„Minulou sezonu jsme si v klubu vyhodnotili jako úspěšnou. Na to, že jsme na podzim byli v tabulce až sedmí a především jsme mohli získat daleko více bodů, jsme soutěž dohráli se ziskem více než slušných 42 bodů a obsadili páté místo v konečné tabulce,“ rekapituloval Jiří Frait starší. Chvíli hráli fotbalisté SK Stonava na jaře dokonce o postup, ale vzhledem k ambicím a formě dvou vedoucích celků z Lískovce a Bystřice, které na jaře prakticky neztrácely žádné body, se o postupu ve Stonavě neuvažovalo. „Herní výpadky nás nepostihovaly v takové míře jako v předchozích sezonách. Jen škoda, že se zranil Bystroň, což je pro nás stěžejní hráč obrany a také brankář Glogár byl dlouho mimo hru, neboť si zlomil ruku. To pro nás bylo velké oslabení,“ podotkl Frait.

Naopak posílení týmu znamenaly dva jarní návraty klíčových postav loňského kádru – střelce Jiřího Fraita mladšího a také záložníka Tomáše Koláčka. Pro příští sezonu by ve Stonavě rádi rozšířili kádr a posílili jej především o defenzivnější typy hráčů. „V útočné fázi problém nemáme. Hledáme jen vhodné typy do záložní formace a především zkušené hráče do obrany. To je během léta náš hlavní cíl,“ objasnil předseda klubu Frait. Novinkou je také opětovné založení dorosteneckého družstva, které loni ve Stonavě nefungovalo. „V současné době jednáme asi s pěti hráči pro potřeby A mužstva, ale zatím to není nic konrétního. V případě úspěšných jednání bychom však rádi hráli špici tabulky. Neříkám, že budeme usilovat o postup, ale třetí až páté místo v tabulce by mělo být v našich silách,“ míní Frait.

Přípravu zahájí Stonava nezvykle pozdě – až 23. července. Vzhledem ke krátké letní přestávce (soutěž by měla startovat již 12. srpna) stihne maximálně 5 zápasů. „Předběžně jsme domluveni na utkáních s Dobrou (4. srpna – pozn. red.), s Hnojníkem, Těšínem a dvakrát s Albrechticemi. Kromě zápasu s Dobrou by ostatní přípravná utkání měla být odehrána vždy během týdne, nejspíše ve středy,“ plánuje Jiří Frait starší. Do tohoto výčtu není započítán úvod přípravy, který obstará tradiční fotbalový turnaj O pohár starosty obce Stonava.

Ten se uskuteční 28. července a jako obvykle se na něm kromě domácího týmu představí i spřátelené polské kluby Cukrownik Chybie a Polonia Marklowice. Čtvrtým do party bude čerstvý divizní účastník MFK Havířov. Podle Fraita by mohl mít první celek Stonavy svou perspektivu. „Nikdo totiž neodchází, naopak se nám vrací z hostování v sousedních Albrechticích Šurin s Janáčkem, což by mělo prospět hlavně sehranosti mužstva. A možná někdo v průběhu sezony výkonnostně vyskočí z dorostu,“ přál si konkurenceschopný kádr Jiří Frait.