Ve výstavbě. Tak se dá nazvat aktuální proces těrlického fotbalového stánku, který v zimě prošel úpravou interiéru. „V budově jsme přes zimu zrekonstruovali kabiny, přibyly i dvě nové. Od příštího týdne otevřeme bufet s terasou,“ ukazuje dlouholetý funkcionář FK Těrlicko Miroslav Futerko na plošinu, kterou do areálu přivezli teprve nedávno.

„Velikonoční svátky nás trochu zbrzdily, už jsme to měli mít hotové teď,“ připouští. „Až tady dáme schody, budou si lidé chodit pro občerstvení přímo do okna. Zatím museli z boku budovy do dveří,“ vysvětluje. „A vedle terasy bude i dětský koutek,“ přibližuje Futerko, který se v místní kopané začal angažovat před dvaadvaceti lety. „Přistěhoval jsem se z Ostravy a už tady zůstal,“ usmívá se.

Mládež je chloubou klubu

Areál Těrlicka u vodní přehrady se ještě rozroste, neboť v plánu je odkup pozemků od Lesů ČR, aby vedle hřiště vyrostlo ještě jedno. Kapacitně totiž jedna hrací plocha nestačí. „Máme 165 členů, z toho 140 je dětí,“ může se Futerko pochlubit slušnou členskou základnou.

Miroslav Futerko, první muž těrlického fotbalu.

Co do počtu dětí, patří klub k největším v celém okrese. Jen Karviná, Havířov a Bohumín mají větší mládežnické základny. „Jsme největší sportovní klub v obci, a to ještě nemáme asi třicet dětí registrovaných, protože jsou teprve v minipřípravce,“ říká dál předseda klubu Futerko.

Žáky má Těrlicko v krajské soutěži, do budoucna je v plánu postup mužů do I.B třídy, čili také do krajské soutěže, aby se dorostenci měli kam přesunovat. „Do okresu se jim nechce, mají vyšší cíle,“ směje se první muž těrlické kopané.

Proto je potřeba další hrací a tréninková plocha. „Mládežníků je fakt hodně. Máme vlastně obsazené všechny kategorie, takže bychom rádi získali statut sportovního centra. Uvidíme, zdali se podaří vykoupit ty pozemky. Podle toho, zdali bychom získali i dotaci z ministerstva, udělala by se buď přírodní tráva, anebo umělka. Určitě by nás podpořila i obec, která se o naši mládež příkladně stará,“ poděkoval Futerko.

Pivíčka už se nesou.

Starosta Těrlicka Martin Polášek je příznivcem kopané a malí sportovci zatím dělají Těrlicku dobrou reklamu.

„Máme u mládeže dobrou partu. Trenéři si dodělali céčka (trenérská licence), o děti se starají a jsou kamarádi. Schází se i mimo fotbal. Pozitivní atmosféra se pak přesouvá i na děti. Snažíme se, aby to u nás nějak vypadalo,“ vysvětluje Futerko.

Tradici má mládežnický turnaj pod názvem Sladký míč. „Letos bude snad už čtyřicátý ročník. Je to turnaj pro děti z těrlických základních škol, máme pro ně vždy připravené nějaké ceny,“ přibližuje předseda klubu.

V rámci Těrlického slunka, což jsou obecní slavnosti, se pořádá také Pacnerův memoriál pro přípravky. „To je mezinárodní turnaj, na který k nám jezdí Baník i Poláci,“ dodává Miroslav Futerko.

Na fotbale v Těrlicku.

Jediné, co v obci zatím schází, je sportovní hala. „Projekt je vypracován, ale nedostali jsme zatím dotaci. Má stát pod kulturním domem v centru. Je to škoda, protože přes zimu by se pro děti taková hala hodila. Musíme tak jezdit do Stonavy, Albrechtic nebo do sousedního Havířova, což stojí peníze. I s tímto nám pomáhá obec, která platí také autobusy pro mládež během sezony,“ uznává Futerko.

Derby je derby

V době naší návštěvy hrálo Těrlicko zrovna atraktivní derby se Slovanem Havířov. „To je náš tradiční soupeř, potkáváme se už asi patnáct let. Hodně hráčů za tu dobu prošlo oběma kluby, ze Slovanu jsou momentálně u nás třeba Stach, Ptáček nebo Čáp,“ přibližuje.

Zápasy bývají prestižní pro oba kluby. „Vždycky chce každý vyhrát,“ směje se Futerko.

Přes zimu se v budově FK Těrlicko pracovalo na nových šatnách.

Těrlicko patří k největším obcím na Karvinsku, sportovní cíle klubu se tedy logicky pohybují výše, než je okresní úroveň.

A odpovídat by tomu mělo i adekvátní zázemí, na čemž se poctivě pracuje. „Máme tady jednu řadu sedaček z MFK Karviná, dodělávat se bude ještě druhá řada. A nedávno jsme tady dělali zámkovou dlažbu,“ ukazuje na místo, kde stál popraskaný beton. Solidní fotbalový areál s parkovištěm v Těrlicku tedy opět prokoukne.

ATRAKTIVITA HRYNa okres výborná. Fotbalisté už se nemohli dočkat, až začne jaro. V derby proti Slovanu góly padaly a bylo se na co dívat. Zápas skončil 4:4.

CENA VSTUPNÉHOV Těrlicku se při utkáních vybírá 20 korun. Platí pouze muži. „To abychom měli na párky pro diváky,“ vysvětluje Miroslav Futerko.

OBČERSTVENÍKlasika. Třicet korun dáte za výbornou klobásku s hořčicí, v bufetu se čepuje kofola a pivo Radegast za 30 nebo 25 korun, podle toho, jestli chcete dvanáctku nebo desítku. K dispozici je i další nealko.