Asi nejvýraznější postava současné Karviné v první fotbalové lize, gólman Jan Laštůvka, se oprávněně těší pozornosti médií i oblíbenosti místních fanoušků. Ti ho proti Spartě (znovu) zvolili hvězdou utkání za karvinskou stranu. Zaslouženě. Laštůvka v závěru lehl do střely Ondřeje Zahustela, který nepochopil, jak u něj mohl být Laštůvka tak rychle a svou jasnou tutovku zazdil. „Četl jsem to, ono už nebylo moc jiných možností, co by s balonem měl udělat. Ale samozřejmě jsem měl štěstí," uznal férově Laštůvka po utkání, v němž Karviná konečně obrala jednoho ze tří největších favoritů ligy.

Honzo, jaké jsou pocity z bodového zisku? Dočkali jste se proti favoritovi na třetí pokus.
Už jsme to tak nějak cítili, všichni si to přáli. Po tom předvedeném výkonu by byla obrovská škoda ztratit aspoň ten bod, protože jsme hráli opravdu výborně a byli jsme Spartě víc než rovnocenným soupeřem. To mě těší nejvíc.

Na to už jste upozorňoval před utkáním. Karviná se v lize prezentuje sympatickými výkony…
Máme z toho opravdu dobrý pocit. Nehrajeme fotbal na náhodu, máme svou herní tvář, kterou se snažíme prodat. I proti Spartě jsme hráli pořád dopředu. V té fantastické atmosféře to ani jinak nešlo.

Když už jste to nakousl, co jí říkáte?
Tak dneska jsem si tu atmosféru hodně užíval. Jsem nadšený z toho, jak se karvinská fanouškovská scéna zvedla. Lidé asi mají dobrý vzor od ostravských fanoušků (úsměv). Ale opravdu – během celé sezony nám diváci vytvořili pravé domácí prostředí. Dělají mexické vlny, neustále podporují, i když je výsledek proti nám. Remízu proti Spartě jsme vybojovali hlavně pro ně.

O tu jste se ale zasloužil hlavně vy vychytanou čistou gólovou šancí Zahustela. Jak jste ji viděl?
Trochu jsem to četl, ale bylo to buď, anebo. Zahustel tam nějak vyplaval sám, přiznám, že jsem měl i štěstí, které nám ale třeba chybělo v těch zápasech se Slavií nebo Plzní.

Nepřišla ta šance už po avizovaném tříminutovém nastavení?
Taky se mi zdálo, že už se hrálo přesčas. Ale co, máme bod, teď už to neřešíme.

Ovšem i v první půli jste tam vyškraboval střely zpod břevna.
Ale jo, nějaké zákroky tam byly. U té střely zpod břevna jsem, přiznám se, vůbec nečekal, že by to mohl (Vatajelu) tak hezky trefit, naštěstí jsem to vytáhl.

Namotivoval jste se na Spartu?
Všichni jsme měli obrovskou motivaci uspět. Cítil jsem to prostě tak, že kdo jiný by měl mančaftu v takových situacích pomoct, než já. S tím jsem před sezonou do Karviné šel, abych mužstvu co nejvíce pomohl. Když se to pak v utkání povede, mám z toho velkou radost. Od toho v té bráně prostě jsem, abych taky něco chytil.

RušJeště vás čekají dvě utkání, ale přece jen – byl páteční svátek proti Spartě tou pravou tečkou za vydařenou sezonou?
Souhlasil bych. My si před zápasem jasně řekli, že nesmíme hrát jako na Slovácku nebo s Libercem, kde byly naše výkony zbytečně ustrašené. Přitom nebyl jediný důvod se něčeho bát. Vždyť co bychom dělali, kdybychom měli na kontě 21 bodů a ne 31. To bychom pak museli na Slovácko jet s tím, že musíme vyhrát. To samé se Spartou. Klukům říkám, a snad se v tom opět utvrdili, že v lize není třeba se bát žádných soupeřů. Ale pochopitelně to musí být podpořeno adekvátním výkonem. Toho jsme ale schopni.