Tehdy havířovské fotbalistky prohrály doma s Brušperkem a od té doby čekaly v soutěži na svého přemožitele marně. Až do víkendu, kdy je udolal Český Těšín. Havířov hrál opět „doma", a sice na umělce v Těšíně, protože své hřiště měl nezpůsobilé.

„S Těšínem máme dobré vztahy, takže jsme se domluvili na tom, že to odehrajeme u nich. To jsme ale netušili, že prohrajeme," pousmál se trenér Havířova Radomír Zábranský.

Velkou vědu z porážky ale nedělal. „Jednou to přijít muselo. Sice nás mrzí, že jsme neprojeli soutěží bez jediného zaváhání, ale na světě jsou důležitější věci. Tragédie to není. A když už nás měl někdo porazit, tak zrovna Těšínu to přeji," zachoval se sportovně Zábranský.

Na druhou stranu, když Těšíňanky porazily minulý týden poslední Horní Bečvu, asi nikdo na této planetě nepředpokládal, že týden na to porazí i první Havířov. Ale stalo se.

„Tři roky jsme od něj sbíraly debakly," smála se trenérka Těšína Sylva Bajtková. „Dokonce mi volali ze svazu a ptali se, jestli náhodou rozhodčí nespletl zápis o utkání," popisovala s úsměvem. Teď má její tým vybrány výhry nad Havířovem na pět let dopředu.

Nutno dodat, že těšínské fotbalistky byly na favorita skvěle takticky připraveny. „Sestavu ze vzájemných přípravných zápasů jsme překopaly, Skočková s Klusovou měly za úkol hlídat krajní beky Havířova, kteří vydatně podporují útok, a zvládaly to výborně. Tím pádem musel soupeř bránit vzadu opravdu ve čtyřech, někdy i v pěti, protože holkám zápas neskutečně vyšel," popisovala Bajtková.

„Těšín s námi hrál v první půli rovnocenně, regulérně nás ohrožoval a hrál před naší šestnáctkou, na což nejsme moc zvyklí. To jsem začal tušit, že tady něco nehraje," podotkl trenér Gascontrolu Radomír Zábranský.

Jeho tým se vůbec nemohl dostat ke své obvyklé hře. „Křídla Havířovu tentokrát nezahrála tak, jak by asi potřeboval. Tím pádem nebyla podpora útoku tak silná," všimla si Bajtková.

Naopak ve 28. minutě obešla po brejku domácí Nováková i gólmanku Dlouhou a vsítila, jak se později ukázalo, rozhodující gól.

Ve druhé části Havířov zvýšil pohyb a postupem času přicházely i veliké šance. Jenže Hronová mezi českotěšínskými tyčemi připomínala hladového pardála, vrhajícího se na svou kořist. Byla prostě k nepřekonání.

„Objektivně je třeba uznat, že nás opravdu vydatně podržela Lucka Hronová. Měla svůj den," uznala Bajtková. Hronová však nebyla sama. „Nováková v útoku zahrála také životní zápas. Abyste porazili Havířov, musí se vám v ten den sejít spousta věcí a nám se zrovna sešla. Holky makaly jako o život, když viděly, že mohou dosáhnout takového výsledku, šly do všeho doslova po hlavě. Až jsem se divila, kde ze sebe ještě vymáčkly poslední zbytečky sil," konstatovala Bajtková.

„Ani si nevzpomínám, kdy jsme naposledy nedali branku. Naše vyhlášená ofenziva zklamala, nemohli jsme se najít. Utekla nám první půle, tam se podle mě lámal chleba. Šance na otevření skóre jsme měli, ale neproměnili je a soupeř nás z brejku potrestal. Poločas se nám nepovedl a Těšín na nás svým důrazem a obětavostí platil. Ve druhé půli jsme ho zmáčkli, ale on dobře kouskoval hru a mnohdy hrozil brejky, takže jsme zadní řady nemohli zase tolik otevřít. Vytvořili jsme si šance, zase je nedali a prohráli. Takový je fotbal," shrnul první porážku po dvou letech Radomír Zábranský, který bude pro příští utkání postrádat Waszutovou s Antalíkovou, které letí reprezentovat Českou republiku ve futsalu do Moskvy.

Gascontrol Havířov – FK Český Těšín 0:1 (0:1)

Branka: 28. Nováková. Rozhodčí: Lysák. Bez ŽK. Diváci: 70.

Havířov: Dlouhá – Volková, Motlochová, Krokoszová, Kuzníková – Vítková, Waszutová, Šoborová, Denková – Míčková, Volfová. Střídaly: Antalíková, Chrobáková, Holáňová.

Č. Těšín: Hronová – Dordová – Kölblová, Sikorová – Hrabcová, Skupniková, Kohutková, Špalková – Skočková, Klusová – Nováková.