Po dlouhých letech se nakonec na podzim otevřela Moravskoslezská fotbalová liga žen, takže hráčky Havířova konečně dostaly, po třech letech „vězení“ v divizi, kterou opakovaně vyhrávaly, prostor jít výkonnostně dál a šanci poprat se o postup do druhé ligy, což je sen a dlouhodobý cíl klubu.

V tabulce, která je zkreslena nestejným počtem zápasů (kvůli lichému počtu účastníků, což by se mělo urychleně změnit), figurují aktuálně na druhé pozici bez jediné porážky, jeden bod za Baníkem Ostrava, který má ale odehrán jeden zápas navíc.

„Pohled na tabulku je opravdu hezký. Některé zápasy, spíš většinu, jsme odehráli v okleštěné sestavě. Třeba v brněnských Heršpicích jsme byli s juniorkami a bývalou hráčkou v bráně,“ poukázal na podzimní komplikace trenér žen a předseda klubu Radomír Zábranský, který stojí za rozmachem ženské kopané ve městě.

Havířov zvládl jízdu novou soutěží bravurně, přesto jej mrzela ztráta z domácího utkání s Baníkem Ostrava, kde měly Havířovanky jednoznačně navrch, ale spálily šest tutovek. „Soutěž je obrovsky vyrovnaná, a tak každá taková ztráta zamrzí. Na jaře si podobnou už nemůžeme dovolit,“ varuje Zábranský.

Havířovský tým ušel za poslední roky notný kus cesty.

Jednotlivé týmy v soutěži na něj udělaly dojem. „Ukazuje se obrovská vyrovnanost ligy a kvalita družstev. I poslední Nové Sady mají vynikající celek, hrají velice dobře, ale mají neskutečnou smůlu v zakončení, snad ještě větší než my. Největším překvapením je pro mne Vsetín, jehož fotbal mě bavil. Má skvělou přechodovou fázi a já jej považuji za jeden z nejlepších týmů v naší soutěži. Heršpice zase mají kvalitu podle toho, kolik hráček z áčka za ně nastoupí. Třeba na náš oslabený tým postavily, co se dalo, ale ani to jim nestačilo,“ zasmál se Zábranský při vzpomínce na remízu 3:3.

Fotbalistky Gascontrolu drží v domácím prostředí obdivuhodnou bilanci, kdy za tři a půl roku před vlastním publikem nepoznaly hořkost porážky, a body ztratily jen za jedinou remízu - na podzim právě se svým rivalem Baníkem Ostrava (1:1).

Obdivuhodnou bilanci si drží i v zápasech venku, kdy během stejné doby prohrály jediný zápas, a to v derby v Českém Těšíně.

Trochu kaňkou na podzimní jízdě zůstává vypadnutí v Českém poháru na půdě Loděnice, kde podle havířovské výpravy jejich tým výrazně poškodila rozhodčí.

Absence a pomoc juniorek

Zábranský za odvedené výkony pochválil celý tým, vyzdvihl však přínos dlouholeté opory i své asistentky Petry Antalíkové, která mu vydatně pomáhá s přípravou týmu a je také její zásluha, že je Havířov tam, kde je.

Havířovanky čeká v zimě soustředění a mezinárodní turnaj Zina Cup, který popáté v řadě obhajují, od ledna pak série tréninkových jednotek, která skončí až poslední březnový den. „Věřím, že do té doby se nám vrátí do hry zraněné klíčové hráčky, které jsou mnohdy po operacích, jako třeba exreprezentantka Káča Waszutová, Iva Motlochová, brankářka Jana Sikorová či Renáta Šebestová. Celé jaro nám ale ještě bude z pracovních důvodů chybět naše levonohá křídelní hráčka Ráďa Vítková. Trochu starosti mi dělá zranění kapitánky Káči Porembské, u níž bude zřejmě potřeba lékařský zákrok,“ uvažoval Zábranský.

Havířovský tým ušel za poslední roky notný kus cesty.

Poděkoval i trenérům juniorského týmu, protože v době absencí pomáhaly mladé Havířovanky vyztužit poslepovanou sestavu prvního týmu a hodně pomohly.

Na jaře bude jeho tým usilovat o postup do finálové skupiny, který by mu neměl uniknout. Po odehrání základní části se tabulka rozdělí na dvě skupiny a jednotlivé týmy budou ještě bojovat, při zachování uhraného počtu bodů ze základní části, o setrvání v soutěži a možnost baráže s vítězem české ligy o postup do druhé celostátní ligy.