VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalová Karviná si uvědomuje svou pozici

Karviná – Bude to těžší než posledně, shodují se před startem ligy v Karviné. Ale v záchranu věří.

27.7.2017
SDÍLEJ:

Tisková konference ligové Karviné. Zleva manažer Lubomír Vlk, trenér Jozef Weber, kapitán Pavel Eismann a Marek Janečka.Foto: Michal Chadim

V situaci, jakou město ani žádný karvinský klub nikdy nezažil, se před novou sezonou nejvyšší soutěže ocitl fotbalový klub z Karviné.

V historii města se dosud nikomu nepovedlo odehrát dvě ligové sezony v řadě. A říká se, že pro každého nováčka ligy, pokud se úspěšně zachrání, je tím pravým prubířským kamenem až druhá sezona. „Všichni se na vás už nachystají, vědí, co hrajete, nikoho nepřekvapíte, nikdo vás nepodcení. A nováčkovský elán už nemáte,“ vypočítává s úsměvem trenér MFK Karviná Jozef Weber. „Pevně ale věřím, že se s nástrahami druhé ligové sezony porveme a znovu se udržíme,“ dodává.

Trenér Karviné Jozef Weber má velkou zásluhu na tom, kde teď fotbalová Karviná je.

Ve stejný úspěch věří i sportovní manažer Karviné Lubomír Vlk. „Někteří funkcionáři ligových klubů mi po našem vzájemném zápase v minulé sezoně občas říkali, že se jim u nás strašně špatně hraje. Kluci před plnými ochozy jezdí po zadku, hráči se ve skvělé atmosféře vyhecují na maximum a konkurenti to mají náročné. I ti nejsilnější. Proto bych si přál, aby mi to v nové sezoně takhle po zápase říkali všichni kolegové,“ pousmál se Vlk.

Ten už se úvodního utkání s Jihlavou nemůže dočkat. „Jsem rád, že to začíná, protože příprava byla hektická. Na jednu stranu stejná v tom, že jsme pokračovali v trendu, který jsme nastolili, tedy získávat hráče na přestup (Wágner, Kalabiška, Čolič, Ramirez), což je dobrý předpoklad pro konsolidaci kádru. Odlišná zase v tom, že jsme angažovali cizince, a tím nemyslím sousedy ze Slovenska. Máme v kádru dva hráče z Venezuely. V tomto kontextu nám hodně pomohl manažer Zdeněk Nehoda. Asi víte, jaká je teď situace ve Venezuele (nestabilní, proti prezidentovi a jeho vládě se lidé bouří – pozn. aut.). Získání Piňy a Ramireze tak nebylo jednoduché, ale teprve uvidíme, jestli se to ukáže jako prospěšný tah,“ nechá se Vlk překvapit.

 

O fanoušcích

Nedílnou součástí nedávného ligového úspěchu v podobě záchrany byli karvinští fanoušci. Jak již zmínil manažer Vlk, i když se herně zase tolik nedařilo, diváci dokázali svůj tým k určitému bodovému zisku doslova „dokopat“.

Fotbalisté a jejich fanoušci. Tohle spojení v minulé sezoně fungovalo znamenitě. Co letos?

Trenér Weber upozorňuje, že ve druhé sezoně bude pro mužstvo přístup fanouška ještě důležitější, než v té úvodní. „Stejně jako pro hráče, bude nová sezona těžší i pro běžného fanouška,“ míní kouč MFK.

„Věříme, že se nás diváci nenasytili a budou pořád hladoví po dobrém fotbale, který jim chceme nabídnout. Neříkám, že jsme doma pořád hráli skvěle, ale uděláme vše pro to, aby se divák nenudil ani letos. Už jsme poznali, že místní fanoušek dokáže být shovívavý, ale také je náročný na přístup hráčů. On chápe, že se těžko můžeme rovnat nejsilnějším klubům, ale občas je můžeme o body obrat. Hlavní je, aby diváci viděli, jak se dokážou hráči na place vydat ze všech sil, aby se dobrému výsledku šlo naproti. To je naprostý základ, který doma musíme opakovat. I proto si třeba myslím, že si fandové oblíbili Máru Janečku, protože to je přesně ten typ hráče, který nechává na trávníku za každých okolností úplně všechno. Proto bychom chtěli diváky poprosit, aby s námi měli stejnou trpělivost a aby byli stejně úžasní jako v té první sezoně,“ obrací se Jozef Weber na karvinské publikum a místní kotel.

