VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt RFA prokázal životaschopnost

Karviná – Premiérový rok působení Regionální fotbalové akademie (RFA) v Karviné a hned úspěchy.

28.6.2017
SDÍLEJ:

Chlapci ZŠ Dělnická a fotbalové krajské akademie mají za sebou první - a úspěšný rok.Foto: Martin Ruščin

Tak znělo hodnocení výkonného ředitele RFA Tomáše Bernadyho a Petra Jurase, ředitele ZŠ Dělnická, kde mladí fotbalisté studují.

„S naším prvním rokem fungování jsme určitě maximálně spokojeni. Kluci udělali pokroky ve fotbalové výkonnosti, ale hlavně jsme také dbali na prospěch a na chování hráčů, které jsou pro princip akademie podstatné," připomněl Bernady, že projekt naplňuje i společensko-výchovný charakter.

Akademie sdružuje ročníky 2002 a 2003, tedy patnáctileté a čtrnáctileté chlapce. Jak si vedli? „Ve sportovní konfrontaci úspěšně. Tým do čtrnácti let obsadil čtvrté místo na silně obsazeném mezinárodním turnaji v Brně, tým do patnácti let zase vyhrál nedávný turnaj akademií v Budějovicích na závěr roku," připomněl Tomáš Bernady.

Krajská fotbalová akademie našla na ZŠ Dělnická základnu pro studium.

Chlapci a jejich trenéři i učitelé ve středu končili školní rok. „Loučíme se s ročníkem 2002, tito chlapci přechází do dorostenecké kategorie. Naopak v novém školním roce přivítáme mezi sebou ročníky 2004, a tedy další nové talenty z regionu. Budou tady kluci z Karviné, Ostravy, Frýdku, Třince, Hlučína nebo třeba Bílovce," nastínil Bernady.

Odezva u samotných klubů se tedy, zdá se, zlepšila. „Snažíme se s kluby komunikovat celý rok. O prázdninách to zintenzivníme, abychom nastavili spolupráci na pevných pravidlech. Důležité je, že máme příznivé ohlasy od samotných rodičů, kteří jsou rádi, jakým způsobem se s kluky v Karviné pracuje a jak je tady o ně postaráno," těšilo Bernadyho.

Jeho slova potvrdil i ředitel ZŠ Dělnická v Karviné Petr Juras. „Máme za sebou první rok akademie na naší škole a spolupráce je výborná. Žáci umí, co se týče vzdělání, a umí i fotbal, vždyť pět hráčů školy je v základu české reprezentace. To je přece skvělá vizitka," těšilo ředitele Jurase.

Chlapci se dostali na střední školy

Tím, že škola už deset let spolupracuje s místním fotbalem, jí nečinilo větší problém začlenit do studia i chlapce z různých koutů Moravskoslezského kraje. „Byl to první rok, takže takový oťukávací. Vychytávali jsme spíš organizační věci. Museli jsme kluky nejprve poznat, protože jsou z celého kraje a každá škola, odkud k nám přišli, má jinou úroveň. Žáky jsme museli připravit na úroveň ZŠ Dělnická, abychom to sjednotili. Rodiče a nejspíš i kluci z toho zpočátku moc nadšení nebyli, protože jsme přísná škola a pro ně to znamenalo zhoršení známek, ale nakonec se s tím poprali statečně. Kluci se dostali na střední školy, kam chtěli, a rodiče pochopili, že známka zase tak podstatná není. Důležité jsou vědomosti," upozornil Juras, který má jedno krédo, a to že, správný fotbalista musí mít dobrou nohu, ale i hlavu. A tím nejsou míněny jeho hlavičkářské schopnosti při standardních situacích na hřišti.

Studenti v lavicích.

Projekt regionálních akademií, které předloni Fotbalová asociace ČR odstartovala, se rozjížděl pomalu, ale o to precizněji a rozhodně se dá hovořit o jeho smysluplnosti. „Akademie zahrnuje kluky nejen z Karviné, ale z celého kraje a naše škola je pyšná, že se určitým způsobem může podílet na výchově mladých reprezentantů. Abych byl upřímný, takové úspěchy hned v prvním roce fungování jsem nečekal. Kluci mě mile překvapili," zakončil ředitel školy Juras.

Jak vidno, v Karviné našla akademie MS kraje ideální podhoubí, ať už ze strany školy, města, místního fotbalu či samotného kraje, což dokazují výsledky, byť o ně zde primárně nejde. Ale spolupráce je nastavena na výbornou.

„Určitě ano, podpora ZŠ Dělnická je až neskutečná, využíváme tady veškerého zázemí, které škola poskytuje. Největšími podporovateli akademie jsou pak samozřejmě kraj, statutární město Karviná a MFK Karviná. Se všemi těmito subjekty jsme ve vzájemném propojení a bez nich bychom nefungovali. To, že to v Karviné naopak funguje, nám dává naději, že se budeme smysluplně podílet na rozvoji chlapců z našeho kraje a tím i českého fotbalu," zakončil optimisticky Tomáš Bernady.

Autor: Martin Ruščin

28.6.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Protestní akce zaměstnanců ArcelorMittal.
3 13

Odmítáme být levnou pracovní silou pana Mittala, volali odboráři

Kamerový systém MP Český Těšín.

Strážníci mají modernizované pracoviště kamerového systému

OBRAZEM: Školáci pořádali tradiční vánoční jarmark

Děti ze ZŠ Mládežnická si adventní čas opět zpříjemnily vánočním jarmarkem, který byl v pořadí již čtvrtý.

Workshop pro těhotné ženy se těší velké oblibě

Předporodní workshopy v Nemocnici s poliklinikou v Havířově se stávají již tradicí a těší se velkému zájmu. Pravidelně dva až třikrát ročně ho pořádá Gynekologicko-porodnické oddělení ve spolupráci s Dětským oddělením.

Oceněný mistr řezbář drží dávné řemeslné tradice při životě

Pracuje a žije v Mostech u Jablunkova, jeho dílo ale zná celý region. Řezbáře Pavla Kufu nominovalo Muzeum Těšínska na titul Mistr tradiční rukodělné výroby Moravskoslezského kraje. 

AKTUALIZUJEME

VIDEO: V celém regionu si lidé ve středu večer zazpívali koledy s Deníkem

Na různých místech celé České republiky se ve středu konala tradiční akce Česko zpívá koledy. Nejinak tomu bylo i na Karvinsku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT