Před začátkem nového ligového ročníku, před kterým se s Karvinou počítá spíše do spodních pater tabulky, říká, že podobná situace pro něj není nová. „Mohu potvrdit, že druhý rok v lize je pro nováčka těžší, protože soupeři vás už nepodcení, ale na Slovensku jsem už takovou situaci zažil ve Zlatých Moravcích,“ říká zkušený slovenský záložník před sobotním startem ligy doma s Jihlavou (od 17 hodin).

Jak to v Moravcích dopadlo?

Jako nováček jsme se zachránili a v další sezoně jsme do poslední chvíle hráli o poháry (úsměv). V Karviné máme skromnější cíle, ale určitě se chceme zachránit.

Kdo by tedy podle vás měl spadnout?

Tak to je mi celkem jedno, klidně ať spadne Sparta, ale hlavně, ať to nejsme my.

Tisková konference ligové Karviné. Zleva manažer Lubomír Vlk, trenér Jozef Weber, kapitán Pavel Eismann a Marek Janečka.
Fotbalová Karviná si uvědomuje svou pozici

Ale necítíte větší tlak na tým? Do ligy se vrací zavedené kluby Baník se Sigmou, to asi nejsou klasičtí nováčci…

Ano, to cítíme a je mi jasné, že sestoupit nechce nikdo. Každý dělá vše pro to, aby se zachránil a menší kluby, jako jsme třeba my, jsou většinou stavěny do podobné role. Tedy, že se budou zachraňovat. Takhle to prostě je. Jen bych rád dodal, že jak Sigma, tak Baník, do ligy patří. 

Čím prognózy odborníků a fotbalové veřejnosti odvrátit?

Karviné se loni taky nevěřilo. Věřím, že se zachráníme znovu. V menších klubech je to většinou o partě, výkony jsou podloženy srdíčkem a bojovností. Od toho se určují další věci. Vím, že u nás toto funguje.

Co říkáte na změny v kádru? Odešel brankář Laštůvka…

Je jen na nás, jestli to zvládneme. I když odešel podle mě nejlepší brankář ligy, pořád máme na to dosáhnout na dobré umístění. Osa týmu zůstala celá.

Nemanja Marjanovič znovu v bráně Karviné.
Nemanja Marjanovič: Něco klubu ještě dlužím

Bude rozhodovat los? Na podzim hrajete devětkrát doma a loni jste právě úspěšným podzimem položili základ k bezproblémové záchraně.

To není zase tak důležité, neřešíme to. My se teď soustředíme jen na Jihlavu, kterou chceme zvládnout. Soupeř si asi dělá stejné ambice, ale my se budeme držet toho, co nám vycházelo loni. 

Pomohou vaši fanoušci? V domácím prostředí jste dělali poměrně hodně bodů.

Já mám pořád pocit, že Karviná je hladová po ligovém fotbale. Klub pro to udělal hodně už jen samotnou výstavbou nového stadionu a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jinak se hraje na menším útulném stadionu, který je plný, než na kolosu, kde se i větší počet diváků ztratí. V Karviné jsme zažili na zápasech super atmosféru, i když jsme třeba od Teplic dostali 1:4, ochozy probíhala mexická vlna. To jsem jinde neviděl. Fanoušci nám určitě pomohou.