Lukáš Budínský (v bílém) při střelbě na bránu.

Kapitán karvinských fotbalistů Pavel Eismann na obrovskou podporu z hlediště také spoléhá. „V první nováčkovské sezoně nám diváci nesmírně pomohli. Musíme podávat takové výkony, abychom je na stadion dokázali přilákat pravidelně na každý zápas. My hráči jsme si to pokaždé užili, bylo by krásné si to zopakovat. Diváci nám ve spoustě zápasů pomohli, strhli nás k maximálnímu výkonu a ono to pak většinou odpovídalo i výsledkům,“ upozorňuje.

Mimochodem, prodalo se už 1 600 permanentek z kapacity 4 833 míst, což je jedna třetina.

O odchodu „Laštyho“

Kádr MFK pro novou sezonu doznal mírných korektur. Jedné zásadní ale v bráně.

„Ano, odešel nám Honza Laštůvka. Našimi plusy jsou, že tým zůstal pokupě, což je náš jakýsi dlouhodobý cíl, protože kromě Laštyho nám zůstali na důležitých postech osvědčení hráči, ale také to, že za něj máme náhradu v podobě Martina Berkovce. Je to stabilní ligový gólman, osobně ho znám a vím, že má kvality na to, aby Laštyho zastoupil,“ podpořil gólmanskou jedničku Karviné trenér Weber.

Jan Laštůvka (vlevo) byl nedílnou součástí mužstva. Jak se tým vypořádá s jeho odchodem?

Pavel Eismann míní, že tým byl na postech, kde Karvinou tlačila bota, vhodně doplněn. „Kromě Honzy Laštůvky nám zůstala osa mužstva, to považuji za nesmírně důležité. Hráči, kteří odehráli solidní jaro, od obrany přes zálohu až po útok, tady jsou pořád. Proto věřím, že znovu prokážeme domácí sílu a bude se nám před našimi fandy dařit minimálně stejně jako loni. Hrozně bych si to přál,“ přitaká Eismann.

Sázet prý Karviná bude na kolektivní pojetí. „Bojovnost a silný duch. To jsou atributy, na kterých budeme stavět. Když se od toho odpíchneme, tak k tomu přijde i ta fotbalovost, kterou v lize potřebujete,“ míní kapitán.

Přidal se i manažer Vlk. „Co se týká kvality, je tým konkurenceschopný. Samozřejmě i já lituji odchodu Laštůvky, ale máme tady Berkovce, který by ho měl zastoupit. Na ligu se spíš těšíme, protože podle mě bude mnohem atraktivnější než loni. Podívejte se na přestupy, které realizovala Slavia a Sparta. Pro nás je zase kladem, že se do ligy vracejí Sigma s Baníkem a přibudou tak derby. To vše dodá lize patřičný náboj,“ mne si ruce Lubomír Vlk.

Tomáš Wágner (vpravo) je po přestupu z Jablonce už karvinským hráčem.

Hlavním cílem záchrana

Pokud byla Karviná v nováčkovské sezoně pasována na jasného adepta sestupu, pak v nové sezoně se jí podobná situace bude týkat určitě znovu. „Je zase jen na nás, abychom všem dokázali, že můžeme ligu udržet i ve druhé sezoně. Co bude naše síla? Řeknu organizace hry, i když ne vždy to v přípravě platilo, ale to mělo své objektivní příčiny,“ poznamenal trenér Weber. „Budu věřit tomu, že si zachováme tvář z loňska. Kádr je dobře složený, přišli i mladí hráči jako Ramirez či Lischka, kteří by se mohli poprat o sestavu,“ dodal.

