Karvinský trenér Michal Brůna se v prvním finále musel obejít bez distancovaného Dominika Soláka, jemuž exekutiva Českého svazu házené potvrdila stopku od disciplinární komise. Navíc se z reprezentace vrátil se zlomeným nosem a svaz mu nepovolil hrát s maskou.

Na palubovce se od 1. minuty odehrával vyrovnaný a hodně tvrdý souboj, oba týmy se střídaly ve vedení. Ve 24. minutě to začalo porýdně jiskřit. Plzeň přišla o Leonarda Kaplana, jehož ránu do obličeje Jonáše Patzela, s devíti góly nejlepšího střelce Baníku, „ocenili“ červenou kartu. Závěrečnou pětiminutovku od vyrovnaného stavu 14:14 přesto pro sebe urvali domácí, poločas vyhráli 18:15.

Ještě ve 30. minutě viděl žlutou kartu za protesty vedoucí plzeňského týmu Stanislav Raizl, o sedm minut později sudí potrestali červenou kartou karvinského Václava France za úder do obličeje domácího Jakuba Doudy. A ve 40. minutě po poradě rozhodčích ji viděl domácí Jan Stehlík, který navrch dostal ještě modrou, takže jeho faul na Jana Užeka bude řešit disciplinárka.

Finále 2023 - 4. zápas play-off: Baník Karviná - Plzeň 29:34 (17. 5. 2023)
Bitva o titul začíná! Pošesté ve finále se Baník utká s Plzní. Kdo bude chybět?

I když se Baník dál snažil, po přestávce se už do vedení nedostal. Největší překážkou pro něho byl plzeňský brankář Karel Šmíd, který chytil všechny čtyři sedmimetrové hody hostů.

„Udělali jsme pár chyb v obraně, něco jsme zase neproměnili. Potom už jsme se Plzni výrazněji nepřiblížili,“ řekl pro Českou televizi karvinský pivot Jan Užek. „Věřím, že doma halu vyprodáme a publikum nás požene. Když se vyvarujeme chyb, bude to úplně jiný zápas, musíme se z dneška poučit,“ dodal třicetiletý kapitán Baníku.

Oba týmy spolu hrají finále už pošesté v řadě za sebou, z předloňského souboje vyšla vítězně Karviná, vloni se radoval Talent, který otočil sérii z 0:2 na 3:2.

Zápas 25. kola krajského přeboru Stonava - Brušperk 3:2 (11. 5. 2024).
Stonava obrala favorita: Jata střílel, „zabiják" Zoller nahrával. Podívejte se

Extraliga házenkářů – první zápas finále play-off:

Talent tým Plzeňského kraje – Baník Karviná 30:25 (18:15)

Nejvíc branek Plzně: Škvařil 6, Douda 6, Šafránek 5, Čurčič 4.

Branky Karviné: Patzel 9, Nantl 4, Široký 3, Plaček, Užek a Ptáčník po 2, Živanov, Fulnek a Skalický po 1.

Rozhodčí: Bareš a Háza. Sedmimetrové hody: 0 – 4/0. Vyloučení: 6:4. ČK: 24. Kaplan, 49. Stehlík – 36. Franc. Diváci: 1250. Stav série: 1:0.