Po výhře vBrně prohra s posledním Šumperkem

HC Havířov – Hokej Šumperk 1:2 ts (0:0,0:1,1:0-0:0)

Domácí hokejisté povzbuzeni vítězstvím na ledě brněnské Komety nepočítali s domácí ztrátou, protože hostili poslední Šumperk, který však neměl co ztratit, hrál nebojácně a zaslouženě si odvezl dva body za výhru po samostatných nájezdech, ke kterým jim vydatnou měrou pomohl brankář Lev.

Panteři začali utkání velmi svižně. Od začátku začali ostřelovat brankáře Lva. Štěstí pokoušel nejprve Novák, po něm Sikora a následně Velecký, ale tím hostujícího brankáře pouze rozchytali. Ve 4. minutě fauloval Zdráhal a hosté se také konečně dostali kohrožení domácí svatyně. Galvasovu střelu nejprve tečoval Brunec, ale branku netrefil. Kovářovu střelu pak chytil Valent do lapačky a proti Ondráčkově pokusu ani nemusel zasahovat, protože šel mimo branku. V11. minutě vypálil vpřesilovce od modré Sochorek, Lev kotouč jen vyrazil kDanečkovi, ale tomu se nepodařilo vrátit kotouč za jeho záda. O minutu později se do šance dostal Škoda, ale sám před Lvem neuspěl. Ve 14. minutě to zkoušela posila zTřince, mladý obránce Kundrátek, se kterou si však brankář Šumperku poradil. Do stejné pozice jako Škoda se poté dostal Kovář, ale také nedokázal zblízka Valenta překonat. Vpředposlední minutě první části se dostal do výborné příležitosti vpřesilovce Kubica, ale ani nadvakrát nedokázal dostat hosty do vedení.

I ve druhé třetině vypálili první salvu Panteři, ale ani Klimeš skóre neotevřel, kotouč zjeho hole těsně minul Lvovu klec. Stejný hráč si následně pomohl faulem a nabídl hostům další přesilovku. A hosté si opět dokázali vytvořit dobrou příležitost. Po ráně Galvase od modré se dostal ke kotouči Klejna, ale nedokázal přehodit ležícího Valenta. Ve 27. minutě už ale byli úspěšní. Střelu Stejskala ještě Valent vyrazil, ale na dorážku Rákose byl krátký – 0:1. Vyrovnat mohl vzápětí Rozum, který měl před sebou odkrytou branku, ale při střele zlomil hůl. Vyrovnat se nepovedlo ani Mikšanovi, ani Sýkorovi, jejichž pokusy postrádaly více přesnosti. Ve 35. minutě fauloval domácí Novák, ale vnásledné přesilovce vyrobila hostující obrana velkou hrubku, po které se Zdráhal řítil úplně sám na gólmana Lva, ale přestřelil branku. Domácí si po ubráněném oslabení vynutili velký tlak, ale Vala ani Mikšan nedokázali skórovat. Při druhé šanci byl Mikšan faulován, ale ani přesilovka, byť sehraná dobře Panterům kvyrovnání nepomohla. Největší šanci připravil pro Sochorka výbornou přihrávkou zpoza branky Daneček, ale Lev všumperské kleci čaroval.

Ve třetí třetině se dostal do šance nejprve Meluzín, který nadvakrát nepropálil Valenta. Poté byl vyloučen jeho spoluhráč Ondráček, ale ani vdalší přesilovce domácí nevyrovnali. Kundrátek, Varga ani Rozum nedokázali překonat výborného Lva. Přesilovku si poté zahráli i hosté, ale spíše se snažili neinkasovat a dopředu nic nevymysleli. Na domácí hokejky se začala vkrádat křeč, ale přece jen dokázali vyrovnat a pomohla jim ktomu další přesilovka. Vní si zpoza branky vyjel Velecký, zjeho pokusem si ještě Lev poradil, ale proti dorážce Semana už byl bezmocný – 1:1. Zvyrovnání se však domácí nemuseli radovat dlouho, protože na druhé straně střílel Pašek, Valent jeho ránu neviděl a byl rád, že jeho pokus prosvištěl jen těsně vedle levé tyčky. Závěr však patřil domácím, kteří vycítili šanci na tříbodové vítězství. Pálili na branku ze všech pozic, ale kotouč za brankovou čáru nedostali. Rozum, Hulva ani Seman neměli potřebné štěstí a proti Sochorkově střele zblízka předvedl asi nejlepší zákrok hostující gólman, který ránu zbezprostřední blízkosti ukryl ve své lapačce.

