Výstavba pařeniště není příliš náročná a vynaložený čas se vám brzy vrátí. Do jámy v zemi, která bude v hloubce zhruba padesát centimetrů, nejprve dáte vrstvu slámy, na ni uložíte koňský či kravský hnůj, prasečí nikoli, poslouží také pokosená tráva, staré vlhké seno či natě zeleniny. Na hmotu, kterou sešlápnete do výšky jámy, přidáte ještě vrstvu kompostové zeminy, zhruba třicet centimetrů vysokou.

Chalupa - Ilustrační foto
Začíná jarní úklid na chalupě. Opatrně větrejte, zkontrolujte střechu i okapy

Tento prostor samozřejmě potřebujete ohraničit rámem, tradičním materiálem bývalo dřevo, v současné době se k němu přidávají cihly, betonové prefabrikáty, plast, na trhu najdete i kovové pozinkované konstrukce. Jak vysoké bude pařeniště, je jen na vás, klidně padesát či více centimetrů. Optimální délka a šířka by se mohla pohybovat kolem 200 krát 100 centimetrů.

K zakrytí lze využít stará okna, fólii v mrazuvzdorné variantě, případně polykarbonát s filtrem proti UV záření. Pokud si koupíte výklopné víko, mělo by být dostatečně pevné, s podpěrami na obou stranách a variabilní aretací, aby bez problémů drželo otevřené. Výhodou posuvného víka je jeho úplné vysunutí, díky němuž se pohodlně dostanete ke všem rostlinkám v pařeništi. Dobré je nainstalovat si teplotní čidla, abyste včas dokázali teplotu v pařeništi regulovat. Čidla můžete napojit na automatické větrání pařeniště.

Připravte skleník na jaro

Než začnete s březnovými výsevy salátu nebo ředkviček, pusťte se do úklidu. Umyjte a vydezinfikujte stěny skleníku, v případě skleněných výplní postačí voda s octem pro zničení plísní, vylepšená trochou saponátu, slabá mýdlová voda naopak prospěje polykarbonátu. Jako dezinfekce celého prostoru, která spolehlivě zlikviduje přezimující zárodky chorob a škůdců, se doporučuje vykouření pomocí dýmovnice. Nezapomeňte pak pořádně vyvětrat. Zkontrolujte dotažení spojů, lišty, gumy a funkčnost větracích oken.

Ať už se chystáte na založení zbrusu nové zahrady, nebo jen plánujete renovaci té stávající, poctivě zhodnoťte, co váš pozemek nabízí.
Jak si navrhnout vlastní zahradu: velkou roli hraje i vítr, slunce či stín

Záhony jste měli zrýt a pohnojit už na podzim. Nyní půdu rozhrabte a dopřejte jí prosetý kompost, nahradit ho může i zahradnický substrát. Zhruba po pěti letech je vhodné půdu ze skleníku do hloubky alespoň deset až dvacet centimetrů vyndat a vyměnit ji za novou. Pokud budete důsledně dodržovat střídání plodin, kvalitní zemina vydrží déle.