Což ale nutně neznamená, že by měl být loňský nováček outsiderem jarní fáze. „Ani se tak necítíme. Se zimní přípravou jsme spokojeni, jak s kondiční částí, ke které máme doma skvělé podmínky, tak s herním týdnem na Kypru, který byl velmi přínosný,“ kvitoval trenér Josef Mucha možnost využití dobrých terénů.

Karvinským problémem z podzimu zůstala jen koncovka. „Víme o tom,“ zvážněl trenér. „Ta nás provází už delší dobu a těch šest branek z přípravy to jen potvrzuje. Ale zase jsme celkem točili sestavu, takže zase nějakou extra váhu bych tomu nepřikládal,“ dodal.

Jasným cílem je záchrana. O tu bojuje pět posledních, a není bez zajímavosti, že výhradně moravských, celků. „Nečekám, že do toho boje spadne ještě někdo jiný. My se každopádně soustředíme na to, abychom si záchranu uhráli co nejdříve. Věřím v možnosti našeho týmu a v kvality našich hráčů,“ je Mucha optimista.

Potíž je v tom, že karvinský kádr je poměrně úzký. „Představovali jsme si větší oživení do kabiny,“ přiznal kouč MFK. „Vlastně se nám vrátil jen Dreksa a přišel Honza Štěrba z Olomouce. Mužstvo bychom chtěli ještě doplnit a do úterka, kdy končí přestupní termín, by se to mohlo i povést,“ přidal čerstvou novinku.

A na jaké pozice? „Tlačí nás bota ve středu zálohy, takže defenzivního záložník bychom uvítali,“ připustil. „A krajní hráč nebo útočník by nás také zajímali,“ dodal.

Eismann: Poláci nás prověřili

Kapitán karvinského týmu Pavel Eismann věří, že jeho tým byl v zimní přípravě dostatečně prověřen mužstvy z polské extraklasy. „Jejich nejvyšší soutěž je hodně dobrá, spousta tamějších týmů má kvalitu a my těžíme z toho, že se s nimi můžeme v přípravě pravidelně utkávat. V české lize je hodně soupeřů, které jsou na tom podobně jako Poláci. Věřím, že nás na jaro adekvátně připravili,“ míní Eismann.

Jak zdůraznil, důležité bude myslet pozitivně. Což se týká hlavně tolik omílané koncovky. „Je tady dost ofenzivně laděných hráčů, kteří góly umí dávat. Já bych se tím nenechal svazovat. Věříme, že tu podzimní smůlu na jaře prolomíme, začneme dávat góly a zachráníme se. Ono je to jen o tom proměňování, protože ty situace si vytváříme. Až to začne padat, budeme uvolněnější a bude to dobré, uvidíte. Horší by bylo, kdybychom se do šancí vůbec nedostávali,“ řekl k tématu karvinské branky.

Trenér Mucha pak sází také na odhodlanost a charakter mužstva. „Hráče si vybíráme do mužstva i podle toho, jaké charakterové vlastnosti má. Hodně sázím na soudržnost mužstva, které je už delší dobu pohromadě. Sám jsem u týmu tři roky, takže kluky znám. Věřím, že v domácím prostředí budeme pravidelně sbírat body nejen díky pověstnému srdíčku a bojovnosti, ale i díky fanouškům. Těšíme se, že budou chodit na náš útulný stadion v hojné míře a s jejich podporou se zachráníme. Naší předností by měla být týmovost a nadšení. Aspoň v to doufám,“ pousmál se závěrem Mucha.

Soupiska hráčů MFK Karviná

Brankáři: Patrik Le Giang (25 let), Martin Berkovec (29 let), Martin Pastornický (21 let), Jiří Ciupa (19 let), Martin Krnáč (33 let)

Obránci: Pavel Eismann (33 let), Jan Hošek (28 let), Pavel Dreksa (28 let), Bojan Letič (25 let), Benjamin Čolič (26 let), Jan Štěrba (23 let)

Záložníci: Marek Janečka (34 let), Jan Kalabiška (31 let), Lukáš Budínský (25 let), Jan Moravec (30 let), Jan Šisler (29 let), Peter Štepanovský (30 let), Tomáš Weber (21 let), Ondřej Lingr (19 let), Vojtěch Smrž (21 let), Petr Galuška (21 let), Patrik Pavelka (20 let)

Útočníci: Tomáš Wágner (27 let), Filip Panák (22 let), Eric Ramirez (19 let)

Změny v kádru

Přišli: Pavel Dreksa (návrat z hostování Něftči Baku), Patrik Le Giang (prodlouženo hostování z Vlašimi), Jan Štěrba (hostování Sigma Olomouc), Martin Krnáč – (Mezőkövesd-Zsóry/Maď.), Petr Galuška, Patrik Pavelka (oba návrat z hostování).

Odešli: Pavel Košťál (hostování Žižkov), Erik Puchel (hostování České Budějovice), Lukáš Duda (hostování Frýdek-Místek), Ricardo Piňa (Venezuela), David Lischka, Jan Vondra (oba konec hostování).