I vprodloužení už byli domácí mírně aktivnější, ale největší šanci zmařil svou přihrávkou Škoda, který měl před brankou dva volné spoluhráče, ale kotouč po jeho přihrávce minul oba dva. Na řadu tak musely přijít nájezdy, ve kterých překonali stejným blafákem do bekhendu Fadrný i Kovář, zatímco na druhé straně Lev vyrazil střely Hulvy i Škody a zajistil tak pro hosty cenné dva body.

Ohlasy trenérů:

Otoupalík (trenér Šumperku) – „Já jsem dneska velmi spokojen svýkonem, protože dneska jsme se o to vítězství od začátku rvali, bojovali jsme. Navíc bylo toto vítězství výrazně podpořeno výborným výkonem gólmana. Doufám, že nám vítězství nad takto silným soupeřem pomůže, a že to pro nás bude vzpruha.“

Jiří Režnar (trenér Havířova) – „My jsme čekali, že toto utkání bude pro nás těžké a to se potvrdilo. Šumperk hrál dneska to, co my vBrně. Vprvní třetině jsme byli lepší, dostali jsme hosty pod tlak, ale nevyužili jsme několik šancí a od toho se to odvíjelo. Nakonec jsme byli rádi, že se nám povedlo vpřesilovce alespoň vyrovnat. Dneska bylo naši povinností získat tři body, ale bohužel se to nepovedlo. Vsobotu pojedeme do Olomouce bojovat o druhé místo.“

Branky: 52. Seman - 27. Rákos, rozhodující nájezd Fadrný.
Vyloučení: 5:8, navíc Lev (Šumperk) 10 min.
Využití: 1:0.
Diváci: 944.

Olomouc nad síly Panterů

HC Olomouc – HC Havířov 5:0 (1:0,2:0,2:0)

Panteři se vOlomouci drželi pouze vprvní třetině. Od druhé části získali domácí jasnou převahu, kterou dokázali vyjádřit i brankově.

Ihned na začátku utkání vypověděla vOlomouci službu časomíra a tak byli všichni aktéři závislí na občasném hlášení hlasatele. To bylo jistě nepříjemné pro obě mužstva, zejména při časové orientaci vpřesilových hrách. Po úvodním nástupu Havířova převzala Mora iniciativu ve 4. minutě, kdy byl vyloučen Mikšan za hákování. Valent vbráně hostí stačil pokrýt pokus Vyrůbalíka, nestačil ale na bombu od modré čáry, kterou otevřel skóre Kříž 1:0. Využitá přesilovka se podepsala na zrychlení hry, zejména hosté se snažili o rychlejší přechod přes střední pásmo. Olomoučtí ale byli nebezpečnější a jejich kombinace vpásmu soupeře ucelenější a kompaktnější. To trvalo až do minuty čtrnácté, kdy Bordowski při útočné snaze zasáhl holí do obličeje Huhta. Následná přesilovka Panterů přinesla stoprocentní příležitost Škody, kterého Žigárdy vychytal svelkým štěstím. Drobnou boxerskou vložku předvedli Nedbálek sDanečkem a tím početní výhoda hostí skončila. Vzávěru třetiny si ještě do slibné šance nabruslil Huhto, nikým nebráněn ale zvolil bekhendovou střelu, která minula Žigárdyho klec vuctivé vzdálenosti.

