VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě: Baník Rychvald - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydáváme na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako osmnáctý přišel na řadu rychvaldský Baník.

1.12.2017
SDÍLEJ:

Areál klubu. Zde se prodává občerstvení.Foto: Martin Ruščin

Po Slavoji představíme i druhý klub z Rychvaldu – Baník, jehož existence se datuje od roku 1953. Přesně o dvacet let později se do města přiženil Lubomír Skýba a okamžitě se začal angažovat v místním klubu.

„Pocházím z petřvaldských Březin, takže dnes vlastně ‚hraji‘ proti svým,“ usmívá se Skýba v narážce na fakt, že k podzimní domácí derniéře přijel do Rychvaldu petřvaldský Slavoj.

Dlouholetý předseda klubu Lubomír Skýba.

Pan Skýba prošel v Baníku mnoha funkcemi. „Hned jsem začal být v oddíle činný, trénoval jsem u mládeže i u mužů, byl jsem vedoucím mužstva, dělal jsem dokonce i pokladníka a chvíli místopředsedu celé jednoty,“ vybavuje si.

Tělovýchovná jednota Baník Rychvald měla pod sebou zpočátku kromě oddílu kopané třeba i boxery nebo cyklisty. To už momentálně neplatí. „Teď tady máme fotbalisty a pak už jen ženy, které cvičí na gymnastických balonech. A ještě k nám z vedlejšího Slavoje přešli stolní tenisté,“ představuje současnost tělovýchovné jednoty.

Při domácí derniéře Baníku (v černém) přijel do Rychvaldu Slavoj Petřvald.

Ustáli velkou krizi

Baník hrával nejvýše I.A třídu. To se psal rok 1962. „To bylo nejsilnější období. Tehdy jsem byl ještě žák. Zhruba od poloviny šedesátých let spadl Baník do okresu a ten hraje dodnes,“ vysvětluje Skýba.

O deset let později přišla na klub velká krize, kterou se podařilo zažehnat díky obětavosti jak Lubomíra Skýby, tak Milana Musila. „Byly tendence to tady celé zavřít, rušila se i mládež, nebyly peníze. Areál byl zpustlý. Nebyl tu ani plot, takže na otevřené hřiště chodil kdokoliv. Ale s Milanem jsme nechtěli dopustit zánik klubu, tak jsme postupně začali pracovat na nápravě. Nebylo to za rok, ale během šesti sedmi let se povedlo dát klub jakž takž dohromady,“ přibližuje dlouholetý předseda Baníku.

Místo škárového hřiště se položila tráva, hospůdka, která byla původně pod hřištěm, se přestěhovala nahoru vedle hřiště. „Původně tady byla jen převlíkárna. Vedle ní žlab, kde se hráči myli,“ představuje Skýba dobu, kterou si současník asi neumí moc dobře představit.

Hospůdka na Baníku.

Finance nejsou nikde

Díky spolupráci s městem se podařilo zvelebit i areál, jehož součástí je i dětský koutek. „Město je náš největší sponzor. Bez něj by už Baník nebyl. Ale nebudeme si nic nalhávat, asi každého trápí nedostatek financí. Dneska to tak v okrese, a nejen tam, prostě je. Sponzoři chybí a od toho je vše odvislé. Když dneska seženete sponzora, tak je to buď kamarád, který holduje fotbalu a je ochoten do něj něco investovat, anebo to jsou spíš drobní podnikatelé. Ale za každého jsme samozřejmě rádi,“ dodává Skýba.

To platí i o dobrovolných činovnicích Baníku. „Práce okolo klubu je náročná. Naštěstí lidé, kterými jsem obklopen, jsou klasičtí srdcaři,“ říká Skýba, který sám odvádí pro klub největší penzum práce.

Dobrá parta. Zasloužili funkcionáři Baníku - srdcaři, pomáhají předsedovi Skýbovi s chodem klubu.

Prvomájový turnaj

Mužstvo Baníku je složené spíše z přespolních hráčů. „Odchovanci jsou zhruba čtyři, jinak to jsou kluci z Orlové, Karviné nebo Bohumína. S tím se nám jedná nejlépe,“ potvrzuje předseda klubu z Václavky. A proč zrovna z Václavky? „Tato lokalita dostala název podle Dolu Václav, který tady fungoval,“ vysvětluje.

