Týden po petřvaldském derby na HePu jsme navštívili také druhý klub z Petřvaldu – Slavoj.

Ten byl před čtyřmi lety téměř na odpis, ale skupinka lidí v čele se současným předsedou Davidem Pavlitou bouchla do stolu a řekla: NE! Slavoj padnout nenecháme.

Když se dnes vypravíte na fotbal do Slavoje, a také na poměrně dobře utajené hřiště, musíte objektivně uznat, že se zde udělal kus dobré práce. „Co se týče zázemí, nestěžujeme si,“ usmívá se David Pavlita, nadšený srdcař a hlavní mecenáš klubu, za jehož peníze se pořídilo vše potřebné.

David Pavlita se takto vyšňořil na nedávné petřvaldské derby. Díky němu Slavoj pořád žije.

Slavoj momentálně disponuje vším, co by každý klub měl mít – šatnami, kabinou pro rozhodčí, malou posilovnou.

Samozřejmostí je fotbalová klubovna (hospoda) s výčepem, kde si na stěnách prohlédnete něco z historie kopané na Slavoji. Ta se datuje k roku 1928. „Jsme dokonce o pět let starší než HePo,“ přidává se sekretář klubu Martin Frank.

A kdo nefandí, tak si hraje.

Dětem vstup volný

Také venkovní zázemí prokouklo. Pokud se na fotbal vypraví rodiny s dětmi, malí prckové si v útulném areálu vyhrají na houpačkách a prolézačkách.

„Střídačky, které byly polorozpadlé, jsme také spravili. Asi jako jedni z mála nemáme problém s financemi,“ potvrzuje David Pavlita, který sám klub štědře podporuje. „Mám to jako koníček a koníček stojí peníze,“ usmívá se Pavlita.

Co jej vlastně přimělo držet Slavoj nad vodou? „Je to moje srdeční záležitost. Mám tady k tomu prostě vztah a také spoustu kamarádů. Proto jsme se vlastně před časem rozhodli, že značku Slavoje obnovíme. Ambice nemáme velké, budeme se zkrátka snažit hrát okres a chlapi na hřišti se budou snažit, aby se lidé fotbalem bavili a oni s nimi,“ podotýká.

Vítejte na Slavoji.

Je libo štamprličku?

Jedinečné vstupné na Slavoji doprovází skutečnost, že dospělý člověk si může dát štamprli něčeho ostřejšího. „Je to v ceně,“ usmívá se Pavlita. „Kdo přijde na fotbal a není autem, může si dát kořalku nebo nějaký likér,“ upřesňuje. Diváka, kterých se na zápasech sejde zhruba stovka, si v Petřvaldu váží.

Sekretář klubu a kronikář Martin Frank.

A sympatický postoj má Slavoj i k fotbalovému dění ve městě. Protože mládežnická základna je na HePu, nepřebírá mu hráče tím, že by sám usiloval o pořízení mládežnických družstev. „Se sousedy vycházíme dobře, nechceme si dělat naschvály. Nebudeme tříštit síly, nejsme velké město,“ připomíná Pavlita.

„Náš klub je spíš určen starším pánům,“ směje se. Ovšem něco na tom je. Bývalý ligový fotbalista Vítkovic Stanislav Kostka válí za Slavoj ještě v padesáti letech.

Slavoj dvakrát do roka pořádá Dětský den, kdy mají děti v areálu vše zdarma. „Pan Pavlita se tady o to hodně stará. Před prázdninami a po nich, většinou na podzim, pořádáme akci pro děti, které tady najdou několik atrakcí, koně, skákací hrad, soutěže. Také občerstvení je zdarma, třeba cukrová vata nebo ledová tříšť,“ přibližuje Frank, mimo jiné také kronikář klubu.

Na Slavoj se fandí. Role vlajkonoše se ujímá Dalibor Kereškéni.

Slavoj je parta

Víc než cokoliv jiného vypovídá o soudržnosti klubu fakt, že po každém domácím zápase následuje posezení s hráči a jejich blízkými. „V klubu jsme jako jedna rodina,“ přitaká Pavlita.

Co se týče okresu, snaží se Slavoj vystupovat na vysoké úrovni a neustále vylepšuje zázemí. „Letos jsme udělali ústřední topení, do budoucna by to možná chtělo nějakou saunu a vířivku,“ předkládá předseda Slavoje napůl v žertu další plány.

Ruku v ruce s lepšícím se zázemím jde i sportovní výkonnost mužstva, které se oproti minulým sezonám hodně zvedlo. Přitom žádným počtem extramladíků nedisponuje. „Je to o té partě, kluci si sedli, všichni se tady známe a držíme při sobě. Klub spíš funguje na kamarádské bázi,“ přibližuje bývalý hráč Dalibor Kereškéni, který rád vzpomíná na dobu, kdy se zázemí klubu začalo měnit hodně k lepšímu. Ze škvárového hřiště se podařilo udělat travnaté, přibyly lavičky pro fanoušky, jejichž členem je teď i on sám a ochotně se při zápase ujímá role vlajkonoše.

Největším úspěchem Slavoje je dosud postup do I.B třídy v roce 2007.

A jak berou na Slavoji rivalitu s TJ Petřvald? „Nijak. My to tak neprožíváme, hrajeme si v klidu zápasy a neřešíme, kdo je lepší. Ale na derby se samozřejmě vždycky těšíme,“ uzavírá sekretář Frank.

Klubovna s hospodou. Co si dáte?

ATRAKTIVITA HRYSlavoj se herně zvedl. Při derby s nedalekým Baníkem Fučíkem se obě strany snaží o rychlý akční fotbal, problémem je spalování šancí. Ale domácí fotbalisté rozhodně udělali pokrok směrem kupředu. 

CENA VSTUPNÉHOVstupné činí 20 Kč, v tom mají dospělí započítanou i případnou štamprličku. Vstupné je navíc slosovatelné a tři šťastní výherci si mezi sebe rozdělí tři flašky alkoholu. Takže na zdraví!

OBČERSTVENÍSympatická obsluha vám připraví klobásku za 35. Třikrát za sezonu, většinou během Dětského dne, ale hlavně při větších akcích (zahájení sezony, zakončení sezony, přátelák s družebním klubem z Dolní Lomné) se také peče selátko. V hospodě si dáte Radegast za 26 korun, k mání je nealko, alko, z občerstvení pak klasický sortiment brambůrek, tyčinek a podobných pochutin.