Za doprovodu klubové hymny od skupiny HEC, začínající slovy Let's Go, Let's Go, Horní Bludovice, Let's Go, Let's Go, my a nikdo více, nastupují ke svému domácímu utkání fotbalisté FC Horní Bludovice.

Čeká je derby proti Těrlicku. Pošmourné počasí přiláká do ochozů hornobludovického stánku pár desítek diváků.

I když do ochozů, to není ten správný termín. Ochozy totiž chybí.

„Jak vidíte, nejvíc nás tlačí pata právě kvůli kabinám a tribuně, které tady schází,“ ukazuje dlouholetý sekretář klubu Roman Ožana, rodák z Bludovic.

Roman Ožana, sekretář klubu.Zdroj: Michal Chadim

Místní klub je totiž poměrně mladý, vzniknul teprve před třinácti lety a zatím má podobný osud jako karvinské Louky. Ty také začínaly „od píky“.

„Kde je dnes hřiště, byla opravdu louka,“ přitaká Ožana. „Postupně jsme vylepšili hřiště a zázemí. Fotbalové podmínky nejsou špatné, je tady samozavlažovací systém, ale pořád to není to pravé fotbalové prostředí. Nicméně obec už má vypracovaný projekt na zděnou budovu, takže se snad časem dočkáme,“ přál by si Ožana.

Záležet bude na tom, zda klub dostane dotaci. O tom by se mělo rozhodnout už letos.

Derby s Těrlickem. Domácí ve žlutozelené kombinaci.Zdroj: Michal Chadim

Mužstvo vzniklo ze dne na den

Poměrně mladý klub začal svou pouť okresní soutěží před třinácti lety, jednou si zahrál I.B třídu a daleko od ní nebyl ani v minulé sezoně, kdy mu postupové plány zhatilo v posledním kole béčko divizního Havířova.

Podobně jako v jiných menších klubech je i v Horních Bludovicích vše postavené na dobrovolné práci místních nadšenců. „Ve výboru je nás devět, ale začínali čtyři. Čím více nás je, tím se lépe organizuje práce, protože kromě chodu klubu pořádáme třeba fotbalový večírek pro hráče a svůj stánek máme i na obecním jarmarku, kde se snažíme prodávat suvenýry a něco z domácí kuchyně,“ vysvětluje Ožana. Ostatně, do klubové kasy je potřeba každá koruna.

Velkokapacitní stan zatím plní roli krytých ochozů. Ty by ale stát brzy měly.Zdroj: Michal Chadim

Největším sponzorem je samozřejmě obec Horní Bludovice, která přispívá na provoz kopané a stará se i o údržbu hřiště. Místní fotbalisté jsou za to vděční. Trenér Petr Miskovič odvádí u týmu už třetím rokem velmi dobrou práci a hraje s týmem čelo tabulky. „Chtěli bychom zkusit postoupit, někdy před pěti lety jsme si už I.B třídu vyzkoušeli,“ připomíná Miroslav Křibík, jeden ze zakladatelů klubu, který během zápasů obsluhuje světelnou tabuli.

On sám nikdy závodně nehrál, ale fotbal miluje. „V obci nikdy fotbal nebyl, takže u mě to bylo jen takové dorostenecké ťukání, ale když přišel bývalý trenér Jirka Kučera s myšlenkou mít v obci fotbal, souhlasil jsem. On k nám totiž přišel s celým mančaftem, jenže my neměli hřiště. Tady byl soukromý pozemek,“ ukazuje nám na současný fotbalový trávník.

Klobásky už jsou připraveny.Zdroj: Michal Chadim

První rok ve vyhnanství

Bludovice tak ve své první sezoně hrávaly různě po okolí, v Dolních Domaslavicích, v Šenově, nebo v Datyních. „Až druhým rokem se nám naskytla možnost odkupu těchto pozemků, a hned v dubnu se začalo s výstavbou hřiště. Tráva je tady naštěstí dobrá, takže se už na podzim mohlo začít hrát. Stihlo se to v rekordním čase,“ uznává Křibík.

Miroslav Křibík, jeden ze zakladatelů klubu.Zdroj: Michal Chadim

„Jinak tady máme tři družstva, kromě mužů ještě starší žáky a přípravku. I my se snažíme o zařazování vlastních odchovanců do klubu, proto jsme také před časem měli v kategorii dospělých pauzu a pak začali s novou generací hráčů. Někteří naši kluci už se mezitím dostali do věku, kdy mohou nastupovat za muže,“ přibližuje sekretář Ožana.

A protože si kabina „sedla,“ dělají hráči fotbalovým příznivcům Bludovic radost. „Když vyjde počasí, přijdou i dvě stovky diváků. Lidé vědí, že když začne pršet, máme tady velkokapacitní stan, kde se dá schovat. Kromě toho máme dobré pivo i klobásky z domácí udírny. Však si dejte,“ pobízí nás s úsměvem Roman Ožana.

Z návštěvy fotbalu v Horních Bludovicích.Zdroj: Michal Chadim


ATRAKTIVITA HRY
Bludovice hrají druhým rokem špici tabulky, takže na okresní úroveň svou kvalitu rozhodně mají. Přímočaré akce střídají občas chyby, ale ty jsou k vidění i na reprezentační úrovni. Bludovice hrají ofenzivně na množství branek a rychle dopředu. Místní divák musí být spokojen.

CENA VSTUPNÉHO
Vstupné na Horní Bludovice je jednotné. Činí 20 korun a je slosovatelné. Výherce si dopřeje pivo a klobásku zdarma.

OBČERSTVENÍ
Kdo zavítá na fotbal do Bludovic, hlady se trápit nebude. Nabídka je pestrá, od již zmiňované klobásky za 40 korun s hořčicí nebo kečupem, přes párek v rohlíku za 15 korun, chipsy, brambůrky, tyčinky, tatranku a další klasický sortiment. Alko, nealko, káva, čaj, vše je k mání. Kromě toho birell a pivo Bulač za 25 korun (půl litru).