Najednou je ale vše jinak a karvinští fotbalisté se rázem stávají po Brnu hlavním adeptem sestupu do druhé ligy.

Z posledních tří domácích zápasů, kde měli uhrát minimálně sedm bodů, uhráli dva. Fraška se Slováckem jim přihrála bezbrankovou remízu, s Teplicemi (1:1) je zachránila penalta a Dukle o víkendu věnovali záchranu v soutěži.

Karvinští nehrají dobře už od zápasu v Olomouci, tam se ale všichni ještě chlácholili tím, že se hrálo s předními týmy tabulky, což byla ostatně pravda. Olomouc, Sparta, Liberec, s těmi se neprohrálo.

Herní mizérie gradovala v Brně, jenže to je na tom ještě hůř než Karviná, takže i tento zápas vynesl aspoň remízu. Jenže mezi sérii nerozhodných výsledků se nově vklínily i porážky a najednou ta dlouhá bodová řada remíz už nevypadá tak dobře jako v úvodu. Propad na patnácté místo je toho důkazem.

Karvinští urazili za dva roky v lize kus cesty. Byla by škoda teď elitní soutěž opustit.

Příčiny jsou v herním projevu, který je mdlý a bezzubý. Ano, jakási snaha tam je, ale Karvinští přece jen nebojují na maximum, zaujetí pro hru schází. Proti Dukle létal po hřišti jen Janečka. Jindy rvavý tahoun Budínský se už čtvrtý zápas po hřišti plouží. Možná je to i spoluhráči, kteří nehrají optimum. Panák střídá geniální záblesky s žákovskými chybami. Obrana hapruje. Bezradnost v útoku z karvinských hráčů jen čiší.

Jak trefně poznamenal Jan Kalabiška po utkání s Duklou (1:3), týmu schází uvolněnost. „Nemáme lehké nohy, což je dáno situací v tabulce. Mít o pár bodů víc, hrálo by se nám lehčeji,“ uznává.

Pozice hráčů před posledními třemi koly prostě není dobrá, je přímo špatná. Ano, situace v tabulce jim ještě dává naději, s Baníkem mají shodně 26 bodů, ale i slepý musí vidět, že rozpoložení obou týmů je diametrálně rozdílné. Zatímco Baník se zvedá, boduje a jeho energie je úplně někde jinde, herní křivka trápící se Karviné jde směrem dolů. Tým by potřeboval nějak nakopnout.

Zázrak z Jablonce?

Ideálně výhrou, ale kde ji vzít? Nejprve jede Karviná do Jablonce. Tady by mohl pomoci jedině zázrak. Přijít však může. Jablonec dnes čeká pohárové finále se Slavií. Když pohár získá, naplní hlavní cíl klubu – postup do pohárové Evropy a motivace by v daném utkání byla větší na straně Karviné. Jablonečtí se jistě budou soustředit především na finále. To nehrajete každý rok. Spoléhat na to však nejde.

Uhrát si záchranu může Karviná v posledních dvou zápasech. Na domácí půdě hostí v bratrovražedném souboji ostravský Baník. Hráči mají na soupeře za podzimní průběh utkání „pifku“, problém je, že herně je na tom podstatně lépe soupeř.

A cestovat v posledním kole do Jihlavy s vědomím, že se musí vyhrát? Taky žádná sláva. Zvlášť, když Vysočina už tou dobou může mít na kontě o čtyři body víc než Karviná, což by situaci dělalo neřešitelnou. Do toho Baník hostí v posledním kole už odevzdané Brno. Taky nedobré vyhlídky. Tedy pro Karvinou.

Karvinští urazili za dva roky v lize kus cesty. Byla by škoda teď elitní soutěž opustit.

Převezme mužstvo manažer Vlk?

Podobný krizový scénář si Karvinští vyzkoušeli už na podzim. Nestálo by tedy za to povolat do akce opět sportovního manažera Lubomíra Vlka? Jen pro připomenutí, tandem Vlk – Mucha uhrál na podzim z posledních tří kol šest bodů. To by teď Karviná náramně potřebovala. Uhrát z posledních tří kol šest bodů. To by totiž znamenalo záchranu.

„No jo, ale my se s Lubošem vídáme denně od rána do večera. Vše spolu probíráme a konzultujeme. Obávám se, že tady už prostor pro větší spolupráci není,“ přiznal po Dukle trenér Josef Mucha. „Spíš by to měli strhnout na hřišti ti zkušenější hráči, ať už gólově nebo finální přihrávkou. Potřebujeme zabrat. Ale prát se budeme až do konce,“ slíbil.