V Olomouci se bude jednat o nové podobě II. ligy na Moravě a o jejím rozšíření. Pánové Matýsek (Vítkovice), Slanina (Štramberk) a Sadílek (Brno) připravují společně návrh na budoucí podobu ženská kopané na Moravě a zástupci ženské kopané a vedení ČSAD Havířov se na tomto projektu taktéž podílejí.

„Tato iniciativa vzešla spontánně mezi trenéry a činovníky ženských a dívčích klubů na celé Moravě. Vše je zatím ve fázi jednání a vše se teprve připravuje. Jako klub ČSAD s dlouholetou tradicí ženské kopané máme k tomu určitě co říct, už proto, že tak jako mnoho jiných celků hrajeme divizi žen jenom z ekonomických důvodů. Pokud by se model druhé ligy vrátil do dřívější podoby, kdy soutěž byla rozdělena do dvou skupin, budeme pro. Zvedlo by to kvalitu a prestiž ženské kopané," domnívá se trenér ČSAD Radomír Zábranský.

Podle dostupných informací nechtějí kluby II. ligy hrát soutěž v současné podobě, což je logické. Jsou tam čtyři (Jihlava se ani nezapojila) a to sotva může někoho bavit.

„Moravě hrozí, že si zavře vrátka do nejvyšší soutěže, protože z divize se do ligy postoupit nedá. To by vzhledem k výchově talentů a rozvoji tohoto sportu bylo hodně špatné," upozorňuje Zábranský.

Na druhé straně stojí za zamyšlení, proč to na české straně ženských soutěží funguje a na Moravě ne. V české skupině II. ligy je hned jedenáct celků a o rozdělení do skupin se neuvažuje. Jednolitému pohledu na ženské soutěže určitě nenahrává ani fakt, že na oficiálních stránkách FAČR jsou v sekci „Ženy" mistrovské soutěže označeny jako „soutěže" a pak „soutěže – Morava", jako by na Moravě měli mít nějaké sólo.

Opravdu je tak těžké vytvořit jednolitý model se shodným počtem účastníků ve druhých ligách, potažmo v divizích? Nemůže ženská sekce fotbalu finančně podpořit druholigové kluby a ulehčit jim s náklady spojenými s cestováním po celé Moravě? Toť otázka do diskuse a pro výkonnostní posun v nižších soutěžích by za úvahu jistě stála.