Stadion Zimbru, na němž k pondělní partii dojde, dokonale ilustruje velké kontrasty nejchudší země Evropy. Nad vcelku moderním stadionem s kapacitou kolem deseti a půl tisíce fanoušků se tyčí polorozpadlé paneláky pamatující Chruščova. Na tiskové centrum v útrobách stadionu zapomeňte, Tomáš Souček s Jaroslavem Šilhavým odpovídají na otázky novinářů v nedaleké plechové tělocvičně.

Češi se na úvod evropské kvalifikace utkali s Polskem
KVÍZ: Fotbalisté hrají v Moldavsku. Znáte slavné kanonády a trapasy s trpaslíky?

Fotbal je přitom ve třímilionové zemi sportem číslo jedna, ale stejně jako další odvětví doplácí na všudypřítomný nedostatek peněz. „Trpí podfinancováním, fotbal tak nemá výsledky, ale pracuje se na tom. Moldavané dávají dohromady v nižších věkových kategoriích kvalitní hráče, snaží se, aby se úroveň fotbalu zlepšila,“ přesvědčuje český velvyslanec v Moldavsku Stanislav Kázecký.

Právě český národní tým je vedle Polska nejatraktivnějším soupeřem pro Moldavce v kvalifikační skupině o EURO 2024. Ve městě byste ale z plakátů ani billboardů nepoznali, že má přijet zajímavý soupeř.

Místní znají Čecha a Rosického

O fotbalu ani zmínka a ani lístky na fotbal nebyly žádaným artiklem. „Určitě je Česko atraktivní soupeř. Moldavani znají Petra Čecha nebo Tomáše Rosického a obecně hráče z dob, kdy český fotbal patří ke světové špičce. Měl jsem možnost zažít loňské vítězství Viktorky Plzeň nad Šerfifem Tiraspol a i když Šeriff nemá moc moldavských hráčů, atmosféra zápasu byla výborná,“ vrátil se Kázecký k loňské srpnové výhře Viktorie Plzeň v předkole Ligy mistrů.

Česká radost
Šilhavý před Moldavskem: Nenecháme hráče nic podcenit. Z týmu cítí odhodlání

Na stadionu Zimbru totiž nehraje své domácí zápasy jen místní Zimbru Kišiněv ale taky mnohem známější rival Šerrif Tiraspol z problematického regionu Podněstří, které ovládá proruská vláda.

Právě s Ruskem je část Moldavska na štíru. Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu žijí Moldavané v permanentní nejistotě, zda Putinovy tanky nevtrhnou i k nim. Současná vláda směřuje zemi na Západ a vlajky Evropské unie jsou v ulicích Kišiněva běžným koloritem. Napětí v ulicích ale není moc poznat a život tu probíhá naprosto normálně.

K Západu má ale Moldavsko ještě daleko, třeba s angličtinou místní občas vyloženě vystrašíte. Ta je tu podobně exotická jako turisté, kterých sem ročně zavítá pouhých jedenáct tisíc, což je jasně nejmíň z celé Evropy. Kišiněv je někdy označovaný jako nejnudnější hlavní město starého kontinentu, své charisma ale rozhodně má. 

Odhalení fotbalové pamětní desky Josefa Seidla v Kišiněvě
VIDEO: Český Forrest Gump založil fotbal v Moldavsku. Získal vyznamenání od cara

Čechy, když zrovna nemluví anglicky, mají v Moldavsku rádi. Není výjimkou, že při túře Kišiněvem narazíte na českou hospodu, české pivo točí na každém rohu. „Hodně Moldavanů  navíc v Česku pracuje nebo se tam bylo podívat,“ připomenul Kázecký.

Samotný národní tým ale nechce být v Moldavsku štědrým hostem a hodlá si připsat povinné tři body. Jakýkoliv jiný výsledek by byl pro místní zázrak…