Trenér Vlastimil Kula, jenž k týmu přišel před koncem podzimní části, si jistě představoval vydařenější premiéru v týmu svého rodného města. „To určitě. Zásadní problém byl podle mého už na podzim. Ne nadarmo se říká, že co si mančaft uhraje na podzim, v jarní části se mu to dvojnásobně vrátí. A mančaft během podzimní části uhrál jen 12 bodů. To je katastrofálně málo,“ upozornil Vlastimil Kula. Podle něj nebyla potíž ani tak ve kvalitě kádru, jako spíše v přístupu hráčů. „Myslím, že ne všichni odvedli to, na co mají. Přístup hráčů k zápasům měl být jiný, protože kvalitativně jsme měli na to se v divizi udržet,“ míní Kula. Se svým týmem připojil na jaře 16 bodů, ale už čtyři kola před koncem věděl, že záchrana bude vzhledem k sesunu hned tří týmů z divize utopií. „Vedení klubu může pochopitelně shodit vinu na mě. Jako nováček mezi trenéry jsem zklamal, tým jsem v soutěži neudržel. Nemohu se ale pořád zbavit dojmu, že ne všichni v klubu udělali pro záchranu maximum,“ domnívá se Kula.

V zimní přípravě problém nebyl. Základ trablů nastal během podzimu, kdy se neuváženě pustili na hostování do jiných klubů hráči základu, vesměs opory týmu, které se nepodařilo adekvátně nahradit. A když už Těšíňané chtěli posilovat jiné kluby, měli zajistit příchod nových kvalitních hráčů. To se ale nestalo. Ani mladí borci v českotěšínském mužstvu zrovna nezářili. „Srážely nás hrubky především v obraně. Vyráběli jsme triviální chyby, které soupeři trestali. Jakmile jsme dostali gól, nebo dva, v týmu už pak nebyla vůle něco s výsledkem udělat. Na hřišti scházely osobnosti,“ shrnul fotbalové trápení Těšína v letošním ročníku jeho kouč. Ten postrádal v kabině dobrou, v pravém slova smyslu pozitivní atmosféru. Hráči podle něj nebyli jedna parta. „Měli jsme i dobrá utkání, jako třeba s Napajedly, Hulínem či Petrovicemi, ale taky jsme dostali pořádné nakládačky,“ připomněl Kula debakl 0:10 ve Slavičíně.

„S neustále se blížícím závěrem soutěže už jsme propadali beznaději, protože naše pozice se nelepšila, spíše naopak. Psychika týmu nebyla nejlepší,“ dodal. I proto se klub v létě nejspíše rozloučí s dalšími hráči. Koneckonců, Kula už nepočítá s Večeřem a Kocurem. Pouze devět hráčů stávajícího kádru je v klubu pod smlouvou, ostatní jsou na hostování, což je nejspíše rovněž chyba. „Musíme se porozhlédnout po hráčích z nižších soutěží, protože nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby nám všechny hostovačky skončily,“ upozornil Kula. Hráče z okolí totiž vábí momentálně na finančně lukrativnější angažmá týmy Bystřice a Smilovic, které postoupily do I. A třídy.

I z tohoto důvodu je škoda, že se Těšínu nepodařilo udržet divizi. Nyní bude hrát jen krajský přebor a ambiciozní týmy Smilovic a Bystřice působí už jen o jednu soutěž níže. „Těžko hráče udržíte, když mu konkurent nabídne lepší podmínky,“ narážel Kula na odchod kanonýra Ganczarczyka právě do Smilovic. „Musíme doufat, že udržíme některé stávající hráče a musíme také neprodleně začít stavět na odchovancích, kteří budou mít motivaci krajský přebor hrát,“ uzavřel trenér IRP.