Asi je to novou generací fanoušků, protože pamětníci dají ruku do ohně za to, že podobné podpory, jaké se na domácím stadionu fotbalisté těšili, se karvinským fotbalovým klubům za posledních padesát let nedostalo. Mnohdy se spíš na fotbale nadávalo a pískalo.

„Já bych řekl, že je to hodně o prostředí. To karvinské je komfortní a je jistě rozdíl, kdyby fanoušci museli stát na nevzhledných betonových ochozech, než když se pohodlně usadí na nových sedačkách v kulturním prostředí," míní trenér A-mužstva Karviné Jozef Weber.

Během první poloviny ligové sezony Karvinští obstáli. Jak tomu bude na jaře?Zdroj: Ivo Dudek

Přidal se i předseda dozorčí rady v MFK Karviná Jan Wolf. „Za mě říkám paráda. Fanoušci nás neskutečně podporují, takovou atmosféru nám mohou leckde v lize závidět. Moc často nejezdívám do ciziny, ale byl jsem letos v Itálii a tam se lidé na fotbale baví neskutečně. Jsem rád, že se u nás postupně zbavujeme takového toho českého ostychu a postupně to proniká i k nám. Že se ale lidé v Karviné budou umět na fotbale tak bavit, to jsem nečekal. Všechno vychází od našeho kotle, kde se zformovala početná skupinka výborných fanoušků, na kterou se nabalují další lidé v ochozech. Za atmosféru na našich zápasech musíme divákům poděkovat," míní Jan Wolf.

„Já si dokonce myslím, že díky té atmosféře jsme na podzim získali i nějaké body navíc. Náš bodový zisk je určitě i zásluhou diváků, kteří nás mile překvapili už v létě. Zájem o permanentky byl obrovský, což se pak pozitivně odrazilo na návštěvnosti a s ní spojené atmosféře, ve které se mužstvu hrálo výborně," přidal svůj postřeh sportovní manažer Karviné Lubomír Vlk.

Odchovancem klubu je Erik Puchel (v bílém).Zdroj: Ivo Dudek

Na jaře šlágry

Fanoušci z širokého okolí se už jistě nemohou dočkat, až do Karviné na jaře přijedou nejúspěšnější české kluby. Bude solidní bilance Karviné pokračovat? Má tým na to navázat na mimořádně povedený rok 2016, během něhož se podařilo postoupit do ligy a obstát v ní?

A jak vůbec vnímá ze svého pohledu uplynulý kalendářní rok 2016 trenér Jozef Weber? „Jako mimořádně úspěšný. V součtu s druhou ligou jsme nasbírali 52 bodů. Takovou sezonu už asi nezopakuji. Zatím se nám v Karviné daří vše, co jsme si před lety dali na papír a naplánovali. Vybudovali jsme silný konkurenceschopný kádr, postavil se tady nový pěkný stadion, vybojovala se liga a teď v ní solidně působíme," jmenoval všechny klady trenér Weber.

Na jaře se karvinští hráči radovali z postupu do ligy.Zdroj: Ivo Dudek

U mužstva vypíchl především soudržnost. „Kluci při sobě drží. Týmovost je základní charakteristickou vlastností tohoto týmu. Jsem rád, že jsme se díky ní prosadili i v lize. Kluci mi dělají radost. Je vidět, že díky tomu nahrazujeme i některé nedostatky, kterými se můžeme silnějším soupeřům rovnat. Ostatně to, že kluci spolu drží, je i výsledkem skautingu, protože do mužstva si zásadně vybíráme charakterově vhodné hráče. Pokud mám informace, nikdy jsme nikoho nelámali přes peníze. Lákali jsme je na možnost zahrát si ligu v hezkém a stabilním prostředí s výhledem na další výkonnostní růst. Hráči, kteří to mají v hlavě srovnané, si to většinou vyhodnotí tak, aby to bylo prospěšné pro všechny strany," vysvětluje Weber.

Už teď se těší na jarní šlágry, kdy by mohl být karvinský stadion vyprodaný. Do Slezska přijedou české „těžké váhy" a několikanásobní mistři – Slavia, Plzeň i Sparta. „Na tato utkání se těším obrovsky. Bude nezbytné se na ně dobře připravit a já věřím, že nás fanoušci dotlačí k bodům i proti těmto soupeřům. Už během podzimu to bylo v zápasech poznat. Domácí atmosféra jednoduše kluky vybičuje k lepšímu výkonu, stejně jako pozitivní smýšlení karvinských diváků. Troufnu si tvrdit, že na jiném nefotbalovém stadionu bychom tolik bodů v domácím prostředí neudělali. Když je výsledek nepříznivý a stadionem stejně běží mexické vlny, je to zkrátka jedinečné. Ještě jsem to snad nikde nezažil. Všude jinde by se spíš pískalo a nadávalo," porovnával Weber.

Pavel Dreksa (uprostřed) oslavil během podzimu v Karviné stovku ligových utkání.Zdroj: Ivo Dudek

Prioritní přitom bude, aby se tou dobou už v Karviné neřešilo, jestli se klub zachrání. „Do zápasů proti těmto soupeřům už musíme jít s tím, že z nich nepotřebujeme body nutné k udržení. Na přípravu budeme mít dost času, nic nesmíme podcenit. Teď budou mít kluci ještě nějakou dobu volno, kdy mohou odpočívat fyzicky i psychicky. Od ledna se do toho zase dáme, abychom v lize obstáli. Věřím, že to dokážeme. S podobným přístupem, jaký hráči předvedli na podzim, a s podporou našich fandů jsem o tom vlastně přesvědčen," zakončil optimisticky Weber.