Honzo, Karviná vstupuje do soutěže s velmi dobrou pozicí v tabulce i bodovým ziskem. Kdy nejpozději byste chtěli být zachráněni?
Nechtěl bych se pouštět do nějakých odhadů a spekulovat, kolik bodů bude potřeba k záchraně. Jasně, máme nějakou pozici, která by na nás měla působit pozitivně, a také jsme si zimní přestávku mohli užít bez zbytečných nervů, ale ligu pro příští sezonu ještě vybojovanou nemáme a s tím do jara půjdeme. Soustředíme se na sebe a budeme chtít uspět v každém zápase. Takhle jsem na to zvyklý z předchozích působišť a vždy se mi to osvědčilo jako správná cesta.

Narážím na to, že v domácích zápasech vás nečeká vůbec lehká pozice…
Toho jsme si vědomi, ale že bychom kvůli tomu měli mít těžké spaní, to zase ne. Spíš bych to otočil – doma to sice budeme mít těžké, ale zase hrajeme sváteční zápasy s Plzní, oběma pražskými S, Boleslaví. Opravdu bych si přál, abychom v těch zápasech konečně vyprodali náš stadion. To budou utkání, na která se určitě fanoušci těší a poženou nás v nich dopředu.

I vy se těšíte?
Rozhodně. Nemám v kalendáři zaškrtnutý nějaký speciální zápas, na který bych se těšil víc, ale těším se na tu atmosféru. Tím bych chtěl i diváky pozvat na naše domácí zápasy, aby nás chodili podporovat ve velkém počtu, protože takoví soupeři už tady dlouho nebyli. Naposledy si domácí souboje se Spartou nebo Slavií pamatuji před skoro dvaceti lety jako začínající mladík.

Čtěte také: Karviná jde do boje. Na los nekouká

Jak budete jako osobnost kabiny působit na spoluhráče před těžkými zápasy venku?
Budu se snažit kluky povzbudit. Toho losu bych se nebál, i soupeři budou pod tlakem, v jejich domácím prostředí pod ještě větším. My si to vyzkoušeli na podzim. Opravdu není jednoduché zvládat zápasy, ve kterých prostě musíte, zatímco soupeř jen může. Každý má v podvědomí, že takové utkání prostě potřebujete zvládnout za tři body. I my ho měli. Nechtěli jsme hned spadnout do boje o udržení a ukočírovat to v hlavě není jednoduché. Teď na jaře se ty role obrátí a toho bychom mohli využít. Soupeři budou muset hrát na tři body a útočit, to je může svazovat. My bychom se mohli soustředit na brejky. To je ale ještě daleko, vše se bude odvíjet od bojovnosti a našeho přístupu.

Už před startem sezony jste říkal, že osobní mety jdou stranou. Platí to stále?
Samozřejmě, koukám jen na úspěch kolektivu. Ten je pro mě prvořadý. Když to přeženu – pokud vychytám deset nul, tak to bude super, protože by to znamenalo deset bodů a jistotu záchrany. Ale osobní mety jdou fakt mimo mě.

Říká se, že třicet bodů znamená záchranu. Jste blízko…
A daleko zároveň (úsměv). Kdekdo říká: Vždyť vám stačí devět bodů, to jsou tři výhry. Ale to nemusí být samo sebou. Nikdo k nám nepřijede s tím, že by nám to měl odevzdat. Všichni soupeři jsou těžcí. Ale samozřejmě, že čím dřív to bude, tím lépe pro všechny. Trenér si pak může zkoušet různé varianty, další hráče, všem se bude hrát lépe. K záchraně vede jen jedno: musíme to odjezdit a makat jeden za druhého jako na podzim. Navíc to neznamená, že když dosáhneme na třicet bodů, že pro nás liga skončila. Záchranu máme jako první cíl, ale každý chce skončit co nejvýše a o to se budeme snažit i my.

Čtěte také: Začíná liga, trávníky se probouzejí k životu

Pokud se vám podaří odstartovat jako na podzim, byly by pro Karvinou nereálnou misí i evropské poháry?
To už je spíš takový sen. Já určitě nepodceňuji náš mančaft, ale hlavní cíl je záchrana, ta je pro nováčka vždycky nejdůležitější. Až na ni dosáhneme, můžeme se pokusit o víc. Už jsme se přesvědčili, že hrát se dá s každým. Třeba na Slavii jsme odvedli dobrý výkon, i když jsme odjeli bez bodu.

Po dlouhé době jste zažil zimní přípravu doma. Byla odlišná?
V zásadě ani ne. Byla o něco delší, než když jsem byl venku, ale jinak to probíhalo normálně. Je fakt, že na venkovní umělce jsem dlouho netrénoval, v Dněpru byla umělka v hale, ale bylo to podobné. Velkým plusem bylo soustředění v Turecku, soupeři byli opravdu kvalitní. Poláci (Białystok) vedou svoji ligu, i ukrajinská Poltava má kvalitu, i když jim odešli nějací hráči. Ty zápasy nás prověřily a věřím, že to bude v lize vidět.