Dominik Solák po faulu ve čtvrtém finalovém zápase skončil v nemocnici se zlomenou klíční kostí a otřesem mozku. Karviná takto přišla o klíčového hráče, který nemohl nastoupit do rozhodujícího pátého zápasu finalové série. Ten doma vyhráli Plzenští a stali se českými mistry. 

Baník Karviná - Plzeň (Extraliga - 4. finále play-off, 17. 5. 2023)
VIDEO: Karviná neslaví. Baník čeká boj v Plzni, Solák je zraněný po faulu

„Prohráli jsme mečbol. Gratuluji Plzni k dobrému výkonu. Jedinou kaňkou na tomto zápase byl likvidační faul Chmelíka na nejlepšího hráče ligy Dominika Soláka. Chmelíka jsem vždy jako hráče chválil za jeho tvrdost ale i férovost. Faul, který předvedl na Soláka ve výskoku, jsem u něj nikdy neviděl. Pokud je pravda, že Chmelík končí karieru, vypadá to dost podezřele. Vypadá to, že se na Soláka obětoval a z modré karty (uděluje se za zvlášť nebezpčený, násilný, dopředu promyšlený či zvláště bezohledný zákrok - pozn. red.) a následné reakce disciplinární komise si tudíž nemusí nic dělat, protože to byl jeho poslední zápas,“ uvedl trenér Karviné Michal Brůna 18. května na oficiálním facebooku HCB Karviná v reakci na zmíněný čtvrtý finalový zápas.

Celé prohlášení trenéra Karviné zde

Pak došlo k pátému rozhodujícímu zápasu, který Karviná prohrála, ale dohrála se ctí a bojovala do posledních minut. Bez Soláka samozřejmě. To bylo v neděli 21. května, Plzeň mohla slavit titul a zdálo se, že emoce pomalu vychladnou a každý se bude dívat do příští sezony. 

Nestalo se. Plzeň vydala o pár dní později, 26. května, na svém webu a sociálních sítích další reakci, kterou se opět vrací ke slovům karvinského trenéra z 18. května. „Klub Talent Plzeň se rezolutně ohrazuje proti výroku trenéra Karviné Michala Brůny po 4. finálovém utkání Chance extraligy, ve kterém obviňuje Jana Chmelíka z úmyslu svým faulem zranit Dominika Soláka a tím ho vyřadit z finálové série. Toto vyjádření hrubě poškozuje dobré jméno samotného hráče i klubu Talent Plzeň. Jednání popisované trenérem Brůnou se v žádném případě neslučuje s filozofií, kterou náš klub razí, ani s jakoukoliv definicí sportu jako takového. Nikdy neměl žádný z hráčů úkol atakovat hráče soupeře za účelem jej zranit. Uvažování tohoto typu je nám zcela cizí. Klub se proti tomuto nařčení důrazně vymezuje,“ píše mimo jiné Plzeň.

Házenkáři Karviné po rozhodujícím pátém finále play-off extraligy v Plzni smutnili. Prohráli 25:30 a titul tak neobhájili.
OBRAZEM: Baník titul neobhájil, Plzeň doma dokonala velký obrat. Co řekl Galia?

Ta pak se pak najednou přestane držet tématu a aktuálního dění a vytahuje údajně dva roky starou záležitost. "Naopak trenér Brůna kontaktoval formou zpráv na platformě Facebook Messenger v průběhu finálové série 2020/2021 našeho hráče Milana Škvařila a vyhrožoval mu fyzickou likvidací - mimo jiné citujeme - ,,pošlu někoho, ať ti urve ruku zezadu. Zepředu bohužel nikoho tak jak ty silného zatím nemám" - konec citace. Celou záležitost jsme řešili v rámci snahy o korektní vztahy s Baníkem jen rozhovorem trenéra Petra Štochla přímo s trenérem Brůnou a nikde událost tehdy veřejně neventilovali (uvedené zprávy máme k dispozici)," tvrdí Plzeň ve svém dodatečném pofinálovém vyjádření z 26. května. 

Reakce HCB Karviná

Karvinský klub následně na toto prohlášení také reagoval. „Klub HCB Karviná zcela jednohlasně odmítá nepodložené nařčení trenéra Michala Brůny. S obsahem zpráv jsme zcela seznámení a tudíž víme, že se jedná o marné kontrování bez řádného kontextu. Uveřejnění (celé) zprávy bereme jako zásah do soukromí a můžeme jen potvrdit, že k takovému aktu se nesnížíme. Pakliže je Talent Plzeň jiného názoru, nechť koná z vlastní vůle a uveřejní onu zprávu v plném znění. Nutno podoktnout, že se vracíme dva roky zpět do historie bez jasné konotace k nynější, zcela odlišené, situaci,“ odpověděl klub HCB Karviná 30. května v prohlášení, jehož plnou verzi najdete níže.

K TÉMATU

Celé vyjádření klubu Talent Plzeň si můžete přečíst ZDE. Odpověď HCB Karviná v plném znění čtětě ZDE