Výměna soutěže je v dnešní době totiž možná pouze mezi MSFL a divizí. V tomto případě by záleželo jen na dohodě klubů a svaz by následně tento krok pouze zaregistroval.

Vůbec už nejde stejnou výměnu provádět mezi kluby z těchto dvou soutěží a celky z krajského přeboru, potažmo nižších krajských soutěží.
„Divizi může získat celek z kraje pravděpodobně pouze sloučením. To však musí být hotovo do 31. března, což se v tomto regionu letos nikde nestalo,“ řekl funkcionář MFK Havířov Bronislav Schimke, zkušený fotbalový šíbr, který se v kopané pohybuje už dost dlouho na to, aby získal o dění ve fotbalovém zákulisí patřičný přehled.

V nedávné době se podařilo využít administrativní díry ve fotbalové legislativě Čeladné. Ta se oficiálně nespojila s Vítkovickou nemocnicí, ale pouze ji přejmenovala, převedla hráče, změnila sídlo a začala hrát v obci.

Svaz na to okamžitě zareagoval, předpisy upravil, takže ani tento úskok už použít nelze. Při přejmenování musí zůstat identifikační číslo i sídlo klubu stejné a navíc s tímto krokem musí souhlasit vedení fotbalového svazu.

Když se tedy například v této chvíli mluví o postupu Havířova ze druhého místa přeboru, tak určitě nejde o možné koupi soutěže. Jediná cesta by vedla přes nepřihlášení některého divizního nebo třetiligového celku do příslušné soutěže, který by navíc spadal pod moravskoslezský přebor a tuto soutěž chtěl hrát.

Hodně se v tomto směru spekulovalo o Dětmarovicích nebo Dolním Benešově, ale to jsou jen dohady. „O tuto situaci jsme se zajímali. Dolní Benešov například tento týden potvrdil, že bude hrát třetí ligu nadále a v případě sestupu se přihlásí i do divize. Dětmarovice se vůbec nevyjádřily. U nich bude asi záležet na tom, jestli se jim podaří sehnat sponzora a s tím spojené finance. Budeme prostě čekat až na losování. Až při něm bude jasno. Oproti minulým rokům se asi velké posuny čekat nedají,“ myslí si Schimke.