VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě: Sokol Dolní Lutyně - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydáváme na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako devatenáctá přišla na řadu Dolní Lutyně.

7.12.2017
SDÍLEJ:

Z ochozu u hospůdky je také pěkný výhled na hřiště.Foto: Martin Ruščin

Ještě, než napadl sníh, stačili jsme se podívat na poslední utkání Dolní Lutyně. Místní klub Sokol patří dlouhodobě na Karvinsku k tomu lepšímu, co je na okresní fotbalové scéně k vidění.

Stejně jako v Doubravě byl i dolnolutyňský klub ustanoven v roce 1933 a v padesátých letech se zde hrála slezská župa fotbalová, která i přes následnou reorganizaci soutěží, odpovídá dnešnímu krajskému přeboru.

Mimochodem do něj by se klub z Dolní Lutyně někdy rád podíval. Zatím ale hraje jen I.B třídu.

Tady je doma Sokol.

Fotbalový areál, který je mimochodem velmi solidní, by určitě snesl vyšší soutěže. „Staráme se o něj, ale to víte, stojí to peníze,“ usmívá se dlouhodobý činovník klubu, sekretář Lutyně Václav Šostok.

V posledních letech proběhla v areálu rekonstrukce tribuny, dělaly se zábrany a zavlažování. „Máme už i dvě vedlejší tréninkové plochy, na jedné z nich hraje přípravka,“ doplňuje Šostok.

Předseda klubu Luděk Absolon.

„Také jsme rádi, že jsme zvelebili hospodu. Zateplila se, má novou omítku. Poděkování patří obci, že do areálu investuje,“ zmínil Šostok pomoc obecního úřadu.

Vyasfaltované cestičky (předtím se šlapalo po hlíně) vás zavedou nejen k hospodě, ale i k děstkému koutku, který je v areálu připraven pro maminky s dětmi.

„Pomalu se chystáme na další rekonstrukci. Bude potřeba upravit tribunu, místo laviček zasadíme nové sedačky,“ informoval Václav Šostok. 

Hřiště potřebuje odvodnit

Jako všude jinde, problémy se nevyhýbají ani dolnolutyňskému Sokolu. „Při vydatném dešti máme problém s hřištěm,“ podotýká předseda klubu Luděk Absolon a dívá se na hráče Sokola, jak se snaží v posledním utkání podzimu zvrátit nepříznivý vývoj s Nýdkem.

Výhled na hřiště.

„Měli jsme štěstí, že před utkáním nepršelo, takže jsme to mohli dohrát. Jinak s tím ale máme vážně problém. Už jsme připravili studii na odvodnění, bude to chtít novou drenáž. Potřebujeme vytvořit odtok, aby nám na trávníku nestála voda,“ objasnil.

Současné hřiště stojí na místě někdejšího škvárového, které bylo posazené na šířku. Dnešní vede podél tribuny. Hraje se na něm pravidelně I.A nebo I.B třída, ale Josef Wita pamatuje i dobu, kdy se zde hrál krajský přebor. „To jsem ještě nebyl ve výboru klubu, ale pamatuji si to. Stejně jako pohárový zápas s béčkem Baníku Ostrava, kdy jsme vypadli až na penalty,“ vzpomíná Wita.

On sám v Lutyni hrával, působil jako trenér mládeže, dorostu i mužů a byl vedoucím družstva. „Ve výboru klubu jsem strávil přes pětadvacet let,“ říká nám v útrobách stadionu. Doprovází jej starší bratr Ota. Oba se shodují, že důležitým milníkem v historii místní kopané bylo zatravnění hřiště.

Bratři Witovi. Josef (vlevo) a Ota. Oba hodně pamatují.

To proběhlo v roce 1988. „Dělala se tráva, což bylo příjemné hlavně pro děti. My jsme jako mladí chodili domů s odřenými koleny od škváry, to dnešní mladí nemusejí,“ přidává se Luděk Absolon.

Josef Wita také porovnává zájem tehdejších fanoušků s těmi dnešními. „Na zápasy chodilo kolem tří až pěti stovek. A na derby s Dětmarovicemi přišlo 670 platících diváků, to je dosud naše nejvyšší návštěva,“ říká Wita.

