VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě: Baník Rychvald - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydáváme na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako osmnáctý přišel na řadu rychvaldský Baník.

1.12.2017
SDÍLEJ:

Areál klubu. Zde se prodává občerstvení.Foto: Martin Ruščin

Po Slavoji představíme i druhý klub z Rychvaldu – Baník, jehož existence se datuje od roku 1953. Přesně o dvacet let později se do města přiženil Lubomír Skýba a okamžitě se začal angažovat v místním klubu.

„Pocházím z petřvaldských Březin, takže dnes vlastně ‚hraji‘ proti svým,“ usmívá se Skýba v narážce na fakt, že k podzimní domácí derniéře přijel do Rychvaldu petřvaldský Slavoj.

Dlouholetý předseda klubu Lubomír Skýba.

Pan Skýba prošel v Baníku mnoha funkcemi. „Hned jsem začal být v oddíle činný, trénoval jsem u mládeže i u mužů, byl jsem vedoucím mužstva, dělal jsem dokonce i pokladníka a chvíli místopředsedu celé jednoty,“ vybavuje si.

Tělovýchovná jednota Baník Rychvald měla pod sebou zpočátku kromě oddílu kopané třeba i boxery nebo cyklisty. To už momentálně neplatí. „Teď tady máme fotbalisty a pak už jen ženy, které cvičí na gymnastických balonech. A ještě k nám z vedlejšího Slavoje přešli stolní tenisté,“ představuje současnost tělovýchovné jednoty.

Při domácí derniéře Baníku (v černém) přijel do Rychvaldu Slavoj Petřvald.

Ustáli velkou krizi

Baník hrával nejvýše I.A třídu. To se psal rok 1962. „To bylo nejsilnější období. Tehdy jsem byl ještě žák. Zhruba od poloviny šedesátých let spadl Baník do okresu a ten hraje dodnes,“ vysvětluje Skýba.

O deset let později přišla na klub velká krize, kterou se podařilo zažehnat díky obětavosti jak Lubomíra Skýby, tak Milana Musila. „Byly tendence to tady celé zavřít, rušila se i mládež, nebyly peníze. Areál byl zpustlý. Nebyl tu ani plot, takže na otevřené hřiště chodil kdokoliv. Ale s Milanem jsme nechtěli dopustit zánik klubu, tak jsme postupně začali pracovat na nápravě. Nebylo to za rok, ale během šesti sedmi let se povedlo dát klub jakž takž dohromady,“ přibližuje dlouholetý předseda Baníku.

Místo škárového hřiště se položila tráva, hospůdka, která byla původně pod hřištěm, se přestěhovala nahoru vedle hřiště. „Původně tady byla jen převlíkárna. Vedle ní žlab, kde se hráči myli,“ představuje Skýba dobu, kterou si současník asi neumí moc dobře představit.

Hospůdka na Baníku.

Finance nejsou nikde

Díky spolupráci s městem se podařilo zvelebit i areál, jehož součástí je i dětský koutek. „Město je náš největší sponzor. Bez něj by už Baník nebyl. Ale nebudeme si nic nalhávat, asi každého trápí nedostatek financí. Dneska to tak v okrese, a nejen tam, prostě je. Sponzoři chybí a od toho je vše odvislé. Když dneska seženete sponzora, tak je to buď kamarád, který holduje fotbalu a je ochoten do něj něco investovat, anebo to jsou spíš drobní podnikatelé. Ale za každého jsme samozřejmě rádi,“ dodává Skýba.

To platí i o dobrovolných činovnicích Baníku. „Práce okolo klubu je náročná. Naštěstí lidé, kterými jsem obklopen, jsou klasičtí srdcaři,“ říká Skýba, který sám odvádí pro klub největší penzum práce.

Dobrá parta. Zasloužili funkcionáři Baníku - srdcaři, pomáhají předsedovi Skýbovi s chodem klubu.

Prvomájový turnaj

Mužstvo Baníku je složené spíše z přespolních hráčů. „Odchovanci jsou zhruba čtyři, jinak to jsou kluci z Orlové, Karviné nebo Bohumína. S tím se nám jedná nejlépe,“ potvrzuje předseda klubu z Václavky. A proč zrovna z Václavky? „Tato lokalita dostala název podle Dolu Václav, který tady fungoval,“ vysvětluje.

A jak berou v Baníku rivalitu se svými sousedy ze Slavoje? „Rivalita je dlouhodobá. Většinou měl Slavoj navrch,“ uznává objektivně Skýba. „Ale byly i éry, kdy jsme vyhrávali derby my,“ usmívá se.

Rovněž pamatuje tradiční prvomájový turnaj, který se v Rychvaldu konal skoro pětadvacet let, ještě za účasti Sokola Rychvald, který měl kdysi také svůj tým.

„Pořadatelství se střídalo, jednou se hrálo u nás, jednou na Slavoji, protože Sokol fotbalové hřiště neměl. Později se od toho ustoupilo, a dneska už nehrajeme ani derby se Slavojem, protože ten přešel do ostravské části,“ připomněl Lubomír Skýba.

Při domácí derniéře Baníku (v černém) přijel do Rychvaldu Slavoj Petřvald.

ATRAKTIVITA HRYBaník Rychvald hraje střed tabulky okresu a průměrně vypadá i jeho hra. Většinou pořádně zabere ve druhých poločasech. „To vletím do kabiny a hráče probudím,“ směje se předseda Skýba. Snahu o kombinaci každopádně nelze mužstvu upřít.

CENA VSTUPNÉHOTradiční vstupné na Baníku činí 20 korun a platí pro všechny bez rozdílu. Vstupné se nevybírá akorát po ženách a dětech.

OBČERSTVENÍBěhem utkání se servíruje klasická klobáska za 45 korun, v letních měsících je však k dispozici i ražniči nebo grilovaná vepřová kolena. Pochopitelně nechybí pivo, vede Radegast za 28, ale v hospodě je k dispozici i Kozel nebo Svijanský kvas. Samozřejmě si můžete dát i něco ostřejšího. A pivo a klobásku dostanou hráči Baníku po každém zápase. Ať už dopadne jakkoliv.

Autor: Martin Ruščin

1.12.2017
SDÍLEJ:
Baníkovci (v zeleném) přehráli doma Hranice a přezimují pátí.
5

Házenkáři domácí rozlučku zvládli

Adéla Halouzková a Nikol Kajsturová.

Nejlepší inovátorky jsou z Českého Těšína

Kouzlo vánočních a novoročních přání

V Galerii obchodního centra Elan v Havířově probíhá zajímavá výstava zapadající do atmosféry Vánoc a Nového roku.

Denní centrum pro bezdomovce prochází rekonstrukcí

Zhruba 3 miliony korun bude stát kompletní rekonstrukce vilky, ve které město Havířov provozuje denní centrum poskytující služby bezdomovcům.

Na radnici se mohou lidé objednat na čas

Po dobu tří měsíců bude havířovský magistrát testovat rezervační systém, jehož prostřednictvím se mohou lidé objednat na konkrétní dobu.

Řidiče zaklíněného ve voze vysvobodili až hasiči

Vážná nehoda se stala v sobotu ráno v obci Bohumíně-Vrbici. Řidič fabie tam nezvládl řízená, narazil do stromu a zůstal ve voze zaklíněn. Vyprostit jej museli až hasiči.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT