„Cítili jsme, že naše výkony mají stoupající tendenci, každý zápas byl lepší a lepší. Dnes jsme to úplně potvrdili, utkání se nám povedlo," radoval se domácí trenér Michal Brůna před kamerami České televize ze třetího vítězství ve finálové sérii.

Pro karvinský klub, který vychoval spoustu reprezentantů, je to celkově patnáctý titul, dvakrát se stal mistrem Československa (1968, 1972) a třináctkrát Česka (2000, 2001, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2018, 2022, 2024). v posledních šesti finálových soubojích se Baník vždy utkal s Plzní, titul získal pokaždé v sudých letech a tradici tým trenéra Michala Brůny letos neporušil!

Zdroj: Petr Kotala

I čtvrté letošní finále bylo v sobotu dramatické a vyrovnané. Karviná v 7. minutě vedla 2:1, hosté do 9. minuty otočili na 4:2, ale to bylo naposledy, kdy měli navrch. Domácí pak po pětibrankovém trháku odskočili na 7:4. Talent sice ještě dokázal srovnat (9:9) a několikrát se dostat na dostřel jednoho gólu, ale to bylo vše. Poločas vyhrál Baník 16:15.

„Naším klíčovým hráčem byl Solák, dokázal to i se zlomeným nosem. Hrál zápasy nadoraz a Plzeň s ním měla problémy," ocenil trenér Michal Brůna výkon reprezentační spojky a střelce šesti branek v sobotním duelu. Celkem jich ve finále dal 23, i když v prvním zápase nemohl nastoupit kvůli disciplinárnímu trestu ze semifinále s Lovosicemi.

házená extraliga, třetí finále Plzeň - Karviná 26:27.
Fantazie: Karviná má mečbol! Finále rozhodl opět Solák, v bráně čaroval Mokroš

Po přestávce už bylo dění na palubovcce zcela v režii Baníku, většinu času vedl až o šest branek. A to po faulu Škvařila přišel na chvíli o otřeseného Soláka, hrajícího se zlomeným nosem z reprezentace. V sobotu táhl domácí tým za výhrou Matěj Nantl, s osmi góly nejlepší střelec celého utkání.

Oporou Karviné byl znovu brankář Mokroš, který svými fantastickými zákroky přiváděl plzeňské střelce k zoufalství. A v sobotu se zapsal i mezi střelce trefou do prázdné branky při jednom z plzeňských risků bez gólmana. „Plzeň hrála celou koncovku sedm na šest, kterou se nám dařilo dobře bránit. Petr Mokroš v brance zřejmě svými zákroky rozhodl o tom, že to zůstane u nás," konstatoval trenér Michal Brůna.

Karviná neuspěla jen v úvodním zápase finále v Plzni 25:30, další tři vyhrála 36:34 po s. h., 27:26 a 35:27.

Extraliga házenkářů – čtvrtý zápas finále play-off:

HC Baník Karviná – Talent tým Plzeňského kraje 35:27 (16.15)

Branky Karviné: Nantl 8, Solák 6, Fulnek 5, Široký 4, Patzel 3, Růža a Skalický po 2, Harabiš 2/1, Mokroš, Plaček, Užek 1.

Nejvíc branek Plzně: Kosteski 7, Vinkelhöfer 6/2, Bláha 5, Škvařil 4.

Rozhodčí: Biro a Kiss. Sedmimetrové hody: 1/1 – 2/2. Vyloučení: 0:1. Diváci: 2053. Konečný stav série: 3:1.

Konečné pořadí extraligy: 1. Karviná, 2. Plzeň, 3. Lovosice, 4. Kopřivnice, 5. KP Brno, 6. Dukla Praha, 7. Frýdek-Místek, 8. Zubří, 9. Jičín, 10. Nové Veselí, 11. Strakonice, 12. Maloměřice (udržely se v baráži), 13. Hranice (sestup).