„Po skončení soutěže jsme se už divize vzdali a připravovali plány na další ročník krajského přeboru. Když se objevila šance postoupit tímto způsobem, začala horečná jednání, která nakonec vedla k dohodě a postup jsme akceptovali,“ řekl sekretář MFK Havířov Bronislav Schimke.

Svaz po odstoupení Dětmarovic nabídl původně místo druhému celku krajského přeboru – Háji ve Slezsku, ten ale výš jít nechce, takže na řadu přišel třetí tým konečné tabulky – MFK Havířov.

Na druhé straně přineslo odstoupení Dětmarovic, tradičního to účastníka divize, velké rozčarování. Z této soutěže totiž odstupuje tým, který skončil celkově na druhém místě.

„Jdu domů vyvěsit černý prapor. S pádem do krajských soutěží odchází velký kus nejen mého života. Je pravdou, že finanční stránka v oddíle nebyla dobrá a pořád jsme doufali v obrat k lepšímu. Bohužel sponzoři na tak vysokou soutěž se už nenašli. Nyní přeji Havířovu, aby v divizi uspěl,“ řekl smutně sekretář dětmarovického klubu Milan Kyša.

Další osud fotbalových Dětmarovic, které mají za oknem energetického giganta v podobě místní elektrárny a přesto nebyly schopny zajistit do klubu tok finančních prostředků, není ještě zcela jasný. Klub dokonce uvažuje o tom, že se nepřihlásí ani do krajského přeboru a bude nakonec hrát jen I.A třídu.
„To záleží na dalších jednáních. V tuto chvíli nemůžu tyto zprávy ani potvrdit, ani vyvrátit. Obě varianty momentálně projednáváme,“ dodal Kyša. Představenstvo klubu svolalo ve středu mimořádnou valnou hromadu, na níž se zásadní otázky, týkající se dalšího fungování Dětmarovic v mistrovských soutěžích, probíraly.

V Havířově berou divizi jako výzvu. Během posledních čtyř roků je to čtvrtý posun směrem vzhůru. Tentokrát už prý ale postup cílem tohoto ambiciózního klubu nebude. „Víme, do čeho jdeme, takže musíme být realisty. Kdybychom hráli v klidném středu tabulky, tak bychom byli nadmíru spokojeni. Hlavním cílem bude divizi udržet a stabilizovat kádr. Dlouhodobá koncepce, kterou jsme vypracovali v minulých letech i se zástupci města, sice o třetí lize hovoří, ale tato soutěž už je zase někde jinde a myslím si, že tento rok ještě nebude aktuální,“ uvedl dále Schimke.

Indiány čeká navíc start v poháru ČMFS. Tady k nim byl los sice krutý, ale na druhou stranu přiřkl velmi atraktivního soupeře. Do Havířova totiž přijede druholigová Opava. Utkání se má hrát v neděli 29. července, ale tento termín ještě není stoprocentní.

„Slyšeli jsme, že Opava chce zápas přeložit. Potvrzeno to ještě nemáme a o případné změně budeme včas informovat. Už nyní se na utkání hrozně těšíme. Vždyť soutěžní zápas s tak silným soupeřem se tu nehrál snad deset let. Každopádně očekáváme velmi dobrou návštěvu,“ přiznal Schimke, který dodal, že divize začne 11. srpna.

Rozlosování se konalo včera večer v Olomouci, takže soupeři ještě nebyli v době uzávěrky známi.