„Na úrovni reprezentace máme momentálně silnější tým než Češi, hlavně co se týče individualit. Osobně si však myslím, že budeme mít problém s hrou Čechů. Ti na Slovensko určitě nepřijedou bláznit, naopak budou precizně bránit a to nám bude dělat potíže. Kdyby pak českému celku vyšel nějaký brejk, nemusí to pro nás dopadnout dobře,“ tuší Janečka kvalifikační problémy.

Svou roli podle něj může sehrát i úloha nového kouče Jaroslava Šilhavého. „Poslední roky jsem se já sám podivoval nad některými nominacemi trenéra Jarolíma, ale to byla vaše věc. Nejspíš i díky tomu předváděli Slováci v globále lepší výkony než Češi. Například jsem vůbec nepochopil vaši hru na tři obránce. Domnívám se, že trenér Šilhavý provede v tomto ohledu zásadní změny, které budou ku prospěchu českého týmu,“ tipuje ostřílený borec se zkušenostmi z obou nejvyšších soutěží a navrch německého Rostocku.

Když měl porovnat úrovně obou nejvyšších lig, pak v tomto případě vyznívá srovnání naopak pro Česko. „To ale není žádné tajemství, česká liga je o level výše, možná o dva. Největší rozdíl je ve fyzické náročnosti české soutěže. Na úroveň reprezentace to naštěstí pro nás, Slováky, nemá vliv, protože my ji máme složenou z legionářů, kteří působí ve vyspělých evropských ligách,“ přibližuje karvinský kapitán. „Trenér Kozák podle posledních informací vyzkouší i tři nováčky z italské Série A, Hancka, Gyömbéra a Mráze, na ně jsem docela zvědavý,“ líčí pětatřicetiletý zadák MFK.

Dnes už v Karviné téměř zdomácněl, když ale do Slezska před téměř třemi lety přicházel, bylo to pro něj první české angažmá a v kabině si zvykal na nový slovníček. „Starší hráči neměli s některými výrazy problém, ale když jsem si na Slovensku v roli stopera dirigoval hráče před sebou, volal jsem na ně ‚chrbát‘, tedy záda. Což tady nikdo neznal a já zase neznal pojem záda. To bylo asi jediné, s čím jsem měl menší problémy. Jinak asi každý ví, že míč je slovensky lopta a gól je stejně jako na Slovensku prostě gól,“ usmívá se Marek Janečka.

I když v Trnavě tři a půl roku působil, na zápas se podívat nepůjde. „Já jsem z Levoče, to je na druhé straně Slovenska. Podívám se na to doma v televizi, když už máme o víkendu volno,“ plánuje chvilkový návrat domů.