Fotbalisté MFK Karviná nepřekročili svůj pohárový stín a podobně jako v minulém roce vypadli na vlastním trávníku s druholigovým soupeřem.

Zatímco loni to byl Žižkov, ve středu Vlašim, která v Karviné dokonce vedla 3:0. Domácím nebylo nic platné, že kontrolovali míč a měli územní i herní převahu. Vlašim na ně byla dokonale připravená a těžila z brejků a skvělé produktivity.

Překvapení? Jen částečné. Karvinští trenéři oproti poslednímu utkání s Mladou Boleslaví totálně překopali sestavu a zvolili i jiné rozestavení.

V bráně zůstal Neuman, jinak dostali šanci méně vytěžovaní hráči širšího kádru plus mladíci z divizního béčka. A trenérům bohužel ukázali, že ještě nedorostli na úroveň ani druholigovou. Pouze na střídačce zůstali Ostrák, Smrž či Mikuš. Pro případ, že by bylo zle. A ono bylo.

Karvinští sice měli míč na svých kopačkách, ale šance měli hlavně hosté. Brzy šli do vedení, pak ještě Průcha trefil břevno a před koncem půle dali hosté druhý gól. Zaslouženě. Karvinské defenzivní řady hořely.

„Dali jsme šanci ostatním, abychom viděli, jak se chovají v těžkých zápasech a abychom si otestovali jejich formu. Bohužel někteří kluci to nezvládli. Doma jsme dlouho nevyhráli a bohužel se to nepovedlo ani teď,“ přiznal asistent karvinského trenéra Marek Bielan.

Příčiny? „Obrana nehrála podle našich představ, soupeř tam měl několik šancí, ale to přičítáme nesehranosti naší zadní řady. Po poločasovém vystřídání bylo vidět, že jsme se hodně zvedli, ale dali jsme jen jeden regulérní gól. To je málo,“ uznal Bielan.

Ve druhé půli přišla smršť střídání. Kvartet nových karvinských hráčů domácí výkon oživil, jenže Vlašim díky Blechovu parádnímu trestnému kopu navýšila své vedení na tři góly! Pak teprve přišel očekávaný tlak Slezanů.

Haša okamžitě snížil, pak přidal hlavou krásnou druhou branku, ta ale neplatila pro ofsajd. Po faulu na něj se navíc měla pískat penalta. „Jasně, pohár nebyl naší prioritou, ale to nic nemění na faktu, že jsme zklamali. Hráči jsou tam v takových případech od toho, aby trenérům svými výkony zamotali hlavu. Aby pak trenéři přemýšleli o dalších alternativách v sestavě. Jenže dneska si o šanci řekli snad jen dva hráči. Jedním z nich byl právě Roman Haša,“ přiznal Bielan.

Domácí ve zbytku zápasu už marně bušili do zformovaných vlašimských řad a hosté už taktickým zdržováním hry překvapivé vedení nepustili.

Karvinští tak zažili přesně po roce stejný pohárový šok. Jediné pozitivum je, že pokud chtěli svému nejbližšímu ligovému soupeři z Brna zamlžit taktiku a herní formu, pak se jim to dokonale povedlo.

MFK Karviná – FC Sellier & Bellot Vlašim 1:3 (0:2)

Branky: 52. Haša – 7. Breda, 41. Vrána, 48. Blecha. Rozhodčí: Vojkovský – Lakomý, Mikeska. ŽK: 2:0. Diváci: 826.

Karviná: Neuman – Stropek, Dramé, Holiš (46. Smrž) – Janečka, Jursa (46. Ostrák), Mangabeira, Želizko (46. Mikuš), Hanousek – Guba (75. Kouřil), Vlachovský (46. Haša). Trenér: Jarábek.