Asi třicítka diváků sledovala v červnu šlágr předposledního kola okresního přeboru mezi celky karvinských Louk a béčkem Havířova.

Domácí jsou už léta členy této soutěže, málokdo přitom ví, že Louky jsou jedním z nejstarších klubů v okrese. Vznikly již v roce 1929.

Pamětník Vladislav Karpeta.Zdroj: Richard Kutěj

„S místním fotbalem žiju od poválečného období. Tenkrát se ještě klub jmenoval Naprzód, jelikož jej založila polská menšina," vzpomíná pamětník Vladislav Karpeta, který v Loukách hrával. „Ale jen v kategorii žáků a dorostu, pak jsem toho nechal," usmívá se.

Na starém hřišti za požární zbrojnicí, u kostela, kde je to dnes zarostlé stromy a křovinami, se v minulém století vykopala dokonce I.A třída. „To byla nejvyšší soutěž, kterou kdy Louky hrály. Tenkrát to byla velká sláva," uznává.

Nejvýznamnějším hráčem té doby byl Walter Robosz, který to dotáhl do druhé ligy v Třinci. „Jinak klubem procházeli spíš hráči okresní, výjimečně krajské úrovně," vysvětluje Karpeta.

Vylepšená klubovna

Jak se vede loucké kopané nyní? „Ne špatně, a to hlavně díky městu Karviná," začíná Vladislav Hanzel, současný předseda klubu. Louky totiž zpočátku podporovala společnost OKD. „Jenže to padlo a z bídy nás vytáhlo město. Díky tomu jsme v loňském roce mohli provést rekonstrukci zázemí," ukazuje nám na klubovnu složenou z buněk. „Vyměnila se okna, přistavěl chodníček i dámský záchod," vypočítává Hanzel. „Ještě bude třeba dodělat základní věci, hlavně dotáhnout sprchovou část pro hráče, aby to splňovalo určité standardy. Máme třeba obloženou jen jednu stěnu. Na druhou nevyšly peníze, tak musíme čekat," vysvětluje Hanzel.

Současný předseda klubu Vladislav Hanzel v klubovně.Zdroj: Richard Kutěj

Přežili i přerušení činnosti

Trpělivost se ale funkcionářům Louk vyplácí, což potvrzuje i bývalý předseda klubu Václav Mončka. Ten se při rozlučkovém domácím zápase uplynulé sezony chopil role grilovacího mistra.

„Pamatuji, když v roce 1995 skončila činnost kopané kvůli devastaci hřiště," připomíná nelehké období. Vynucená pauza trvala pět let. Už beztak poddolované území bylo vykoupeno a za utržené peníze se koupil současný pozemek. „Ten rok 1995 byl přelomový, protože v týmu byli většinou už jen třicátníci a žádná nová krev. Kádr jsme nemohli doplnit, tak se raději pět let nehrálo. Využili jsme toho ke koupi pozemku a výstavbě nového hřiště, které se stavělo takříkajíc mezi poli. Traktorista to tady pooral, vysela se tráva a začala se zvelebovat," usmívá se Mončka, jenž byl předsedou klubu do roku 2010.

Louky hrají mezi loukami

O trávník se v Loukách starali vzorně. Ostatně, na semináři v Ostravě byly právě Louky zmíněny přednášející komisařkou jako příklad, jak by se mělo správně od základů stavět hřiště. „Buď investujete miliony a zajistíte si vše potřebné, nebo najdete vhodnou lokalitu a budete trpěliví, jako se to povedlo nám. Tady je to vlastně na štěrku, takže ideální podklad. Pokud vím, ještě tady nestála voda," říká Mončka.

V Loukách vládne pohoda.Zdroj: Richard Kutěj

Nové hřiště v okrajové části Karviné vyrostlo teprve v roce 2000, hned za domkem Vladislava Karpety, který tak fotbal může sledovat přímo z okna. „Ale raději si na fotbal zajdu," ujišťuje Karpeta.

Není sám. „Na zápasy chodí většinou bývalí občané Louk, kteří dnes žijí v Karviné nebo Těšíně a schází se. Vždycky tady najdou někoho z bývalých spolužáků nebo sousedů," přibližuje Vladislav Hanzel.

Kdysi měly Louky 2700 obyvatel, dnes jsou to necelé čtyři stovky. Vždy je příjemné vidět známé tváře.

V příznivém jarním či letním počasí se dá na fotbal vypravit i na bicyklu. Stojan na kola na hřišti je, takže kdo si chce udělat cyklovýlet z Karviné nebo nedaleké Chotěbuze, může. „Támhle je dokonce odpočívadlo, takže cyklisté, kteří jedou zrovna kolem po nějaké té cyklostezce, se tady zastaví, dají si párek nebo nějaké nealko, někdo si dá i pivo, a jedou dál," ukazuje Hanzel na místo za rohovým praporkem u stromů.

Ale zpět k hřišti. Jeho základní rekonstrukce proběhla před třemi lety. „Letos už je potřeba provést další, aby to bylo aspoň jednou za dva tři roky. Vertikutace (prořez), provzdušnění trávníku, dosetí trávy, postřik proti plevelu, to něco stojí. Tady jsme sice v krásné přírodě, ale plevel nám sem lítá ze všech stran," podotýká Hanzel.

Z obou stran jsou skutečně louky. „Třeba támhle měl soused pastvinu pro dobytek," ukazuje na sousední zelené pláně.

„Něco jsme tady do areálu investovali my sami. Když bylo hřiště, koupily se i stavební buňky a pak se sami hlásili kluci, jestli by si tady mohli přijít zahrát fotbal," doplňuje Václav Mončka.

Jako jinde v malých klubech, i v Loukách je to především o dobrovolné práci místních nadšenců. „Manželky prodávají v bufetu a my děláme všechno ostatní," směje se Hanzel.

V Loukách vládne pohoda.Zdroj: Richard Kutěj

Současný areál už ale vypadá mnohem lépe než před patnácti lety. „Všechno chce svůj čas," přitaká Mončka.

Louky jsou momentálně na vlastním a ještě by chtěly přistavět lavice pod stříšku klubovny. O tribunce neuvažovali. „Ta by asi byla zbytečná, nemáme tady takové návštěvy. Ale jsme rádi, že se dala dokupy klubovna. Už to nějak vypadá a lidé to oceňují. Pokud zrovna nehrajeme, koná se tady každý víkend nějaká společenská akce, kterou organizují třeba hasiči nebo další kolektivy," dodává závěrem Vladislav Hanzel.

ATRAKTIVITA HRY
Vysoká. Alespoň tedy na okres. Je vidět, že se v duelu Louk a Havířova B střetla přední mužstva soutěže. Vždyť Louky měly famózní jaro. Ani v jednom zápase neprohrály! Ale jen to odráží zanícení lidí, kteří v klubu dobrovolně pracují. Jako například Eduard Muryc, sekretář Louk, ale také kustod ligového MFK Karviná. Pracuje tedy v nejvyšší, i nejnižší výkonnostní soutěži.

CENA VSTUPNÉHO
Hodně symbolické. Dospělí a důchodci zaplatí 10 korun, ženy a děti mají jako obvykle vstup zdarma. Diváckou kulisu ale tvoří převážně muži.

OBČERSTVENÍ
Ze starého hřiště přenesený gril nabízí voňavé klobásy za 45 korun, v bufetu si pak můžete dát pivo, minerálku, nebo třeba kávu. Radegast dvanáctka se čepuje za 28 Kč.