HC Orlová – Salith Šumperk 5:4 po sam. náj. (1:1, 2:2, 1:1 – 0:0, 1:0)

Orlová zachraňovala čest moravskoslezských týmů, které vesměs vstoupily do nové sezoně bídně. Už v sobotu podlehl favorizovaný Nový Jičín doma Žďáru nad Sázavou 3:4 po prodloužení, když šest minut před koncem základní hrací doby ještě vedl 3:2. V Opavě se zase diváci nemuseli vůbec koukat na první a poslední třetinu. Branky totiž padaly výhradně v prostřední dvacetiminutovce a hned čtyři padly do domácí klece.

Zato pětistovka orlovských fandů si užívala. Vyrovnaně skončily všechny tři třetiny, ani v prodloužení gól nepadl. Od nové sezony vstoupilo konečně i ve druhé lize pravidlo o tom, že zápas nemůže skončit remízou, a tak se po pětiminutovém prodloužení jely samostatné nájezdy.

První čtyři „nájezdníci“ na každé straně vyhořeli, trefil se až v páté sérii šumperský Bařica. Tíhu zodpovědnosti však na druhé straně ustál Dušek, srovnal na 1:1 a jelo se dál. Pak šumperský Holík nedal a dovolil domácímu Minaříkovi stát se hrdinou utkání – 2:1.

Orlová po celou dobu předváděla atraktivní útočný hokej, hosté praktikovali to samé, a tak jediným, kdo nezapadl do vysoce nadstandardního měřítka zápasu byl nepřesný rozhodčí Kusý. Ke konci utkání dokonce vyloučil domácího hráče za clonění před bránou.

„To se nedělá. Po tečované ráně jsme dostali gól na 4:4 a museli do prodloužení. Jinak musím naše hráče pochválit. Markantní rozdíl oproti loňsku je v tom, že se zvedla disciplína týmu. Rušivé elemnty už v naší kabině nejsou, hráči si dnes plnili své úlohy, všichni dělali, co měli,“ pochválil tým Česlík.
Tým si navíc věří. Když se kouč zeptal, kdo chce jít na samostatné nájezdy, hlásila se mu téměř celá lavička. No možná že nyní už to tolik hráčů nebude, když hned čtyři borci neuspěli…

Branky a nahrávky: 5. Škatula (Potočný, Kudláček), 21. Grygar (Prokop), 24. Dušek (Vydra), 49. Škatula (Minařík, Vydra), rozhodující nájezd Minařík – 13. Ambruz (Osina), 31. Hulva (Martinka), 37. Brunec (Hulva, Vrtík), 59. Ambruz (Holík). Rozhodčí: Kusý, vyloučení: 14:13, využití: 3:3, diváci: 500.

Orlová: Šafránek (Kolář) – Matúška, Kudláček, Machálek, Samiec, Grygar, Golab – Minařík, Lukaštík, Kotásek – Blatoň, Geisel, Studený – Škatula, Mintěl, Dušek – Vydra, Potočný, Kraft – Prokop, Chomič.

A v čem byl v neděli oproti přípravným zápasům Orlové největší rozdíl? „Víte jak to je. Příprava nikdy nemůže věrně nasimulovat mistrovské zápasy. My jsme v přípravě hlavně zkoušeli různé typy obran, napadání. Pak se nám vytříbil určitý herní styl, kterým bychom se měli prezentovat a proti Šumperku se ukázal jako účinný. Budeme v něm pokračovat,“ prohlásil spokojený Česlík.

Tým si nájezdy vyzkoušel už v přípravě, možná proto je v neděli proti Šumperku zvládnul. "Nyní jedeme do ValMezu a to teprve bude pořádná prověrka našich aktuálních schopností," upozornil na středeční zápas Orlů na Valašsku v neděli vítězný trenér Petr Česlík.

Orlová v přípravě: Valašské Meziříčí (V) 2:2 (branky Orlové Minařík, Potočný), Val. Meziříčí (D) 1:5 (Fuks), Vsetín (V) 1:2 (Potočný), Poruba (V) 2:4 (Grygar, Kotásek).