Stará pravda říká, že druhý rok v nové soutěži bývá pro nováčka obvykle těžší než ten premiérový, tudíž se i Karviná připravuje na to, že soutěž pro ni nebude žádnou procházkou růžovým sadem. V minulém ročníku skončila Karviná osmá, přesně uprostřed tabulky, v další sezoně by určitě brala podobné umístění. O odchodech několika hráčů z kádru MFK jsme již informovali, takže jen zopakujeme, že v Karviné skončili Ondráček, Bernatík, Minařík a Lukan, který bude působit v Orlové. Nový kouč Karviné Pavel Hajný, původem ze Vsetína, má ligové a druholigové zkušenosti z Vítkovic, Baníku Ostrava, Hlučína a naposledy Třince, kde jej vystřídal karvinský kouč Miroslav Čopjak. Přípravu se svým novým týmem zahájil včera, v pondělí 9. 7. na Městském stadionu v Karviné. A které nové tváře zde mohl uvítat? Tak především dva hráči přišli na přestup.

Jedná se o zkušené borce středové formace Jindřicha Dohnala a Michala Chlebka z FC Hlučín. Levonohý záložník Jindřich Dohnal působil v minulé sezoně v nižší rakouské soutěži, kam z Hlučína zamířil na hostování. Dohnal začínal v Baníku Ostrava, odkud se přes Třinec, Opavu a Vítkovice dostal do německého Magdeburgu a Mepenu. V roce 2002 se vrátil zpět do Vítkovic, kde hrál až do roku 2005. Poté přestoupil do Hlučína. Osmadvacetiletý Michal Chlebek působil až do loňského roku v Opavě, kde byl základním stavebním kamenem opavské sestavy. V červenci 2006 pak přestoupil do druholigového Hlučína. Kromě těchto dvou borců usiluje karvinský klub o Staňka z Baníku Ostrava. Další hráče pak testuje. Na zkouškách se objeví třiadvacetiletý bek Marek Aniol z Albrechtic a pak ještě Vaculín z Hranic. Možná přijdou i další fotbalisté.

„Čekáme na to, kteří hráči budou volní z vyšších soutěží. Musím říci, že momentální situace na hráčském trhu je přesycena poptávkou a je nesmírně těžké přivést do týmu hotové hráče. Zvláště v tomto regionu. A z nižších soutěží jich na výběr také moc není,“ podotkla ikona karvinského fotbalu Petr Mašlej, jenž bude nyní v klubu zastávat funkci manažera. Populární „Mašla“ si zároveň prodloužil aktivní kariéru, neboť, jak se všichni mohli přesvědčit, je na hřišti stále platným hráčem. „Moje účast v týmu je ovšem podmíněna zdravotním stavem. V předposledním zápase loňské sezony v Mutěnicích jsem si přivodil výron v kotníku a zatím se necítím na to, abych naskočil do letní přípravy. Pořád s kotníkem laboruji,“ informoval Mašlej. Posledními novinkami z karvinského třetiligového tábora je odchod nadějných mladíků, kteří právě skončili v dorostu, na hostování do Petrovic, kde si zahrají krajský přebor. Jedná se o trio Šajben, Klímek, Zarzycki.

Karvinští rovněž jednají s Havířovem o Janu Pristášovi, který je stále hráčem Karviné a s nímž Hajný počítal na zahájení letní přípravy. MFK Havířov však o něj hodně usiluje, už proto, že si po letech konečně zahraje kvalitnější soutěž, a tak se mu každý hráč se zkušenostmi hodí. Havířovský klub bude totiž od příští sezony působit v divizi, což vítají i v Karviné. „Z hlediska naší dobré spolupráce s havířovským klubem nás tato skutečnost rovněž těší. Je to dobré pro ně i pro nás,“ pravil Mašlej. Karvinští hodlají nadále pracovat s mládeží a preferovat začleňování vlastních odchovanců do kádru A mužstva. To se jim také díky dobré výchově talentů v mládežnických složkách klubu daří už dva roky. A tak vedle již stabilních členů prvního mužstva jako jsou kupříkladu Reichl, Giňa nebo Juroszek, se dá očekávat, že své místo v sestavě brzy zaujmou i gólman Pacanovský, Knötig či Valový, bývalí dorostenci, se kterými se počítá pro potřeby A-týmu.

„Uvidíme, jestli nám i letos někdo z dorostu vyskočí. Menší kluby, jako jsme my, nemají moc jiných možností, jak úspěšně fungovat v pořádné soutěži, než že vychovají kvalitní hráče a pak je prodají. A my už nyní registrujeme zájem klubů z první a druhé ligy o naše mladé,“ podotýká čerstvý manažer MFK Karviná Petr Mašlej. Následovníci Dittricha, jehož služeb nyní využívá druholigový Fulnek, tak mají určitě šanci prosadit se z Karviné do vyšších soutěží.

 

Předběžný program karvinské přípravy:

Sobota 14. 7. (zahájení 12.30): Memoriál Haasů v Petrovicích (Orlová + utkání o umístění)

Úterý 17. 7. (18.00): Karviná – Čadca (Městský stadion v Karviné-Ráji)

Sobota 21. 7. (10.15): Karviná – Třinec (Městský stadion)

Středa 25. 7. (17.00): Albrechtice – Karviná

Neděle 29. 7. (17.00): Karviná – Hlučín (I. kolo Českého poháru, Městský stadion)

Středa 1. 8. (10.15???): MFK Havířov – Karviná (Havířov)

Sobota 4. 8. (17.00???): Karviná – Orlová (Měst. stadion)

Sobota 11. 8. (16.30): Karviná – Zábřeh (I. kolo MSFL, Městský stadion)