Třetí nejvyšší soutěž v republice si tudíž zahrají i fotbalistky Gascontrolu Havířov.

Mezistupeň mezi druhou celostátní ligou a divizí fotbalistkám na Moravě tři roky chyběl, což znemožnilo třikrát v řadě postup právě havířovskému týmu FK Gascontrol.

Havířovské fotbalistky po třech letech v divizi míří o výkonnostní stupínek výše.

„Stále mám před očima ty tři ztracené roky, kdy jsme dávno mohli postoupit s naším kvalitním týmem výše, ale díky nesmyslné legislativě a hlavně byrokracii nám to nebylo umožněno,“ poznamenal prezident havířovského klubu Radomír Zábranský, který v poslední sezoně znovu dovedl z trenérské pozice svůj tým k prvenství v soutěži – spolu s asistentkou Petrou Antalíkovou.

„Musím se přiznat, že moc nechápu postup řídicí komise ženské kopané v Praze, která zničehonic umožní postup brněnské Líšni do druhé ligy, která v minulé sezoně rovněž hrála jen divizi, zatímco nám to tři roky v kuse zakazovala. Jestli ono to nebude spíš tím, že v našem regionu děláme ten ženský fotbal přece jen trochu daleko od Prahy,“ rýpl si do svazových činovníků Zábranský.

Ale k věci - na nedávném losovacím aktivu v Olomouci byla Moravskoslezská fotbalová liga pro ženy potvrzena a zařazeny do ní byly i celky z MS kraje, konkrétně trojnásobný vítěz divize Havířov, dále pak MFK Vítkovice, FC Baník Ostrava a SK Brušperk. Společně s nimi si soutěž zahrají i FK Nové Sady, FC Vsetín a Lokomotiva Brno.

Na podzim se odehraje 10 kol, na jaře pak zbývající čtyři a následně se soutěž rozdělí na dvě skupiny, kde první čtyři budou bojovat o postup a další tři o udržení. Havířovský tým odehraje svůj první zápas v sobotu 1. září v derby proti Baníku Ostrava.

Takto slavily Havířovanky loni.

Havířovský juniorský tým trenérů Sokola a Matýska postoupil poprvé v historii klubu do II. ligy, což je druhá nejvyšší soutěž u nás. Juniorky se premiérově představí v moravské skupině soutěže a jejich soupeři budou opět Baník Ostrava a Vítkovice, a pak také FC Olomouc a SK Líšeň. Právě brněnský klub bude prvním soupeřem mladých hráček Havířova, rovněž v sobotu 1. září doma. Bude se hrát čtyřkolově, takže osm zápasů na podzim a osm na jaře. Vítěze čeká baráž s vítězem české skupiny a sestupujícím z I. celostátní juniorské ligy.

„Na novou sezonu se těšíme. Všichni soupeři posilují, spousta týmů má ve svém středu ligové hráčky a jsem hodně zvědavý, jak se s tím vypořádáme. Samozřejmě, že i my máme svou kvalitu, ale tři roky jsme byli drženi v divizi a nemohli se rozvíjet. Chybí nám série těžkých zápasů, kde bychom si sáhli na dno sil. Navíc tým pomalu, ale jistě stárne,“ upozornil Zábranský na nástrahy, které na jeho tým mohou číhat.

Havířovské fotbalistky mají kvalitu.

Zajímavým bude pro havířovský klub určitě i pohár žen, kde je letos Havířov nasazen rovnou do 2. kola. Jeho soupeř vzejde po zápasech úvodní rundy (ještě předtím předkola). „Předběžně bychom se mohli opět utkat s Baníkem, což by byl svátek, stejně jako v případě postupu s prvoligovým Hradcem Králové, to bychom si jistě všichni náramně užili. Navíc ve čtvrtfinále by čekala pražská Slavia, a to by už byl vyloženě fotbalový bonbonek pro naše fanoušky,“ přál by si Zábranský střet s jedním ze dvou nejsilnějších klubů u nás.