Kádr MFK doznal jistých změn. Například odešel Pavol Jurčo (v bílém).

Problém je, že do ligy se po roce stráveném o patro níž vrací zavedené, tradiční a ligou prověřené kluby Baník Ostrava a Sigma Olomouc, které sotva kdo může považovat za klasické nováčky. „Nechci spekulovat, ale cítíme, že postoupily tradiční kluby, které veřejnost na kandidáty sestupu nepasuje,“ uvědomuje si Weber. O to horší pozice pro jeho tým. „Loni se nám také nevěřilo, ale dobrým podzimem jsme veškeré obavy zažehnali. Uděláme vše pro to, aby sestup nepotkal nás, i když se adepti sestupu těžce hledají,“ uznal Jozef Weber.

„Za mě je ale jen dobře, že do ligy postoupily dva moravské týmy. Je fajn, že je nás zase víc a v konfrontaci s týmy z Čech by to mohlo být zajímavější,“ myslí si Pavel Eismann. Oba celky by ale z pásma sestupu nevytahoval. „Jedna věc je tradice, druhá kvalita týmu. Až liga ukáže, jak na tom kdo skutečně je,“ upozorňuje.

Berkovcovi bude krýt záda Le Giang

Zatím posledním úlovkem do kádru karvinských fotbalistů je čtyřiadvacetiletý gólman Patrik Le Giang. Přichází z Vlašimi na půlroční hostování, aby kryl záda karvinské jedničce Martinu Berkovcovi.

Patrik Le Giang, poslední posila Karviné.

„Museli jsme nějak reagovat na zranění Martina Pastornického a také na fakt, že odchází Braňo Pindroch,“ vysvětlil sportovní ředitel MFK Karviná Lubomír Vlk.

Čtyřiadvacetiletý slovenský brankář s vietnamskými kořeny byl v Karviné na testech a na konci týdne odchytal přípravné utkání za juniorku. „Jsem rád, že můžu být součástí tohoto klubu. V Karviné před pár lety hrál můj starší bratr Emil, byl jsem se tady na něj kouknout. Ovšem to tady ještě nestál tak krásný stadion,“ uznal Le Giang.

Příprava KarvinéKarviná – Ostrava 1:3 (Ramirez)
Cracovia Kraków – Karviná 2:2 (Panák 2)
Karviná – Zabrze 0:4
Sosnowiec – Karviná 1:4 (Kalabiška 2, Panák, Štepanovský)
Opava – Karviná 3:1 (Kalabiška)
Zlaté Moravce – Karviná 3:2 (Kalabiška, Janečka)
Ružomberok – Karviná 2:3 (Wágner, Panák, Kalabiška)
Karviná – Chorzów 3:1 (Janečka, Wágner, Panák)

Kolik radosti zažijí fotbalisté Karviné v novém ročníku?

MFK KARVINÁ

Brankáři: Martin Berkovec (1989), Patrik Le Giang (1992), Jiří Ciupa (1998), Martin Pastornický (1996)

Obránci: Pavel Eismann (1984), Pavel Košťál (1980), Jan Hošek (1989), Jan Vondra (1995), Peter Štepanovský (1988), Benjamin Čolić (1991), David Lischka (1997)

Záložníci: Lukáš Budínský (1992), Jan Šisler (1988), Marek Janečka (1983), Jan Moravec (1987), Jan Kalabiška (1986), Erik Puchel (1996), Tomáš Weber (1996), Ondřej Lingr (1998), Vojtěch Smrž (1997), Lukáš Duda (1996), Ricardo Piňa (1996)

Útočníci: Filip Panák (1995), Tomáš Wágner (1990), Eric Ramirez (1998), Daniel Řapek (1997)

 

Přišli: Tomáš Wágner (Jablonec), Jan Kalabiška (Ml. Boleslav), Peter Štepanovský (Dun. Streda), Benjamin Čolić (Olimpik Sarajevo), Eric Ramirez (FC Zamora), Ricardo Piňa (Estudiantes de Caracas), Martin Berkovec (hostování Slavia), David Lischka (hostování Jablonec), Patrik Le Giang (hostování Vlašim)

