I když má fotbal ve Věřňovicích téměř devadesátiletou historii (vznikl v roce 1931), svou nejlepší etapu prožívá klub právě teď.

Řekněmě si upřímně, být u toho, když se klubu daří vlastně nejlépe v jeho historii, to jistě není na škodu.

Fanoušci i funkcionáři místního Sokola aktuálně využívají zrenovovaný areál, poplatný době, ve které žijeme, tedy jedenadvacátému století, a fotbal místního mančaftu pod taktovkou trenéra Martina Kubiše také baví.

Nástěnka mapuje postupnou přeměnu správní budovy a areálu.

Klub prožívá nejlepší léta

„V poslední sezoně jsme se prakticky poprvé v historii umístili v hierarchii fotbalových soutěží výše, než náš obecní rival z Dolní Lutyně,“ usmívá se dlouholetý činovník klubu Roman Šimíček, aktuálně předseda Věřňovic.

Odkazuje tak na nedávno uzavřený ročník I.B třídy, ve které věřňovický Sokol coby nováček soutěže předčil Sokol dolnolutyňský. Ostatně, i v nedávném derby, které jsme navštívili, vyhrály domácí Věřňovice 2:0.

„Za to jsme samozřejmě rádi a všichni si přejeme, abychom loňský ročník zopakovali. Chceme být zase výše než Lutyně,“ směje se Šimíček.

Inu, rivalita mezi obecními soky je obrovská. „Hráči se na derby vždycky nahecují,“ potvrzuje Šimíček.

Ostatně, na jaře byly ochozy věřňovického hřiště obsypané fotbalumilovnými zvědavci. „Bylo tady tisíc diváků. To vám mnohdy nepřijde ani na druhou ligu,“ upozorňuje předseda Sokola.

Roman Šimíček obdržel před derby ocenění od představitelů OFS Karviná.

V posledním derby už byla návštěva slabší a cestu na hřiště si našlo 235 diváků, většinou místních starousedlíků. „To prvotní natěšení už asi opadlo. Ono na jaře to bylo poprvé po sedmi letech, kdy se oba týmy potkaly v jedné soutěži,“ vysvětluje Šimíček zájem květnového utkání. 

Věřňovice = Čopikové

Když se řekne věřňovický fotbal, okamžitě se znalému věci vybaví jméno Čopik. Klub totiž spoluzakládal Mikuláš Čopik, který měl sice jen jednu dceru, zato ale hned pět synů, kteří po další generace úspěšně pokračovali v provázanosti rodinného jména s místním fotbalem.

Prakticky až dodnes, v jakékoliv dekádě figuroval v A-týmu Věřňovic nějaký ten Čopik. Paradoxem je, že dlouholetým předsedou klubu nebyl nikdo z Čopiků, ale pan František Kryska (na snímku s hůlkou), který figuroval v čele klubu dlouhých 35 let. „Spolupracoval s tátou a pak na jeho práci navázal,“ vypravuje Miroslav Čopik, jeden z pěti synů Mikuláše Čopika.

Nedávno vybudovaná klubovna s výčepem.

Když s fotbalem začínal, psal se rok 1951 a klub se jmenoval SK Olza. „Tady existovaly dva kluby, jeden polský za řekou a druhý český. To byla Olza. Až později se klub přejmenoval na Sokol a po revoluci přešel pod tělovýchovnou jednotu,“ přibližuje Miroslav Čopik.

Všichni jeho bratři hrávali fotbal. „Jeden už nežije, Ladislav, ale zrovna my dva jsme hráli za sousední Lutyni. Ostatní bratři, tedy Jan, Jaroslav a Josef, hrávali za Věřňovice,“ doplňuje.

Všichni postupně dodržovali tradici Čopiků ve Věřňovicích. Co se týká fotbalu jako takového, nejvýš to dotáhl Miroslavův syn Rostislav, který si vyzkoušel druhou ligu ve Vítkovicích a Bohumíně.

Zázemí klubu prokouklo

Kdo byl ve Věřňovicích na návštěvě ještě v roce 2012 a pak až letos, musí uznat proměnu správní budovy, kde přibyla klubovna s výčepem, což je zásluha současného výboru klubu. „Díky příspěvku obce jsme si to tu sami zrekonstruovali, aby měli hráči a lidé během utkání pěkné posezení. Normálně přes týden tady restauraci neprovozujeme,“ přibližuje Šimíček.