Vúvodu druhého dějství měla Mora po faulech Kundrátka a Laška dvojnásobnou početní výhodu, hosté se ale ubránili. Následně dostali možnost přesilovky i hosté, po rozpoutané kanonádě ale připravil Pantery o nadějný tlak Klimeš. Ve 27. minutě předvedli olomoučtí bleskurychlý brejk, vněm našel milimetrovým pasem Bouz hůl Ministra, který Valenta prostřelil nad vyrážečkou 2:0. Mora převzala opět iniciativu na své hole a činila hostím potíže zejména vobranném pásmu. Panteři se na ledě spíše hledali, spoustu času a sil ztráceli vybojováním kotouče ve vlastním obranném pásmu, poté ale často odevzdali kotouč vpásmu středním po nepřesné rozehrávce. Dokonalý kolotoč roztočila Brančíkova formace ve 38. minutě. Sám kapitán pak osvědčil svůj přehled, přesnou přihrávkou našel Ondráčka, který potvrdil přesnou střelou nad Valentovu lapačku svou formu 3:0.

Domácí začínali třetí třetinu v početní výhodě. Vní se po rozestavění pětiúhelníku zorientoval Ministr, poslal diagonální pas na Kříže a ten nekompromisní bombou propálil Valena 4:0. Poté byla nabídnuta přesilovka i hostům, ale od prvních okamžiků početní výhody bylo vidět, že hosté už na snahu o zdramatizování zápasu nemají. Panteři se vpřesilovce nejenže nedostali do pásma, nabídli dokonce Bordowskimu možnost samostatného nájezdu. Olomoucký útočník byl při zakončení faulován Huhtem, následně obdržel dvě minuty i Varga. Učebnicové sehrání přesilovky 5 na 3 přišlo ve 46. minutě, kdy Kříž sBrančíkem připravili pro Ministra parketu před prázdnou bránou 5:0. Další a další útok se poté valil na Valenta, zpestření se diváci dočkali, když se Novák vrhnul bez rukavic na Ondráčka. Obdržel za to trest do konce utkání a oslabil tak již dostatečně zdecimované havířovské řady. Závěr třetiny se rozdrobil do mnoha početních výhod, Valent držel své mužstvo daleko od debaklu nejen voslabeních ale i vHavířovských přesilovkách, které nabízely neuvěřitelný počet olomouckých šancí. Panteři se dostali ke slovu až 5 minut před závěrečnou sirénou, kdy hráli domácí prakticky vkuse voslabení. Mora si ale závěr zápasu pohlídala a ačkoliv byla na havířovských patrná snaha o čestný úspěch, nedovolili olomoučtí, aby byl Žigárdy připraven o čisté konto.

Ohlasy trenérů:

Jiří Režnar (HC Havířov): Vprvní třetině jsme viděli oboustranně kvalitní hokej, druhý gól jsme dostali po hrubé chybě, kdy vpodstatě znaší šance přišel protiútok Mory. Do té doby byla naše hra slušná, kdybychom dali kontaktní gól, mohlo to být třeba jiné. Místo toho jsme ale obdrželi třetí branku. No a ve třetí třetině už bylo na ledě jediné mužstvo, Olomouc nás přehrávala ve všem, jak herně tak vnasazení. No a za stavu 5:0 už se špatně hraje. Jsem spokojen střetinou a půl, potom už Olomouc dohrála utkání. Zahrála nám nejlépe čtvrtá lajna, chodili agresivně před bránu, vynutili si čtyři fauly. Bohužel, naši tahouni Zdráhal se Škodou jsou hodně vytěžováni, neustále pendlují a odehrají obrovskou porci zápasů, dnes už byla únava vidět.“

Petr Fiala (HC Olomouc): “My jsme po první třetině byli vkabině hodně kritičtí, dali jsme sice jeden gól, ale soupeř zlobil, zatáhl několikrát kotouč do pásma a tvořil si šance zdruhé vlny. Od druhé třetiny jsme se zlepšili vdefenzivě, šancí soupeře bylo stále méně, dali jsme góly, což mužstvo uklidnilo. Najednou jsme začali i víc bruslit, začalo nám vycházet to, co předtím nevycházelo. No a třetí třetina už byla jednoznačná. Vítězství sice vypadá jednoznačně, ale byl kněmu dnes cesta trnitá. Mužstvo ale dnes podalo velice dobrý výkon a velmi jsme spokojeni svýkonem brankáře.“

Branky: 6. a 41. Kříž, 29. a 46. Ministr, 38. Ondráček.
Vyloučení: 11:10, navíc Brodowski (Olomouc) 10 min. - Novák (Havířov) 5 min. a do konce utkání.
Využití: 3:0.
Diváci: 750.