Odešli: Jan Laštůvka, Pavol Jurčo (oba konec smlouvy), Mihailo Jovanovič (konec hostování Brno), Libor Holík (konec hostování Slavia), Patrik Dressler (konec hostování Teplice), Lubomír Urgela (Zlaté Moravce), Petr Galuška (hostování Žižkov)

Autor: Martin Ruščin

27.7.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 18 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Stavební a provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: požadavky: vyučení výhoda,, pracoviště celá ČR;, pracovní smlouva na 1 rok;, KONTAKT: předem telefonicky od 7.00 hod. do 15.00 hod. a dohodnout schůzku nebo e-mailem. Pracoviště: S-o-d facility s.r.o., Podlesní, č.p. 1827, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Pavla Havlíčková, +420 734 578 092.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 16 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Řidič traktoru. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob KONTAKTU:, osobně: Vojmar s.r.o., Hasičská 545/44, 700 30 Ostrava - Hrabůvka, v pracovní dny od 7:00 hod. - 15:00 hod., e-mailem, telefonicky v pracovní dny 7:00-15:00 hod., , Požadujeme:, -zdravotní způsobilost, -spolehlivost, , Pracoviště bude na ČSM Sever popř. Jih.. Pracoviště: Vojmar s.r.o. - lokalita čsm sever, 735 34 Stonava. Informace: Kamil Klemprlík, +420 732 535 555,733 535 263.

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referenti. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, -VŠ/SŠ obchodního zaměření, -Praxe na obdobném pracovním místě výhodou, -Schopnost organizovat práci a čas, -Smysl pro týmovou práci, -Samostatnost, rozhodnost, , , , Nabízí:, -Zázemí prosperující, rozvíjející se společnosti, -Odborné zaškolení a systém stálého vzdělávání, -Odpovídající platové ohodnocení, -Zaměstnanecké výhody, -Pracoviště v Českém Těšíně, -Možnost nástupu dle dohody, , Způsob kontaktu: pouze emailem.. Pracoviště: Kovona system, a.s. - sídlo, Průmyslová, č.p. 2007, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Karína Heczková, +420 607 058 084.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Horníci 20 000 Kč

Horníci v uhelných dolech (převážně ruční) Horníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Pracoviště doly OKD, Požadavky: dobrý zdravotní stav, dobrá pracovní morálka;, KONTAKT: nejdříve telefonicky nebo e-mailem dohodnout schůzku. PO - ČT od 6.00 hod. do 18.00 hod.. Pracoviště: Cz bastav s.r.o., Karola Śliwky, č.p. 27, 733 01 Karviná 1. Informace: Zachar, +420 774 719 154,631 598 448.


V pondělí ráno začala další část opravy ulice Ciolkovského v Karviné-Ráji. Úsek od křižovatky s ul. V Aleji až k restauraci Myslivna je nyní neprůjezdný.

Začala druhá fáze opravy Ciolkovského ulice

Videosouhrn 19. března 2018

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

OBRAZEM: Jarní jarmark rukodělných výrobků v Hotelu Rudolf se vydařil

/FOTOGALERIE/ Obrovský zájem veřejnosti, bohatý sortiment ručně vyrobených předmětů a rodinná atmosféra.

OBRAZEM: Vítání občánků v Havířově

/FOTOGALERIE/ V neděli 18. března dopoledne se v obřadní síni na Zámku konalo v pořadí páté letošní vítání občánků města Havířova.

Hokejbalisté otevřeli hřiště

Karviná /FOTO/ – V neděli po poledni proběhlo v areálu SPŠ v Karviné slavnostní otevření hřiště s novým plastovým povrchem, na němž hrají týmy místního hokejbalového klubu HbK Karviná.

ZMĚNA! Soutěž o vstupenky na reprezentaci U21

Karviná - V pátek zažije Karviná další fotbalový svátek. Na městském stadionu se od 16 hodin utkají reprezentační výběry Česka a Chorvatska do 21 let v kvalifikačním utkání o postup na ME.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT