Hřiště schované za stromy v průmyslovém areálu bývalé cihelny vítá v příjemném sobotním odpoledni jeden z jarních šlágrů I.B třídy.

Do Horní Suché přijíždí Jablunkov, který má ve svých řadách kolegu novináře Romana Baselidese.

Domácí mají v sestavě zase Martina Baranka. Jeho podoba s bratrem Miroslavem, který si udělal jméno nejprve v olomoucké Sigmě a pak hlavně ve Spartě, je z tváře dobře patrná.

Půl hodiny před výkopem se v areálu před budovou, kde má fotbalový klub veškeré zázemí, scházejí místní starousedlíci z řad starší generace. Nechybějí však ani mladí.

Předseda TJ Horní Suchá Ivan Marini.

Panuje klidná přátelská atmosféra, a to i vůči jednomu fanouškovi, který je, zdá se, rozpolcen v tom, komu má vlastně fandit. „Jedeme, Jablunkov, jedeme," opakovaně křičí. Vzápětí apeluje směrem k domácím hráčům, kteří se rozcvičují na hřišti: „Doufám kluci, že dneska vyhrajete. Suchá do toho!"

Domácí pohodu dokresluje nabídka pochutin. Kdo má hlad, určitě se na fotbale v Horní Suché nají. Usměvavá obsluha grilu, paní Mirka a Michaela, nabízejí nejen klobásku, ale také místní specialitu – bramborák. Ten si dáte za 30 korun, zatímco klobáska je o deset korun dražší. „Ani nevím, jestli se bramboráček někde jinde připravuje. V naší soutěži asi ne," přemýšlí předseda místního Deposu Horní Suchá Ivan Marini, který je také laureátem Ceny Václava Jíry - českého fotbalového vyznamenání. Už dva roky.

Na místním bramborové placce si pochutnává dokonce i Marián Chmiel, vedoucí mužstva z nedalekých Albrechtic. „Napište, že sem jezdím kvůli tomu, ne kvůli fotbalu," směje se dobře naložený Chmiel. Možná proto hrávají Albrechtice své domácí zápasy v neděli, zatímco Suchá v sobotu.

Fotbal v Horní Suché.

Mimochodem, po sezoně se klub přejmenuje, neboť společnost Depos v klubu oficiálně končí. Finančně ale klub nestrádá. „To ne, hlavním partnerem je stejně obec. Akorát musíme vymyslet nový název klubu. Sejde se valná hromada a teprve uvidíme, jak se budeme jmenovat. Baník asi ne, spíš bych to viděl na sportovní klub," uvažuje Marini.

Bebenci jsou v Suché odjakživa

Fotbal v Horní Suché je dlouhá léta spjat s rodinným klanem Bebenků. Oskar Bebenek zde v roce 1940 začínal jako malý klučina, hrával zde a později se věnoval trenéřině i funkcionařině. „Klub jako takový vznikl ve třicátých letech ještě jako Lechia, tedy polský sportovní klub," připomíná krátkou exkurzí do první poloviny minulého století počátky fotbalu v obci Jiří Bebenek, jeden ze dvou synů Oskara Bebenka.

„Klub založili místní Sušané, pak ale byla válka a přišly různé reorganizace. Nicméně táta tady hrával odmala a od nějakých devětadvaceti let už dělal i sekretáře klubu. S bráchou nás k fotbalu přivedl on. To už ale nebyla Lechia, nýbrž Baník. Později se klub přejmenoval na President Gottwald a pak na Důl František," osvěžuje Jiří Bebenek paměť všem, kteří tuto dobu pamatují.

Fotbal v Horní Suché.

S bratrem Jaromírem hrával Jiří fotbal v Datyních, kde Jaromír i trénoval. Oba se pak zapojili do dění v klubu ze Suché. „Taťka s tehdejším předsedou Štixem nás ukecali, ať jdeme s Jardou sem," vybavuje si Jiří Bebenek. „V devadesátých letech nás pohltil Havířov, takže na našem hřišti se hrávala i divize. Rok jsme fungovali jako béčko druholigového Baníku Havířov. Pak to ale pan Kelovský, tehdejší majitel fotbalového Havířova, rozpustil a my začínali, jak se říká ‚od píky', tedy od okresního přeboru," doplňuje.

Fotbalu zůstává věrný i Jaromírův syn Petr Bebenek. „Synovec se ale vydal na dráhu rozhodčího," říká strejda Jiří.

Mládež má zelenou

Předsedou tělovýchovné jednoty, ve které je fotbal společně s tenisem a ASPV (asociace sportu pro všechny) sdružen, je už zmiňovaný Ivan Marini, zkušený funkcionář známý ze svého dlouholetého působení v Albrechticích, které pomohl vytáhnout ke špičce divize.

Teď působí už nějaký ten rok v Horní Suché, kterou by rád viděl v budoucnu v I. A třídě. „V posledních letech se nám to nějak nedaří, i když zrovna letos jsme to měli slibně rozjeté, ale zase nám to nějak utíká," přiznává Marini.

Na zápasy chodí převážně místní starousedlíci.

První vlaštovkou, která by mohla zvěstovat lepší časy fotbalu v Horní Suché, je tamní mládež. Klub disponuje nejvyššími krajskými soutěžemi v kategoriích dorostu i žactva a o mládež se stará příkladně. Nyní pro nejmenší chlapce (a děvčata) z družstev přípravek staví dvě menší fotbalová hřiště s rozměry 30x40 a 30x25 metrů. „Budou stát za jednou z bran hezky za sebou. Menší travnatá plocha poslouží zároveň i jako tréninkový prostor pro muže," přibližuje Marini.

Krok to je nejen chvályhodný, ale také pragmatický. „Máme sedm družstev a jedno travnaté hřiště nám na to prostě nestačí. Všichni na něm trénují a hřiště trpí, zvlášť při deštivém počasí," vysvětluje Marini.

V zimě frčí plesy

Živo je v areálu klubu i v zimě. Proč? „Protože se tady pořádají plesy," přibližuje s úsměvem předseda TJ. Kompletně rekonstruovaná hlavní budova se sedmi šatnami, skladem, sociálním zázemím, kancelářemi a dokonce kuchyní totiž disponuje i společenským sálem, kde se plesy konají. „Jakmile začne koncem ledna plesová sezona, jede se každý týden. Myslivci, my - fotbalisté, různé firmy a třeba i mažoretky tady pořádají své plesy a lidé se baví. Do sálu se vejde dvě stě lidí," představuje Marini sál s podiem pro kapely.

Pivo, klobáska nebo dokonce bramborová placka. V Horní Suché si můžete dát cokoliv.

ATRAKTIVITA HRYMagnet kola s Jablunkovem nabízí sice občasné chyby při zpracování míče, ale také nacvičené kombinace a dobré centry. A také skvělé zákroky jablunkovského brankáře. „Na něho máme smůlu, posledně jsme z něj udělali hrdinu, je to takový mladý šikovný klučina, který na nás má asi spadeno," komentuje Ivan Marini počínání jablunkovského Szotkowského. Ale bojovná Suchá se snaží a nakonec se oba týmy rozejdou smírně 2:2.

CENA VSTUPNÉHOKlasické vstupné na B třídu či okres se pohybuje téměř výlučně vždy mezi 15 až 20 korunami a Suchá není výjimkou. Na fotbal se jdete podívat za 20 korun, děti nic neplatí a volně běhají po areálu.

OBČERSTVENÍTady si labužník vybere. Kromě již zmíněného bramboráku či klobásky je tady i párek v rohlíku. „Dělávali jsme i tatarák," doplňuje Marini. Samozřejmostí je pivíčko a místní bufet v prvním patře správní budovy nabízí i limo. Zahlédli jsme tam i brambůrky, křupky a další pochutiny.