V situaci, jakou město ani žádný karvinský klub nikdy nezažil, se před novou sezonou nejvyšší soutěže ocitl fotbalový klub z Karviné.

V historii města se dosud nikomu nepovedlo odehrát dvě ligové sezony v řadě. A říká se, že pro každého nováčka ligy, pokud se úspěšně zachrání, je tím pravým prubířským kamenem až druhá sezona. „Všichni se na vás už nachystají, vědí, co hrajete, nikoho nepřekvapíte, nikdo vás nepodcení. A nováčkovský elán už nemáte,“ vypočítává s úsměvem trenér MFK Karviná Jozef Weber. „Pevně ale věřím, že se s nástrahami druhé ligové sezony porveme a znovu se udržíme,“ dodává.

Trenér Karviné Jozef Weber má velkou zásluhu na tom, kde teď fotbalová Karviná je.Zdroj: Ivo Dudek

Ve stejný úspěch věří i sportovní manažer Karviné Lubomír Vlk. „Někteří funkcionáři ligových klubů mi po našem vzájemném zápase v minulé sezoně občas říkali, že se jim u nás strašně špatně hraje. Kluci před plnými ochozy jezdí po zadku, hráči se ve skvělé atmosféře vyhecují na maximum a konkurenti to mají náročné. I ti nejsilnější. Proto bych si přál, aby mi to v nové sezoně takhle po zápase říkali všichni kolegové,“ pousmál se Vlk.

Ten už se úvodního utkání s Jihlavou nemůže dočkat. „Jsem rád, že to začíná, protože příprava byla hektická. Na jednu stranu stejná v tom, že jsme pokračovali v trendu, který jsme nastolili, tedy získávat hráče na přestup (Wágner, Kalabiška, Čolič, Ramirez), což je dobrý předpoklad pro konsolidaci kádru. Odlišná zase v tom, že jsme angažovali cizince, a tím nemyslím sousedy ze Slovenska. Máme v kádru dva hráče z Venezuely. V tomto kontextu nám hodně pomohl manažer Zdeněk Nehoda. Asi víte, jaká je teď situace ve Venezuele (nestabilní, proti prezidentovi a jeho vládě se lidé bouří – pozn. aut.). Získání Piňy a Ramireze tak nebylo jednoduché, ale teprve uvidíme, jestli se to ukáže jako prospěšný tah,“ nechá se Vlk překvapit.

Branislav Pindroch (v modrém) opouští Karvinou a vydává se na ostrovy.
Pindroch do Notts County

 

O fanoušcích

Nedílnou součástí nedávného ligového úspěchu v podobě záchrany byli karvinští fanoušci. Jak již zmínil manažer Vlk, i když se herně zase tolik nedařilo, diváci dokázali svůj tým k určitému bodovému zisku doslova „dokopat“.

Fotbalisté a jejich fanoušci. Tohle spojení v minulé sezoně fungovalo znamenitě. Co letos?Zdroj: Ivo Dudek

Trenér Weber upozorňuje, že ve druhé sezoně bude pro mužstvo přístup fanouška ještě důležitější, než v té úvodní. „Stejně jako pro hráče, bude nová sezona těžší i pro běžného fanouška,“ míní kouč MFK.

„Věříme, že se nás diváci nenasytili a budou pořád hladoví po dobrém fotbale, který jim chceme nabídnout. Neříkám, že jsme doma pořád hráli skvěle, ale uděláme vše pro to, aby se divák nenudil ani letos. Už jsme poznali, že místní fanoušek dokáže být shovívavý, ale také je náročný na přístup hráčů. On chápe, že se těžko můžeme rovnat nejsilnějším klubům, ale občas je můžeme o body obrat. Hlavní je, aby diváci viděli, jak se dokážou hráči na place vydat ze všech sil, aby se dobrému výsledku šlo naproti. To je naprostý základ, který doma musíme opakovat. I proto si třeba myslím, že si fandové oblíbili Máru Janečku, protože to je přesně ten typ hráče, který nechává na trávníku za každých okolností úplně všechno. Proto bychom chtěli diváky poprosit, aby s námi měli stejnou trpělivost a aby byli stejně úžasní jako v té první sezoně,“ obrací se Jozef Weber na karvinské publikum a místní kotel.

Lukáš Budínský (v bílém) při střelbě na bránu.Zdroj: Michal Chadim

Kapitán karvinských fotbalistů Pavel Eismann na obrovskou podporu z hlediště také spoléhá. „V první nováčkovské sezoně nám diváci nesmírně pomohli. Musíme podávat takové výkony, abychom je na stadion dokázali přilákat pravidelně na každý zápas. My hráči jsme si to pokaždé užili, bylo by krásné si to zopakovat. Diváci nám ve spoustě zápasů pomohli, strhli nás k maximálnímu výkonu a ono to pak většinou odpovídalo i výsledkům,“ upozorňuje.

Mimochodem, prodalo se už 1 600 permanentek z kapacity 4 833 míst, což je jedna třetina.

Propadlá silnice se objevila v karvinské ulici Stavbařů.
Propadající se ulice je pod kontrolou

O odchodu „Laštyho“

Kádr MFK pro novou sezonu doznal mírných korektur. Jedné zásadní ale v bráně.

„Ano, odešel nám Honza Laštůvka. Našimi plusy jsou, že tým zůstal pokupě, což je náš jakýsi dlouhodobý cíl, protože kromě Laštyho nám zůstali na důležitých postech osvědčení hráči, ale také to, že za něj máme náhradu v podobě Martina Berkovce. Je to stabilní ligový gólman, osobně ho znám a vím, že má kvality na to, aby Laštyho zastoupil,“ podpořil gólmanskou jedničku Karviné trenér Weber.

Jan Laštůvka (vlevo) byl nedílnou součástí mužstva. Jak se tým vypořádá s jeho odchodem?Zdroj: Ivo Dudek

Pavel Eismann míní, že tým byl na postech, kde Karvinou tlačila bota, vhodně doplněn. „Kromě Honzy Laštůvky nám zůstala osa mužstva, to považuji za nesmírně důležité. Hráči, kteří odehráli solidní jaro, od obrany přes zálohu až po útok, tady jsou pořád. Proto věřím, že znovu prokážeme domácí sílu a bude se nám před našimi fandy dařit minimálně stejně jako loni. Hrozně bych si to přál,“ přitaká Eismann.

Sázet prý Karviná bude na kolektivní pojetí. „Bojovnost a silný duch. To jsou atributy, na kterých budeme stavět. Když se od toho odpíchneme, tak k tomu přijde i ta fotbalovost, kterou v lize potřebujete,“ míní kapitán.

Přidal se i manažer Vlk. „Co se týká kvality, je tým konkurenceschopný. Samozřejmě i já lituji odchodu Laštůvky, ale máme tady Berkovce, který by ho měl zastoupit. Na ligu se spíš těšíme, protože podle mě bude mnohem atraktivnější než loni. Podívejte se na přestupy, které realizovala Slavia a Sparta. Pro nás je zase kladem, že se do ligy vracejí Sigma s Baníkem a přibudou tak derby. To vše dodá lize patřičný náboj,“ mne si ruce Lubomír Vlk.

Tomáš Wágner (vpravo) je po přestupu z Jablonce už karvinským hráčem.Zdroj: Ivo Dudek

Hlavním cílem záchrana

Pokud byla Karviná v nováčkovské sezoně pasována na jasného adepta sestupu, pak v nové sezoně se jí podobná situace bude týkat určitě znovu. „Je zase jen na nás, abychom všem dokázali, že můžeme ligu udržet i ve druhé sezoně. Co bude naše síla? Řeknu organizace hry, i když ne vždy to v přípravě platilo, ale to mělo své objektivní příčiny,“ poznamenal trenér Weber. „Budu věřit tomu, že si zachováme tvář z loňska. Kádr je dobře složený, přišli i mladí hráči jako Ramirez či Lischka, kteří by se mohli poprat o sestavu,“ dodal.

Kádr MFK doznal jistých změn. Například odešel Pavol Jurčo (v bílém).Zdroj: Ivo Dudek

Problém je, že do ligy se po roce stráveném o patro níž vrací zavedené, tradiční a ligou prověřené kluby Baník Ostrava a Sigma Olomouc, které sotva kdo může považovat za klasické nováčky. „Nechci spekulovat, ale cítíme, že postoupily tradiční kluby, které veřejnost na kandidáty sestupu nepasuje,“ uvědomuje si Weber. O to horší pozice pro jeho tým. „Loni se nám také nevěřilo, ale dobrým podzimem jsme veškeré obavy zažehnali. Uděláme vše pro to, aby sestup nepotkal nás, i když se adepti sestupu těžce hledají,“ uznal Jozef Weber.

„Za mě je ale jen dobře, že do ligy postoupily dva moravské týmy. Je fajn, že je nás zase víc a v konfrontaci s týmy z Čech by to mohlo být zajímavější,“ myslí si Pavel Eismann. Oba celky by ale z pásma sestupu nevytahoval. „Jedna věc je tradice, druhá kvalita týmu. Až liga ukáže, jak na tom kdo skutečně je,“ upozorňuje.

Polská posila karvinských házenkářů Tymoteusz Piatek v akci.
Házenkáři v přípravě. Mají polského pivota

Berkovcovi bude krýt záda Le Giang

Zatím posledním úlovkem do kádru karvinských fotbalistů je čtyřiadvacetiletý gólman Patrik Le Giang. Přichází z Vlašimi na půlroční hostování, aby kryl záda karvinské jedničce Martinu Berkovcovi.

Patrik Le Giang, poslední posila Karviné.Zdroj: Adam Januszek

„Museli jsme nějak reagovat na zranění Martina Pastornického a také na fakt, že odchází Braňo Pindroch,“ vysvětlil sportovní ředitel MFK Karviná Lubomír Vlk.

Čtyřiadvacetiletý slovenský brankář s vietnamskými kořeny byl v Karviné na testech a na konci týdne odchytal přípravné utkání za juniorku. „Jsem rád, že můžu být součástí tohoto klubu. V Karviné před pár lety hrál můj starší bratr Emil, byl jsem se tady na něj kouknout. Ovšem to tady ještě nestál tak krásný stadion,“ uznal Le Giang.

Příprava KarvinéKarviná – Ostrava 1:3 (Ramirez)
Cracovia Kraków – Karviná 2:2 (Panák 2)
Karviná – Zabrze 0:4
Sosnowiec – Karviná 1:4 (Kalabiška 2, Panák, Štepanovský)
Opava – Karviná 3:1 (Kalabiška)
Zlaté Moravce – Karviná 3:2 (Kalabiška, Janečka)
Ružomberok – Karviná 2:3 (Wágner, Panák, Kalabiška)
Karviná – Chorzów 3:1 (Janečka, Wágner, Panák)

Kolik radosti zažijí fotbalisté Karviné v novém ročníku?Zdroj: ČTK

MFK KARVINÁ

Brankáři: Martin Berkovec (1989), Patrik Le Giang (1992), Jiří Ciupa (1998), Martin Pastornický (1996)

Obránci: Pavel Eismann (1984), Pavel Košťál (1980), Jan Hošek (1989), Jan Vondra (1995), Peter Štepanovský (1988), Benjamin Čolić (1991), David Lischka (1997)

Záložníci: Lukáš Budínský (1992), Jan Šisler (1988), Marek Janečka (1983), Jan Moravec (1987), Jan Kalabiška (1986), Erik Puchel (1996), Tomáš Weber (1996), Ondřej Lingr (1998), Vojtěch Smrž (1997), Lukáš Duda (1996), Ricardo Piňa (1996)

Útočníci: Filip Panák (1995), Tomáš Wágner (1990), Eric Ramirez (1998), Daniel Řapek (1997)

 

Přišli: Tomáš Wágner (Jablonec), Jan Kalabiška (Ml. Boleslav), Peter Štepanovský (Dun. Streda), Benjamin Čolić (Olimpik Sarajevo), Eric Ramirez (FC Zamora), Ricardo Piňa (Estudiantes de Caracas), Martin Berkovec (hostování Slavia), David Lischka (hostování Jablonec), Patrik Le Giang (hostování Vlašim)

Odešli: Jan Laštůvka, Pavol Jurčo (oba konec smlouvy), Mihailo Jovanovič (konec hostování Brno), Libor Holík (konec hostování Slavia), Patrik Dressler (konec hostování Teplice), Lubomír Urgela (Zlaté Moravce), Petr Galuška (hostování Žižkov)