Fotbalistky Těšína promrhaly v Pržně první poločas a ve druhém už ztrátu nedohnaly, zatímco Havířov zdolal rezervu baníku a o víkendu ho čeká hit podzimu se Slovanem Ostrava.

SK Pržno – IRP Český Těšín 3:1 (2:1)

Těšíňanky přicestovaly k utkání v oslabené sestavě, takže trenérka Sylva Bajtková se znovu postavila mezi tři tyče. „Nevím, co děvčata dělala úvodních deset minut, ale hrálo jen Pržno, dalo nám dvě branky a bylo skoro po zápase," poznamenala otráveně Bajtková.

Hrubá nekoncentrace vystavila družstvu dvoubrankový handicap, se kterým se už při českotěšínské střelecké úspěšnosti sotva dalo něco dělat. „Na branku se strašně nadřeme. Sice jsme si vytvořily nějaké šance, ale až ve druhém poločase a navíc jsme je neproměňovaly," dodala trenérka.

První půli v Pržně označila za hroznou, byť v jejím závěru snížila Pawlasová. „Konečně pochopila, že když si pomůže přihrávkou se spoluhráčkou, že se do koncovky může dostat snáz," zasmála se Sylva Bajtková. Jinak ale chválit nemohla. „Vůbec jsme neměly pohyb, přihrávku. Děvčatům jsem v šatně řekla, že prohrát se může, ale ať se prohraje důstojně," přiblížila.

Těšíňanky si to vzaly k srdci a herně povedený druhý poločas napravil dojem z první půle. „Už jsme si daly balon do nohy, kombinovaly. Pržno sice dalo brzy gól, ale pak už se soustředilo spíše na bránění a hrály jsme především my. Bohužel už bylo pozdě, takovým způsobem jsme měly hrát už v prvním poločase. Na druhou stranu to klidně 3:3 mohlo skončit, ale pořád nám nevychází zakončení," zalitovala trenérka Bajtková.

Branky: 7. Mojžíšková, 10. Uhrová, 55. Klusová – 43. Pawlasová. Rozhodčí: Matuška – Hájková, Backová. Bez ŽK. Diváci: 35.

Č. Těšín: Bajtková – Sikorová, A. Špalková, Dordová, V. Špalková – Nováková (86. Tyrliková), Skupniková (62. S. Žigová), Pawlasová, Kohutková, Hejtmánková – Skočková. Trenérka: Sylva Bajtková.

Těšíňanky na rozdíl od Havířova prohrály.

Baník Ostrava B – ČSAD Havířov 0:2 (0:0)

Ve šlágru kola moravskoslezské divize žen zavítaly doposud neporažené fotbalistky Havířova ke třetímu týmu soutěže Baníku Ostrava B. Utkání se nakonec neodehrálo na travnaté ploše v Radvanicích, ale na umělé trávě ve Vítkovicích. To ale hráčky Havířova nerozhodilo a po velmi kvalitním a kolektivním výkonu porazily favorizovaný domácí tým, posilněný navíc hráčkami A-týmu, o dvě branky.

Havířovské hráčky se celý zápas prezentovaly aktivní hrou a hlavně ve druhé půli jejich výkon gradoval. Dvěma vydařenými standardkami rozhodly o svém zaslouženém vítězství. „V utkání jsme byli lepším týmem, vytvořili si více šancí. Holkám určitě patří dík za předvedený fotbal," pochvaloval si trenér ČSAD Radomír Zábranský.

K největším šancím první půle patřil pokus tísněné Fukalové z malého vápna, rána Vítkové, se kterou si gólmanka Baníku poradila, a šance Holáňové, které scházel krok k zakončení.

Na opačné straně zlobila havířovskou obranu rychlonohá Břenková, která také spálila tutovku domácích.

Do druhého poločasu nastoupili hosté ještě aktivněji. „Holky začaly napadat domácí hráčky už v rozehrávce, zlepšily pohyb a eliminovaly Waszutovou a Šímovou, které tvoří hru soupeře," popsal Zábranský.

Ke gólu nevedlo ani pět rohových kopů Havířova. Až konečně v 78. minutě zahrála dalekonosný trestný kop Porembská, míč skončil na břevně, ale Fukalová jej dorazila do brány. Točící se míč mohly zasáhnout ještě dvě další havířovské hráčky, ale duchapřítomně do něj nekoply, protože si nebyly jisté svým ofsajdovým postavením.

O deset minut později se provinily Ostravanky dalším faulem, Porembská s Vítkovou na hranici šestnáctky zahrály přímý kop signálem, kdy se posunula zeď Baníku, a Vítková technickou střelou zvýšila na 0:2.

„Bylo to naše historicky první vítězství nad Baníkem. Vyplatilo se nám pozorování soupeře v předchozím utkání se Slovanem Ostrava, se kterým teď hrajeme i my. Sestava ale byla mnohem silnější, takže jsme hráčky před utkáním povzbuzovaly spíše psychicky. Holky odvedly maximum a ověřily si, že se dá hrát i proti exligovým hráčkám. Opravdu si zaslouží absolutorium. Akorát nechápu, proč jsme před utkáním nemohli nahlédnout do zápisu a zjistit jména soupeřek. Asi se nás domácí báli," zasmál se trenér Zábranský.

Branky: 78. Fukalová, 88. Vítková. Rozhodčí: Tomai – Laštůvka, Pavlásek. ŽK: 1:1. Diváci: 20.

Havířov: Kosňovská – Motlochová, Porembská, Dlouhá, Krokoszová – Fukalová, Maláčová, Antalíková, Kuzniková – Vítková, Holáňová (56. Kupčíková). Trenér: Radomír Zábranský.