Spolupráce s Věřňovicemi

Mládež Sokola představuje několik družstev. „Mohlo by to být lepší, už jsme měli mladší i starší žáky plus dorost. Teď máme asi padesátku mládežníků celkově. „Dětí není tolik, ale nábory děláme pravidelně. Rádi bychom se dostali na kompletní mládežnickou pyramidu. Třeba dorost máme doplněn o chlapce z Věřnovic, s přípravkou teprve začínáme,“ přibližuje předseda Absolon.

Potvrzuje tak, že spolupráce s obecním rivalem funguje. „Sousedské vztahy máme určitě dobré. Rivalitu s Věřňovicemi zase tolik neprožíváme. Kolegové to asi prožívají víc,“ zasmál se Absolon.

Fandíme!

Nicméně úvodní jarní utkání I.B třídy na hřišti Lutyně přiláká jistě hodně diváků. Oba týmy jsou nahoře, oběma se daří.

„Abych to upřesnil. Dařilo se nám. Posledních pět zápasů je to bída,“ uznává sekretář Václav Šostok. I on by si přál, aby Lutyně slavila návrat do I.A třídy a časem možná i něco víc. „Finančně tam takové rozdíly zase nejsou. Určitě bychom rádi postoupili alespoň do té I.A třídy,“ dodává.

Jako aktivní hráč sám pamatuje dobu, kdy byla Dolní Lutyně účastníkem krajského přeboru. „To byl rok 1983 a představoval nejsilnější období našeho klubu,“ potvrzuje.

Každopádně oproti minulému ročníku, kdy se Sokol plácala na spodku tabulky, je to příjemná změna vidět jej v popředí tabulky. „Ale ano, zlepšení tu je. Přišli zkušení hráči, ale hlavní důvod je tréninková docházka. Zlepšila se o dobrých šedesát procent a také trenér Aksteiner odvádí u mužstva kvalitní práci,“ zakončil Šostok.

Pánové jsou spokojeni.

ATRAKTIVITA HRYRapidní zlepšení oproti poslední sezoně vykazuje mužstvo Dolní Lutyně. Byť mu závěr podzimu nevyšel, na jaře může (a nejspíš i bude) útočit na postup.

CENA VSTUPNÉHOJsme na I.B třídě, takže vstupné se mírně zvedlo a oproti okresu činí 25 korun.

OBČERSTVENÍKoncem listopadu už to není na běhání venku. V klubové hospůdce je naopak příjemně teplo a sympatická obsluha vám připraví horký džus (za 27 Kč), svařák (30), nebo studené pivo (Radegast, Ostravar za 29). K snědku si můžete dát klasickou klobásku, nebo třeba guláš za 50 Kč. A venku se griluje maso. Do čtyřiceti korun se také vejdete.

Autor: Martin Ruščin

7.12.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina Pauláthová je připravena na olympijskou sezonu.

Pauláthová se pokusí o sezonní restart

„Pojďte ochutnat pejska. Naloženého, naporcovaného. Můžeme ho i vykuchat a koupíte si jej,“ haleká na okolí fingovaný prodejce vánočních psů před Novou Karolinou v centru města.
10

Pes v rukou aktivistů jako nástroj k ochraně kaprů

Kapr na štědrovečerním stole stále „válcuje“ ostatní ryby

Tři čtvrtiny obyvatel naší republiky budou mít jako hlavní chod štědrovečerní večeře smaženého kapra, který dominuje před smaženým řízkem.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Odmítáme být levnou pracovní silou pana Mittala, volali odboráři

Nevyplacení prémií za třetí čtvrtletí pracovníkům středojemné válcovny přivedlo dnes krátce po 14 hodině před ředitelství kunčické huti ArcelorMittal (AMO) několik stovek protestujících hutníků. Ještě pár minut po 14. hodině se zdálo, že účast na demonstraci nebude nic moc. V průběhu několika minut se ale prostranství ale rychle začalo plnit hutníky. Těch nakonec dorazilo několik stovek.

Bezdomovci zimu snášejí

Karvinsko – Na ulici přibývá mladších lidí, které tam přivádějí nejčastěji problémy s tvrdými drogami. Naopak, roste počet starších a „zasloužilých“ bezdomovců, kteří se rozhodli řešit svou situaci, inspirací jim jsou často i zdravotní problémy. První týdny mrazů v této komunitě zatím vážnější problémy nepřinesly.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT