Loňský sestupující z divize (společně s Albrechticemi a Petrovicemi) zahájí sezonu se značně omlazeným kádrem. „Museli jsme nastartovat ozdravný proces těšínského fotbalu. Na to, abychom měli v kádru starší a finančně lépe hodnocené hráče plus spoustu borců na hostování nemáme prostředky. Podívejte se, kam to dopracovaly Dětmarovice,“ dává názorný příklad Vlastimil Kula. Ten mohl v létě uvítat ve svém nově utvořeném celku až třináct nových či staronových tváří. Naopak většina starších hráčů, která se podepsala pod loňský sestup, už v týmu není. „Myslím, že se pročistilo klima, noví mladí hráči přinesou do mužstva zase nový impulz a radost ze hry,“ pochvaloval si trenér IRP. Důležité pro tým je bezesporu setrvání zkušeného Tomáše Zimy, který se rozmýšlel, zdali bude pokračovat v aktivní kariéře. Kromě něj zůstal i hostující Mendrok a Grygar, o kterého usilují další kluby, ale zatím je v Těšíně.

Změn bylo hodně

Mužstvo z města nad Olší má nyní skutečně velice mladý kádr. Odešli z něj totiž Sostřonek, Hromada, Cabák, Kocur, Klár, většina se vrátila z hostovaček z okolních klubů, především do Třince. Do Polska odkráčel Martinek, jeho skorojmenovec Martinček si zahraje v I.A třídě za Dětmarovice. Nadějného mladíka vietnamského původu Doa pustili Těšíňané do Třince. Tento druholigový klub jako již tradičně Těšínu hráčsky nejvíce vypomáhá. Letos z něj do Těšína zamířili Zábelka, což je ale odchovanec žukovské kopané, který hrál v Třinci za dorost, Rác, Pietroszek a Bajtek. Z Dobré přišel šikovný mladík Šmahaj, z hostování se vrátili mladíci Čonka, Swaczyna, Kallus (všichni Nýdek), s fotbalem opět začínají i Pszczolka a Plaskura. „Ten když potrénuje, má na základní sestavu,“ pravil Kula. Kromě toho přišli ještě Turoň z Bystřice a Dalibor Zbončák z D. Lutyně, syn Petra Zbončáka. Z Horního Žukova byl na levý kraj obrany zapůjčen Popelka. Vesměs se tedy jedná o perspektivní mladé hráče, kteří by za dvě, tři sezony, pokud vydrží pohromadě, mohli tvořit skutečně velice silný kolektiv s opětovnými ambicemi na divizi.

Zkušení zůstali

„Důležité pro nás je, že v týmu zůstali alespoň tři zkušenější hráči. Gólman Mrozek, obránce Grygar a kapitán Zima, kteří by si mladíky měli na hřišti ukočírovat. Ale cítím, že mužstvo je momentálně v psychické pohodě, ne jako v minulé sezoně. Mohlo by to klapat,“ přeje si kouč Vlastimil Kula.

Musí se sehrát

Mančaft IRP se postupně sehrával. V prvních přípravných zápasech sice vyhrál nad Bystřicí 2:1, pak ale prohrál s Jablunkovem 0:2, se Smilovicemi dokonce 0:4, ale jakmile trenér Kula prostřídal všechny hráče a vyzkoušel si je na jednotlivých postech, sestava si sedla a poslední výsledky Těšína už vypadaly daleko lépe – 7:1 ve Stonavě, 7:0 nad Nýdkem. „Kluci si začínají na hřišti rozumět, mužstvo se sžívá. Snad nám vydrží pozitivní nálada i do samotné soutěže. Naše možnosti si netroufám odhadnout, uvidíme až podle síly soupeřů. V první polovině tabulky bychom se ale pohybovat měli,“ uzavřel Kula. Poslední novinkou je posílení realizačního týmu. Ke Kulovi přišel na pozici asistenta Milan Zima (naposledy Havířov), otec těšínského kapitána Tomáše. V posledním duelu remizoval Těšín s Oldřichovicemi 1:1. Předpokládaná základní sestava: Mrozek – Gebel, Grygar, Rác, Popelka – Zima, Mendrok, Zábelka, Fizek – Čonka, Šmahaj.