Fotbalový klub TJ (bývalé HePo) Petřvald byl před léty zvyklý hrávat i I.A třídu. Tuto dobu odvál čas, na sympatickém krédu klubu dávat šanci v prvním mužstvu vlastním odchovancům se však nic nemění.

Paradoxně to může být jeho problém. Ovšem souvisí to také s tím, co dnes fotbal dělá fotbalem. Peníze. „Nebudeme si nic namlouvat. Finance schází. Kdo je má, může pořídit kvalitní hráče. Dnes stačí aféra v nejvyšších kruzích a má to dopad na nejnižší úroveň fotbalu. Aspoň, že jsme před měsícem obdrželi dotaci. Ovšem ihned jsme museli Prahu informovat, na co jsme ji použili. Ale jak říkám, zaplaťpánbůh, že aspoň nějaké peníze jsou,“ oddechl si předseda současné TJ Pavel Gorovič.

O chod klubu se stará ve vlastním volném čase zhruba s dalšími čtrnácti lidmi. „Včetně trenérů, kteří nám také pomáhají. Je to hodně o dobrovolné práci,“ připouští.

TJ HePo - Slavoj 1:0.Zdroj: Michal Chadim

Jaká je současnost Petřvaldu? „Po minulé sezoně, kdy jsme spadli z I.B třídy, se nám prakticky rozpadl mančaft a z devadesáti procent jsme ho museli sestavit nový. Oslovili jsme kluky, kteří z různých důvodů už fotbal nehráli, všichni jsou našimi odchovanci. Na to, že jsme dali dohromady mužstvo, jsme dost hrdí, protože to mohlo dopadnout i bledě. Mohli jsme soutěž opustit. To jsme ale nechtěli, protože nás k tomu zavazovala tradice,“ upozornil Gorovič.

Předseda TJ Petřvald Pavel Gorovič.Zdroj: Michal Chadim

Mládežnických týmů je v Petřvaldu pět, všechny hrají „jen“ okres.

Na náladě během derby, které jsme si pro naši návštěvu vybrali, to však nikomu neubralo. Staří, mladí, i hezké slečny a dámy, se přišli podívat nejen na zápas, ale i zábavu.

„Derby jsme pojali slavnostně. Tyto zápasy musí být i o lidové zábavě. Je to derby, takže to má pro nás jinou hodnotu, než kdyby k nám, při vší úctě, přijelo třeba Těrlicko. Jak vidíte, jsou tu i rodiny s dětmi,“ ukazuje nám Gorovič.

A malí prckové i větší děti se rozhodně vyřádili při různých soutěžích, na skákacím hradu či povozu s živými koníky kroužícího areálem.

Ještě před utkáním se domácí funkcionáři rozloučili s dvojicí svých bývalých opor, brankářem Petrem Jonštou, který ukončil aktivní kariéru, a Tomášem Volným, který ji končit bude, a to v dresu sousedního Slavoje Petřvald, kde s fotbalem začínal.

Před lety bylo více diváků

Jan Stodola se pohybuje v petřvaldské kopané šedesát let, z toho dvanáct dělal přímo hospodáře klubu. „Staral jsem se o dresy, pral je, zašíval. A hlavně udržoval hřiště. Hodně se to tady proměnilo. Postavila se tribuna, vybudovalo se travnaté hřiště. Kdysi tady byla samozřejmě škvára. Prášilo se až na silnici,“ vzpomíná Stodola.

Pamatuje si hlavně plné ochozy během zápasů. „Ty byly na druhé straně, než je dnes tribuna. Chodilo pravidelně tisíc a více diváků,“ vybavuje si po letech. Ačkoliv oceňuje, že dnešní doba dovolila i menším fotbalovým klubům rozmach a vylepšení zázemí, na zájmu mladých se to nijak neprojevuje. „To je asi jediný nešvar dnešní doby. Mládež dnes o fotbal zájem nejeví, dnešní mladí jeví spíš zájem o alkohol a hazard,“ směje se Stodola.

Jan Stodola dělal dvanáct let hospodáře klubu.Zdroj: Michal Chadim

Za bulletin slosování

Ale zpět do současnosti. Jedno travnaté hřiště pro klub, kde sportuje osmdesát členů HePa, se zdá být málo.

„Za hřištěm se teď snažíme zrevitalizovat prostor, kde je nová travnatá plocha. Ta nebyla doteď vůbec využívána. Pochopitelně byli bychom šťastní, kdybychom se někdy dočkali peněz na vybudování umělky, ale to je asi hudba budoucnosti,“ je Gorovič v tomto směru spíše skeptický.

Správní budova klubu s klubovnou v přízemí.Zdroj: Michal Chadim

Podhoubí správní budovy obstarává klubovna s výčepem. Případní zájemci mohou na chvíli zavítat na exkurzi do dob minulých, neboť na stěnách visí obrazová dokumentace dřívějších členů klubu, fotbalistů a funkcionářů, pokochat se můžete i přehlídkou pohárů, které za léta své činnosti HePo nasbíralo.

Mimochodem – HePo je zkratka odvozená od bývalých šachet, potažmo kolonií Hedvika a Pokrok, které zde bývaly. V té době byl fotbal jednou z mála zábav, které se lidem nabízely. To se promítlo i na divácké kulise. I toto už odvál čas.

Na obecní derby však přišla přesto slušná návštěva tří stovek diváků. Co by za to jinde na okresní úrovni dali! „Při každém domácím utkání nabízíme k prodeji slosovatelný bulletin. V tombole jsou různé ceny a tři výherci si z fotbalu vždycky něco odnesou. A protože je dnes derby se Slavojem, losovali jsme takových cen hned osm,“ zakončil s úsměvem předseda Gorovič.

Tak co, šmakuje?Zdroj: Michal Chadim

ATRAKTIVITA HRY
Jak již bylo řečeno, derby je derby, takže každý z hráčů se na hřišti může přetrhnout, aby právě jeho tým uspěl. Hra má říz i tempo. Škoda, že padl jen jeden gól. HePo vyhrálo 1:0.

CENA VSTUPNÉHO
Vstupné, i na slavnostní derby, činí 20 korun. Za dalších deset si můžete koupit zpravodaj a dočíst se, co se za uplynulých pár dní v klubu událo nového. Tento bulletin je navíc slosovatelný.

OBČERSTVENÍ
Klasika. Výborná klobáska za 35 korun nebo půllitr Radegastu za 26 jsou k dostání na čerstvém vzduchu ve stánku. Nabídka hospody v přízemí správní budovy je pestřejší, k mání je i nealko a různý alkohol, či ověřené pochutiny jako brambůrky, tyčinky a podobně.