V areálu je i dětský koutek.

Věřňovický Sokol kromě toho potvrzuje slova o tom, že v menších klubech je kopaná převážně záležitostí rodinné tradice a dobrovolné práce. Šimíček je nejen předsedou, ale i hospodářem klubu a během zápasu také hlavním pořadatelem. Místopředsedou klubu je zase Kamil Kubatko a manželky obou pánů obsluhují během utkání u výčepu(ů). „Máme totiž dva, jeden v klubovně a druhý je venku vedle těch míst s plachtou, kterou nám tady postavili hasiči z Neradu (místní části Lutyně) pro případ, že by během utkání pršelo,“ objasňuje Roman Šimíček.

Co se ve Věřňovicích ještě změnilo? „Nově udělané jsou záchody, rozvody vody, vyměnila se okna, teď jsou plastová a nová je i jedna ze čtyř šaten,“ vypočítává Šimíček.

Díky Nadaci OKD a projektu Srdcovka pak za hřištěm přibylo nejen nohejbalové a volejbalové hřiště, ale v rohu areálu, hned před plotem s kukuřicí, také dětský koutek, který je využíván maminkami s dětmi po celý den. 

Bratři Čopikové hezky spolu.

Tribuny z „faje“

Zázemí se tedy hodně zlepšilo, pořád ale zbývá „pár věcí“ dodělat. „Potřebovali bychom především zavlažování hřiště. Když pár dní nezaprší, je to problém, hřiště je rozbité a popraskané. Máme tady nedostačující vozík pro kropení hřiště, takže závlaha je jasná priorita,“ uznává Šimíček.

Také tribuna by snesly renovaci. „Sami vidíte, že lavičky jsou staré. Vždyť jsme je ještě kdysi přivezli z faje (bývalý stadion ŽD Bohumín), když se to tam likvidovalo. A to je už pětadvacet let,“ připomíná Šimíček, který byl zrovna v den utkání s Lutyní oceněn členy OFS Karviná za dlouholetý rozvoj kopané v obci.

Během derby panuje dobrá nálada. „Na diváky si nemůžeme stěžovat, místní na fotbal chodí, mají ho rádi,“ potvrzuje Šimíček. Evidentně jsou to patrioti, stejně jako on sám. „Ano, jsem věřňovický rodák. Na hřišti jsem každý den,“ souhlasí. „Občas odtud musím vyprovodit výrostky, kteří tady tráví volný čas. Nikdo jiný to bohužel neudělá, i když by mohl,“ krčí rameny.

Návštěvnosti obvykle pomáhá i fakt, že v neděle jako hrací dny hrává jen hrstka klubů v okrese. Věřňovice jsou mezi nimi a cestu na zápas si najde vždy i někdo z nedaleké Orlové.

Na fotbale ve Věřňovicích si můžete dát chutnou klobásku.

ATRAKTIVITA HRYVěřňovice hrají v I.B třídě druhým rokem, i když v devadesátých letech se klub také dostal do této krajské soutěže. Pak ale zase spadl. „Hodně si ceníme toho, že jsme udrželi trenéra Kubiše. Hráči ho berou, on to tady zvedl, dostal z okresu do B třídy,“ uznává Šimíček. Na hře je to poznat, domácí hrají slušný fotbal a zaslouženě vyhrávají nad Lutyní 2:0. „Začali jsme hrát s našimi odchovanci, z okolních klubů k nám přišli mladí kluci z Orlové, Karviné. V týmu máme tři čtyři kluky, kteří bydlí přímo v obci, což je na náš malý klub skvělé číslo,“ míní Šimíček.

VSTUPNÉTady je to jednoduché. Dvacet korun je jednotné vstupné. Pouze ženy a mládež do 18 let neplatí nic.

OBČERSTVENÍPivo Radegast se o korunu zdražilo teprve letos, i tak je 26 Kč lidová cena. Samozřejmostí je nealko i nějaký ten „šnaps“. Dát si můžete brambůrky, tyčinky a hlavně – venku je stánek s kvalitní klobásku za 40 včetně chleba, křenu, okurky i hořčice či kečupu.