A jak berou v Baníku rivalitu se svými sousedy ze Slavoje? „Rivalita je dlouhodobá. Většinou měl Slavoj navrch,“ uznává objektivně Skýba. „Ale byly i éry, kdy jsme vyhrávali derby my,“ usmívá se.

Rovněž pamatuje tradiční prvomájový turnaj, který se v Rychvaldu konal skoro pětadvacet let, ještě za účasti Sokola Rychvald, který měl kdysi také svůj tým.

„Pořadatelství se střídalo, jednou se hrálo u nás, jednou na Slavoji, protože Sokol fotbalové hřiště neměl. Později se od toho ustoupilo, a dneska už nehrajeme ani derby se Slavojem, protože ten přešel do ostravské části,“ připomněl Lubomír Skýba.

Při domácí derniéře Baníku (v černém) přijel do Rychvaldu Slavoj Petřvald.

ATRAKTIVITA HRYBaník Rychvald hraje střed tabulky okresu a průměrně vypadá i jeho hra. Většinou pořádně zabere ve druhých poločasech. „To vletím do kabiny a hráče probudím,“ směje se předseda Skýba. Snahu o kombinaci každopádně nelze mužstvu upřít.

CENA VSTUPNÉHOTradiční vstupné na Baníku činí 20 korun a platí pro všechny bez rozdílu. Vstupné se nevybírá akorát po ženách a dětech.

OBČERSTVENÍBěhem utkání se servíruje klasická klobáska za 45 korun, v letních měsících je však k dispozici i ražniči nebo grilovaná vepřová kolena. Pochopitelně nechybí pivo, vede Radegast za 28, ale v hospodě je k dispozici i Kozel nebo Svijanský kvas. Samozřejmě si můžete dát i něco ostřejšího. A pivo a klobásku dostanou hráči Baníku po každém zápase. Ať už dopadne jakkoliv.

Autor: Martin Ruščin

1.12.2017
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Horníci 21 000 Kč

Horníci v uhelných dolech (převážně ruční) horník-rubač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Způsob kontaktu: , POZN: otevírací doba od 16.-27.7. pouze ÚTERKY a PÁTKY; mimo se lze spojit telefonicky, , Poradenské centrum OKD, tř. Osvobození 1721/9, Karviná , PO, ST 8:00 - 16:00 hod.; ÚT, ČT 8:00 - 14:00 hod.; PÁ zavřeno, odkaz na internetovou stránku pro tuto pozici, https://www.pracevokd.cz/cs/volne-pozice/hornik-rubac, , , , Náplň práce:, - provádění hornických prací v těžbě uhlí v porubu, - ovládání mechanizované hydraulické výztuže, stavění stojek, - ovládaní dobývacího kombajnu, nebo pluhu, - plenění obloukové výztuže za porubem, - vrtání, kladení umělého stropu a lepení nadloží, - spolupráce při ostatních pracích v porubu , , V případě zájmu o práci v OKD si připravte: , -životopis, -občanský průkaz, -doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, -zápočtový list z posledního zaměstnání, , Pokud jste již v minulosti pracovali v podzemí hlubinného dolu, připravte si dále tyto doklady:, -doklad o dosažené kvalifikaci v dole, -doklad o výši NPE, -doklad o poslední fárané směně, , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, pracoviště lokalit závodů Karviná, ČSM, Darkov, , Výhody:, - náborový příspěvek až 60.000,- Kč, - zajímavý výdělek po jednom roce až 41.000,- Kč, po druhém roce až 46.000,- Kč , (za podmínky splnění 5. kvalifikační třídy - činnost rubání a přípravy), - přídavek na dovolenou a Vánoce, - 6 týdnů dovolené, , - penzijní připojištění, - příspěvek na dětské rekreace, - svačiny a pitný režim na pracovišti zdarma, - příspěvek na stravování. Pracoviště: Okd, a.s. důlní závod 2, 735 34 Stonava. Informace: Markéta Klopcová, +420 725 756 830.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 361 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené Sociální pracovníci. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22361 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Sociální práce s dospělými lidmi se zdravotním postižením , (jedná se o uživatele s mentálním postižením a závažným duševním onemocněním). , Sociální pracovník vede jednání se zájemci o službu sociální rehabilitace. Komplexně analyzuje životní situaci zájemce/uživatele. Zaměřuje se na životní příběh zájemce/uživatele, klíčové nerovnováhy v jeho životní situaci a mapování potřebné podpory. Motivuje zájemce/uživatele k samostatnému rozhodování. Zastupuje zájmy uživatelů a hájí jejich práva. Poskytuje metodickou podporu klíčovým pracovníkům. , Podílí se na aktualizaci a tvorbě vnitřních pravidel služby a dalších relevantních dokumentů., , Můžeme Vám nabídnout:, · zázemí stabilní organizace s dlouholetou tradicí;, · nestereotypní, kreativní, samostatnou a smysluplnou práci; , · práci v terénu a administrativní práci, · práci na plný úvazek 37,5h/týdně;, · pracovní dobu od 7 do 15hodin, · základní měsíční mzdu: 22 361,- , + zvláštní příplatek: 600,-, + osobní ohodnocení: 100 až 4 690,- , (po zkušební době);, · další vzdělávání a profesní rozvoj;, · předpokládaný nástup: 15. 8. 2018, Kancelář zaměstnance se nachází v Českém Těšíně, jednou týdně dojíždí do kanceláře střediska v Třinci , Jaká je naše představa o Vás? , · trestní bezúhonnost;, · zdravotní způsobilost - zdravotní stav bez omezení, dobrá fyzická kondice;, · odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka dle §110 ZSS;, · schopnost samostatné práce (nejen v kanceláři, ale také v terénu); , · zodpovědný přístup k práci, schopnost týmové spolupráce, otevřenost novým myšlenkám a zkušenostem;, · výborné komunikační dovednosti, organizační schopnosti., , V případě zájmu zasílejte životopis a motivační dopis na e-mailovou adresu: v.nyberova@slezskadiakonie.cz, nejpozději do: 19. 7. 2018 do 12h. Do předmětu e-mailu napište VŘ, RÚT Český Těšín, Třinec. , , Na základě posouzení zaslaných dokumentů budou úspěšní uchazeči pozvání k výběrovému řízení na konkrétní hodinu, o které budou informování e-mailem nebo telefonicky, Výběrové řízení proběhne na Ústředí Slezské diakonie v Českém Těšíně. , 1. kolo výběrového řízení proběhne 20. 7. 2018. Pracoviště: Slezská diakonie - rút č. těšín, Třanovského, č.p. 1758, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Veronika Nyberová, +420 731 120 262.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé na 2. stupni základních škol - matematika a fyzika. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vysokoškolské magisterské studium pro učitele 2. stupně., Aprobace matematika a fyzika, Způsob kontaktu: s žádostí zašlete životopis a kopii o vzdělání. Na základě zaslaných dokladů na uvedený e-mail Vás pozveme k výběrovému řízení. Pracoviště: Základní škola havířov-šumbark školní 1/814 okres karviná, příspěvková organizace, Školní, č.p. 814, 736 01 Havířov 1. Informace: Dagmar Votrubcová, +420 596 884 808.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 15 000 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pomocní dělníci do pekárny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Hledáme pomocné dělníky do pekárny na provoz v Havířově Bludovicích. Ranní, noční směny., , Způsob kontaktu: předem telefonicky (8:30-14:00) domluvit schůzku nebo emailem.. Pracoviště: Erpeko, a.s. - sídlo, Těšínská, č.p. 991, 736 01 Havířov 1. Informace: Renata Mikulová, +420 737 210 815;.


Orlovská nemocnice.

Problémy nemocnice i náměstí

Ilustrační foto.
24

V Beskydech silně prší, meteorologové vydali varování

S ODISkou můžete jet i RegioJetem

Cestující s dlouhodobými časovými jízdenkami ODIS mohou nově při cestách mezi Návsím a Ostravou využít také tři ranní spoje RegioJet.

Pro středoškoláky mladší 18 let je nabídka brigád mizivá

I když je polovina července a zájem středoškoláků o brigády je obrovský, jen málokdo z nich bývá úspěšný. Firmy totiž až na výjimky brigádníky mladší 18 let téměř nevyužívají.

Stařečkovi o holi nejdříve nabídl pomoc, pak ho nestydatě okradl

Karviná - Jen pár týdnů pobyl na svobodě jedenatřicetiletý recidivista, který si za oběť vybral devětasedmdesátiletého pána, navíc chodícího o holi. Příliš ale neuspěl a už dvacet minut po činu ho zadržela policie.  

Prší, ale lesy jsou prázdné. Hřiby mají přestávku

Aktuální déšť a teplé počasí láká houbaře vyrazit do lesů. Žádné velkolepé úlovky ale očekávat nelze. V červenci si podle odborníků dává příroda s hřiby přestávku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT