Špička za svou aktivní hráčskou kariéru prošel Baníkem ČSA Karviná, NHKG Karviná (pozdější Jäkl), Orlovou, která se tehdy jmenovala Důl Doubrava, a Dětmarovicemi.

„Na sklonku kariéry už jsem začal koketovat s trenéřinou. Kluk měl šest let, tak jsem ho chtěl dál vést k fotbalu," přibližuje Špička své trenérské začátky se synem Martinem v Dětmarovicích. Mimochodem, Špička junior se vyloženě „potatil", jelikož i on se po skončení hráčské kariéry věnuje trenéřině.

Čtyřiašedesátiletý Petr Špička trénuje už 31 let a pořád v Karviné. „Začal jsem na Armádě, kde jsem hrával i fotbal, pak jsem trénoval v KD Karviná a následně v FC Karviná. Karvinské kluby se tenkrát slučovaly," připomněl dvacet let starou anabázi. „Momentálně jsem u mládeže v MFK Karviná," dodal.

Petr Špička s oceněním.

Rukama mu prošli například Jan Laštůvka, ten to z jeho svěřenců dotáhl nejdál, ale také Brázdil, Holý, Gill nebo Kurušta, Pastornický a Ciupa, když jsme u současnosti. „Kluci, které jsem měl v žácích, hrávali v devadesátých letech celostátní ligu dorostu," poznamenal. Někteří z jeho svěřenců to pak dotáhli i do ligových soutěží, jako právě syn Martin nebo Zdeněk Holý.

Špička jeden čas působil i u okresního fotbalového výběru žáků OFS Karviná společně s kolegou Chocholáčkem.

Za to, že svůj život zasvětil kulatému míči a za svou fotbalovou píli pak Petr Špička v Praze obdržel významnou cenu, plaketu Václava Jíry.