Ne přímo klíčový, ale hodně důležitý duel čeká fotbalisty MFK Karviná v Hranicích, které už získaly jistotu prvního sestupujícího z MSFL. Vzhledem k tomu, že z druhé ligy letos sestoupí na 99% dva moravské týmy, strhnou lavinu sestupů v nižších soutěžích. Z MSFL budou tím pádem sestupovat tři celky, přičemž druhé dva se ještě hledají. „Když přivezeme z Hranic všechny tři body, měli bychom se zachránit. Ale bude záležet i na dalších výsledcích ohrožených týmů. My se teď soustředíme sami na sebe, naše poslední výkony jdou nahoru, takže doufám, že se nakonec zase vrátíme do horní poloviny tabulky,“ pravil novopečený kapitán karvinského mužstva Zdeněk Holý. Naprosto klíčový zápas čeká v divizi Český Těšín. V přímé konfrontaci s rovněž ohroženým Frenštátem se bude bojovat o lepší výchozí pozici před závěrečným finišem, přičemž ani výhra z tohoto utkání nemusí ještě znamenat jistotu udržení. Díky sestupu tří týmů z Moravskoslezské fotbalové ligy bude padat z obou moravských divizí šest celků.

Z každé skupiny poslední tři. Ve skupině E, kde má Karvinsko své zastoupení, se situace vyvíjí nanejvýš nepříznivě, neboť v ohrožení jsou hned tři okresní týmy. Kromě Těšína ještě Albrechtice a Petrovice. Albrechtice hrají stejně důležitý zápas ve Městě Albrechtice, jenže i „domácím skorojmenovcům“ jde o bytí a nebytí v divizi. Pro petrovickou Lokomotivu může sobotní derby v Dětmarovicích znamenat konec planých iluzí. I v případě výhry totiž neopustí trojlístek posledních týmů a do konce už budou zbývat jen tři kola, z nichž poslední dvě odehrají Petrovice venku. V krajském přeboru se bojuje o holý život ještě více.

Díky sestupu tří divizních týmů spadne letos z kraje do I.A třídy čtveřice posledních. Všechny ohrožené týmy z divize se totiž rekrutují z Moravskoslezského kraje. Bohumín hostí Bruntál a nebere nic jiného než tři body. „Letos nebude mít žádný z ohrožených celků jistotu až do posledního kola,“ míní kouč Bohumína Marek Poštulka, jehož tým se v posledních utkáních herně zvedl a pravidelně boduje. Jediný tým, který ještě může bojovat o postup, je Havířov. První místo je po porážce v Bohuslavicích už asi ztracené, ale ještě jde o obsazení konečné druhé příčky, která by mohla za jistých okolností (odhlášení týmů z vyšších soutěží či odprodeje příslušných soutěží) znamenat také postup. V neděli přivítají v tabulce třetí Havířované na svém hřišti druhý Háj ve Slezsku a bude to rovněž přímý boj o druhé místo.

V I.A třídě už se postup netýká ani Stonavy, ani Dolní Lutyně. O jedno volné místo směrem nahoru si to rozdá Lískovec s Bystřicí. Stonava ale může postupovými kartami zamíchat, neboť v neděli zavítá právě do Bystřice. „Jedeme tam bodovat. Tým má na jaře dobrou formu, daří se mu i střelecky,“ vyhlásil smělé plány předseda Stonavy Jiří Frait starší. Naopak o sestupu Bohumína B už bylo prakticky rozhodnuto po podzimní části soutěže. Duely o udržení se pochopitelně týkají i I.B třídy.

Díky lavinovitému efektu ve vyšších soutěžích bude z každé skupiny sestupovat dvojice posledních týmů (sestoupí totiž poslední tři celky z každé ze dvou skupin I. A třídy). V místní skupině C je nejvíce v ohrožení trojlístek Věřňovice, Horní Žukov a Rychvald, přičemž Věřňovice jsou už nejspíše po poslední domácí porážce od Horní Suché odepsané. A konečně v okresním přeboru, což je na Karvinsku úplně poslední soutěž, se neustále bojuje o postup mezi trojicí Slavoj Petřvald, Inter Petrovice a Záblatí. Víkendové boje tak slibují nanejvýš dramatickou podívanou.