„Je to svátek, některým holkám se už třeba nepoštěstí zahrát si takový zápas. Jako třeba mně,“ vysvětlovala poté, co si odkašlala. „Na těch nižších úrovních nemáme šanci se s podobným týmem jako je Slavia utkat, takže jsem zatnula zuby a šla do toho. Byl to poslední zápas sezony, teď už můžu ležet,“ dodala.

Na podobný průběh zápasu nejsou přitom havířovské fotbalistky příliš zvyklé. Dříve v divizi a nyní i v MSFL hlavně útočí a dávají góly. Nyní musely celou dobu bránit. „Byla to velká změna,“ souhlasila sympatická kapitánka havířovského družstva.

„I když i kdysi byly zápasy, ve kterých jsme spíš bránily, ale v posledních letech jsme dominantní. Alespoň jsme si vyzkoušely, jaké to je běhat bez balonu a už víme, jak se cítí ostatní, když obvykle hrají proti nám,“ usmívala se dlouholetá fotbalistka Havířova.

Slavii ocenila. „Její trénovanost je někde jinde než u nás. Občas se nám stane, že se ani nesejdeme na trénink, zvlášť teď, když už je ve čtyři hodiny tma a holky pracují do čtyř. Slavia byla ale lepší úplně ve všem,“ přiznala.

Jinými slovy - tady šlo spíš o zážitek. „Mně už se takový zápas možná nikdy nepoštěstí, to spíš mladým. Ovšem jiné holky hrávaly před časem první ligu za Baník Ostrava, ty si proti Slavii už zahrály. Proto se jim ani moc nechtělo nastoupit proti Slavii znovu. Říkaly si, to zas dostaneme klepec,“ smála se Porembská. „Pro nás ostatní je to ale nejvíc, co můžeme ve fotbale zažít,“ dodala.

Kapitánka Havířova Kateřina Porembská přivádí svůj tým na trávník.Zdroj: Jiří Hora

Když byl nalosován systém pohárové soutěže, Havířovanky věděly, že ve vyřazovacím pavouku čeká v osmifinále Slavia. „Dopředu jsme věděly, že když porazíme dva soupeře, mohli bychom na ni narazit. Motivaci jsme měly a nakonec to bylo hezké zakončení půlky sezony,“ uznala i přes vysokou porážku 0:13.

Havířovanky nyní usilují o postup do druhé ligy, který jim byl několik let znemožněn. „Už na jaře jsme o postup přišly v posledním kole. Soutěž je letos zajímavá, přibyly tam týmy jako Jihlava a Zlín, každý může porazit každého. Zatím jsme prohrály jen jednou a určitě se o postup chceme poprat,“ ujišťuje kapitánka družstva.

Nyní je na trenérském týmu, aby fotbalistky dobře připravil. „Většinou přes zimu objíždíme halové turnaje. Některé holky navíc hrají futsal za Ostravu, ale určitě budeme v zimě znovu běhat. A na konci března začínáme. Věřím, že se o postup popereme, je to náš cíl. Už pohárový zápas s Olomoucí (3:0), která druhou ligu hraje, nám ukázal, že bychom se tam nemusely ztratit. Baník, který v poslední sezoně do soutěže postoupil z naší ligy, dokonce vede tabulku, takže počítám, že bychom ve druhé lize obstály i my,“ zakončuje Kateřina Porembská.