Mladá historie havířovského klubu se začala psát v roce 1976, ale teprve o víkendu dosáhly Datyně na svůj historický milník – vítězství v krajské soutěži I.A třídy.

„Máme z toho všichni obrovskou radost, je to neskutečné,“ jásal předseda klubu Stanislav Kotula. Datyňští při oslavách společně naskákali do bazénu u tajemníka Miroslava Rozbroje, dobré duše klubu. Slavilo se pochopitelně až do rána. „Užili jsme si to a teď vzhůru až do třetí ligy,“ prohlásil v euforii Kotula, ale pak svá slova korigoval.

„Musí proběhnout schůzka vedení, měli jsme tady paní primátorku a předběžně jsme se bavili o tom, co a jak. V areálu probíhají v posledních letech změny k lepšímu, takže co se týká naší účasti v krajském přeboru, proč ne? Ale musíme to detailně probrat,“ dodal už Kotula vážněji k možnosti přihlášení klubu do nejvyšší krajské soutěže.

V klubové kronice se každopádně bude vyjímat letošní sezona zlatým písmem. Podepsal se pod ni kromě hráčů i trenér Zdeněk Menoušek. „Jak se cítím? No báječně,“ smál se muž, který jako trenér vyhrál jen I.B třídu s Havířovem. Teď vyhrál i o stupínek vyšší soutěž.

„Na mužstvo jsem nesmírně hrdý. Dva roky je pohromadě, skoro tři jej budujeme, a je to zásluha hlavně Petra Mládka. On je takový náš manažer, který dal ten mančaft dokupy,“ připomněl Menoušek klíčové zásluhy datyňského funkcionáře.

Fotbalisté Datyní (v zeleném) vyhrály nad Dobraticemi a mohli začít slavit postup do krajského přeboru.Zdroj: Michal Polák

Když se ohlížel za sezonou, viděl především postupnou cestu celého mužstva. „Podzim byl rozjetý výborně, ale s tímto týmem jsme skončili už dvakrát třetí. Viděl jsem to tak, že jsme šli cílevědomě zápas od zápasu za svým. Přitom zimní příprava byla laxní, ale jak je vidět, soutěž se dá uhrát i ryze fotbalovými kvalitami,“ uznal Menoušek.

On sám ještě neví, zdali bude u týmu pokračovat, každopádně by hráčům přál, aby si krajský přebor zkusili zahrát. „Některým to může pomoci v kariéře, zviditelní se. Zároveň vím, že je potřeba mužstvo posílit aspoň o tři hráče. Skok mezi A třídou a přeborem je značný, bez posil bychom plnili roli Vratimova,“ pomohl si Menoušek přirovnáním s loňským vítězem soutěže, který letos z krajského přeboru padá zase zpět.

Velkou radost neskrýval ani již zmiňovaný Petr Mládek, vedoucí mužstva a dlouholetý člen realizačního týmu klubu. „Pro nás je to historický moment. Strašně to klukům přeji, zasloužili si to, mančaft si sedl a od začátku šlapal naplno. Je to takový sportovní zázrak,“ smál se, byť on sám je na kolektivní úspěchy zvyklý. Postup zažil v Albrechticích i v sálové kopané. „Nejvíc je pro mě asi stále rok 2006 a titul ze sálovky v Premiu, ale na tohle se také nezapomene,“ povídal rozjařeně.

Krajský přebor? Asi ano

Bezprostředně po utkání se už v kabině řešilo, zda si vyzkoušet vyšší soutěž, anebo zůstat při vší skromnosti v I.A třídě. „Kluci se už bavili, že by to zkusit chtěli. Aspoň na ten rok, však nám nikdo hlavu neutrhne, kdyby se náhodou zase spadlo,“ uznal Mládek.

Také nárůst finančních výdajů nebude nijak markantní. „Něco tam je, výjezdy na Bruntálsko, ale jde o tři čtyři výjezdy za sezonu, to se dá přežít,“ uznává předseda Kotula.

Fotbalisté Datyní (v zeleném) vyhrály nad Dobraticemi a mohli začít slavit postup do krajského přeboru.Zdroj: Michal Polák

Hráči by si vyšší soutěž zahrát chtěli. „Je to pro ně šance a já bych jim to přál,“ poznamenal trenér Menoušek.

U mužstva končí osobnosti typu Tomašáka či Neumana, už proto bude potřeba tým posílit, aby hrál v soutěži důstojnou roli.

Jedno je však už jisté - Datyním už nikdo neodpáře vítězství v I.A třídě!

Kádr vítězů I.A třídyJan Vasilko, Jan Rozbroj, Petr Tomašák, Vladimír Neuman, Tomáš Gistinger, Libor Stebel, Adam Kučera, Jiří Dolák, Radim Baláž, Jan Vandriak, Tomáš Kaduch, Kamil Rozsíval, Robert Pištěk, Tomáš Kodenko, Petr Kubiena, Vojtěch Masopust, Lukáš Dostál, Yasin Batiha, Jiří Marek, Ondřej Kulhánek, Denis Judita, Petr Klimsza, Michal Jaworek, René Kolder.