Všichni se už těší na nedělní utkání s Mladou Boleslaví, kterým Karviná otevře svou jarní porci zápasů. „Venku je pěkně, hřiště vypadá velmi dobře, takže se už těšíme na neděli. Kádr je podle nás stejně kvalitní jako na podzim. Odcházející hráče dokázali nahradit nově příchozí, dobrou náladu nám mohlo kalit jen pár zranění v přípravě," poznamenal úvodem sportovní manažer Karviné Lubomír Vlk.

„Jeli jsme si takovou tu naši klasiku se slovenskými a polskými soupeři, letos jsme ji ale obohatili o herní soustředění v Turecku a byl to skvělý tah. Když si vybavím, jaké tady panovaly závěje, zatímco my mohli absolvovat v teple a na trávě patnáct tréninkových jednotek a tři zápasy, tak si musíme gratulovat. Ty první dva byly těžce konfrontační (s Poltavou a Białystokem), pouze to s Tuzlou bylo spíš průměrné. Byly to dobré přípravy na ligu," domnívá se trenér Jozef Weber.

Čtěte také: Začíná liga, trávníky se probouzejí k životu

Mančaft má pro jarní část připraven. Snad jen Jovanovič, Košťál a Hošek nemohli odehrát to, co by chtěli. „Šanci aspoň dostali mladí jako Plesník, Smrž nebo Duda. Na marodce máme ještě mladého Vondru. O jeho případném angažmá se rozhodneme dnes, jeho zranění je komplikace, ale sázíme na to, že bude pro klub perspektivní," naznačil Weber, že by odchovanec Sparty mohl v Karviné přece jen zůstat.

Těžký los nestraší

Karvinou čeká poměrně zajímavý, ale i ošidný ligový los. Zatímco na domácím trávníku přivítá prvních pět týmů tabulky, což jsou vesměs aspiranti na titul či poháry (Sparta, Slavia, Plzeň, Mladá Boleslav i Zlín), s největšími soupeři v boji o udržení hraje venku.

Karviná přišla o Pavla Dreksu, ale zastoupit by ho měl Mihailo Jovanovič.

„Víme, že jarní část bude obrovsky těžká a my musíme vynaložit maximální úsilí, abychom odvedli stoprocentní výkony. Jsem ale přesvědčený, že záchrana se nám povede a uděláme vše pro to, aby to bylo i co nejdříve," poznamenal Vlk.

Přidal se i kapitán Pavel Eismann. „Do týmu přišly adekvátní náhrady za odcházející hráče, nemáme důvod si nevěřit. Na los nekoukáme. Podle mě jsme se zodpovědně připravili na to, abychom získali ten potřebný počet devíti bodů co nejrychleji. A domácí zápasy si spíš užijeme, to bude hlavně svátek po celý region. Přáli bychom si, aby to byla oslava fotbalu a nemuseli se v těch zápasech stresovat, že je musíme zvládnout," nemá žádné obavy z náročného losu Eismann.

Jeho slova podpořil i trenér Weber. „Kádr je stejně silný jako na podzim, nervozita z losu nás nesvazuje. Neměla by. Za mě osobně se nejvíc těším na Spartu, ale užijeme si všechna domácí utkání," zakončil s úsměvem Weber.

A na které domácí střetnutí se nejvíce těší Lubomír Vlk? „Na to, po kterém budeme zachráněni," dodal šalamounsky.

Těžký rozjezd

Počítá trenér Weber body, potřebné k udržení v lize? „Asi je počítáme všichni, ale to jsou vždy jen takové hrátky s čísly. Někde jsem četl, že všechny týmy od osmého místa v tabulce hrají o záchranu. Tak já bych to ještě doplnil – od sedmého místa," pousmál se Weber v narážce na to, že právě jeho týmu sedmá pozice v tabulce patří.

Kromě ligy je Karviná nadále ve hře i v domácím poháru. Jaké ambice má tam? „Asi neřeknu nic zásadního, ale naše priorita je liga. To samozřejmě neznamená, že budeme pohár vypouštět, ale řešit ho aktuálně nemá smysl. Hraje se až v dubnu, my nejdříve musíme soustředit síly a mysl na ligu a na neděli," vyhlíží už trenér MFK utkání se silnou Mladou Boleslaví.

„Přes zimu tam došlo k určitým změnám, hlavně v obsazení trenéra. Martin Svědík má určitě svou vlastní filozofii, soupeři se dařilo v přípravě, má vysoké ambice a nebude to snadný rozjezd," míní Weber.

Za Jaroslava Zeleného (v bílém) získali Karvinští z Boleslavi Jana Kalabišku.

Což se dá říct i o dalších zápasech. Hlavně domácích, kdy Karviná přivítá těžké soupeře. „Pořád mluvíme o zápasech doma, ale co venkovní utkání? Jsem přesvědčený, že i tam bodovat budeme. Osobně bych byl velmi zklamaný, kdybychom všem jenom odevzdávali body," dodal Weber, který se krátce zastavil u změnách v kádru.

„Pro nás je důležité, že zde zůstal týmový duch. Pavel Dreksa toužil odejít, tak je v Baku. V Mihailu Jovanovičovi máme adekvátní náhradu. Zůstal takový, jakého si jej pamatujeme z naší postupové sezony. Jardu Zeleného jsme nahradili typologicky stejným hráčem Honzou Kalabiškou, Tomáš Wágner zase zvýšil konkurenci v útoku. Je to střelec a my góly potřebujeme. Patrik Dressler by měl také patřit do užšího kádru. Má kvality na to, aby se prosadil. A o Vondrovi jsme už mluvili," dodal. Kromě něj byl nedávno na marodce také Jurčo, který má zlomený nos a pro první zápasy se neobejde bez ochranné masky. Jeho post ale s největší pravděpodobností, téměř hraničící s jistotou, zaujme proti Boleslavi Wágner. „I přes ty změny v sestavě nebudeme nijak měnit způsob hry, rozestavení asi také ne," zakončil Weber.

Přišli: Mihailo Jovanovič (hostování Brno), Tomáš Wágner (hostování Jablonec), Jan Kalabiška (hostování Mladá Boleslav), Patrik Dressler (hostování Teplice), Tomáš Weber (Brno), Radim Plesník (juniorka), Lukáš Duda (návrat hostování Vítkovice)
Odešli: Pavel Dreksa (hostování Baku), Jaroslav Zelený (přestup Jablonec), Václav Juřena (konec smlouvy), Radek Voltr, Vojtěch Šrom, Marián Kovařík, Martin Toml, Derrick Mensah (všichni konec hostování)