Domácí Lokomotiva potřebovala vyhrát, aby se udržela v soutěži, havířovští Indiáni zase potřebovali tři body k tomu, aby přeskočili Dolní Benešov a měli ještě šanci postoupit.

Nestalo se ani jedno. Havířov sice vyhrál, čímž odsoudil své okresní kolegy k pádu do kraje, ale výhra mu byl k ničemu, protože Dolní Benešov zvítězil v Hranicích. A protože Kozlovice vyhrály ve Slavičíně, skončil Havířov nakonec třetí, protože má s Hanáky horší bilanci vzájemných zápasů.

„Uvidíme, jestli dojde na losovacích aktivech k odhlašování nějakých týmů, letos je to opravdu zamotané, ale víceméně počítáme s tím, že sestupujeme,“ přiznal smutně sekretář petrovického klubu Tomáš Lincer.

Na druhé straně panovala jen dílčí radost z vítězství. „Určitě jsme měli eminentní zájem na tom vyhrát a nedělat ze sebe kašpary. Ve hře byl postup. Je mi líto kluků z Petrovic, sestup jim rozhodně nepřeji. My jsme ale hráli na vítězství,“ pokrčil rameny trenér a manažer MFK Havířov Miroslav Matušovič.

Nakonec to k postupu nestačilo. „Nestačilo, ale odbojovali jsme to a pro mě jsou kluci šampioni. V soutěži nebylo moc týmů, které se s námi mohly rovnat. To mě těší,“ ujistil Matušovič, který dal mužstvu jasnou herní tvář.

Indiáni hrají v rychlosti, jsou dominantní na míči, což potvrdili i v sobotu, a když se jim daří proměňovat šance, vyhrávají. „Je to náš styl. Neznám fotbalistu, který rád běhá bez balonu. Proto kluky nabádám k tomu, aby si míče vážili. Pak z toho vyplývá naše převaha,“ přibližoval Matušovič.

Postup? Asi ne

Proti Petrovicím jeho hráči praktikovali to samé. V první půli, dokud měla Lokomotiva ještě dost sil, stačila díry v obraně ucpávat, takže se Havířov do šancí moc nedostával. Po změně stran už to neplatilo. „Je to jen o trpělivosti. Když balon pořád držíte, je zákonité, že nakonec k nějaké chybě z toho tlaku dojde. A pak jde o to svou šanci využít, což jsme dnes dvakrát dokázali,“ pochvaloval si Matušovič.

Když měl zhodnotit, kde konkrétně si jeho tým prohrál postup, zapátral do loňského roku. „Na podzim jsme poztráceli dost bodů, takže teď už bylo pozdě bycha honit. Musíme si i přiznat, že jsme nezvládli zápasy s přímými konkurenty v boji o postup, ať už to bylo v Dolním Benešově, nebo v Kozlovicích, kde jsme pokaždé nehráli v nejsilnější sestavě,“ uznal Matušovič.

David Gill: Problém byl podzim
Petrovice – Také jeden z nejzkušenějších petrovických borců, stálice obranné řady David Gill, poukázal při hodnocení sezony na podzimní část. Ta byla mimořádně špatná a nakonec vedla k sestupu.

„Tohle je vždycky špatné. Hlavní malér se stal už na podzim, kdy jsme měli osm bodů. S tímhle se snad ještě nikdy nikdo nezachránil,“ věděl ostřílený stoper, že v derby s Havířovem si jeho tým záchranu neprohrál.

Problém byl v mizerné podzimní bilanci. „Na jaře jsme se dostali do hry. Věřím tomu, že kdybychom předváděli podobné výkony už na podzim, tak se zachráníme. Je to škoda,“ mrzel Gilla sestup, který už před léty zažil i s Opavou.

„Mrzí nás to, mohli jsme si střihnout derby s Dětmarovicemi,“ připomněl postup obecních sousedů do divize.

On sám netuší, jestli bude v Petrovicích pokračovat. Spíš to vypadá, že ne. „Vedení klubu už avizovalo, že je potřeba kádr omladit, to je ale logické. Mně a Hofymu (Josefu Hoffmannovi) je čtyřicet, máme v kádru spoustu třicátníků, takže omlazení je nutné,“ připustil Gill.

Na druhé straně soutěž se asi nedá hrát jen s mladými hráči. Nějaké zkušenosti jsou také potřeba. „Já osobně bych v Petrovicích rád pokračoval, ale závisí to i na tom, jaká soutěž se tady bude hrát,“ uzavřel Gill.