HC Orlová – SKLH Žďár nad Sázavou 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Druholigoví hokejisté HC Orlová si oddechli. Překvapení na jejich účet se nekonalo. V rozhodujícím utkání doma svěřenci trenérů Česlíka a Grimma zdolali Žďár jasně 4:0 a postupují.

V utkání šlo poznat, jak moc pro tým znamená účast brankáře Dušana Šafránka. „Kluci naskakovali na led s vědomím, že v brance máme jistotu. To se pak hraje úplně jinak. V play off, což je úplně jiná soutěž, rozhodují především kvalitní gólmani,“ poznamenal k účasti uzdraveného Šafránka trenér Orlů Petr Česlík.

Jeho hráčům vyšel začátek utkání znamenitě. Neuběhla ani minuta a Haas po přihrávkách Potočného a Prokopa otevřel skóre.

„Pořád ale nebylo nic rozhodnuto. Soupeř úporně bránil, my měli několik šancí přidat v první třetině další góly, ale neproměnili jsme je a skóre bylo stále na vážkách,“ podotkl Česlík.

Orlová se na konci úvodní třetiny ubránila v oslabení a ve druhé třetině přidala gólovou pojistku.

„To už jsme začali mít navrch a já věřil, že už zápas nepustíme,“ dodal Česlík. Jeho víra pramenila především z dobrého pohybu orlovských hráčů, kteří začínali mít navrch fyzicky.

Na některých borcích ze Žďáru už byla únava patrná a tento fakt jen potvrdila třetí třetina, ve které hosté ještě dvakrát inkasovali. „Tam už kladl Žďár minimální odpor,“ uzavřel Česlík hodnocení utkání.

Branky a nahrávky: 1. Haas (Potočný, Prokop), 39. Dušek (Grygar, Vydra), 42. Škatula (Samiec), 45. Haas (Prokop), vyloučení: 7:12, využití: 1:0, diváci: 550, konečný stav série: 2:1.

Orlová: Šafránek – Mintěl, Vydra, Prokop, Samiec, Kudláček, Urbánek, Golab – Grygar, Kraft, J. Dušek – Škatula, Potočný, Haas – Stránský, Blatoň, Studený. Trenér: Petr Česlík.

V sériích předkola se zrodilo jedno překvapení, když Technika Brno nestačila na Šternberk 1:2 na zápasy. V dalších sériích vyřadila Opava tým Břeclavi 2:1 a Uničov tým Přerova také 2:1.

Systém soutěže je letos zvláštně nastaven. Po odehrání základní části měla první trojice týmů (Šumperk, Valašské Meziříčí a Hodonín) v předkole play off volno a rovnou postupovala. Ostatní celky na 4.-13. místě čekala série na dva vítězné zápasy. Postupující pětka si nyní zahraje čtvrtfinále. To se ovšem hraje také jen na dva vítězné zápasy a opět obden.

„Nyní už bude rozhodovat hlava. Je to o vůli,“ shrnul Petr Česlík své poznatky z play off.

Orlovou čeká nyní Opava a očekává se ještě těžší bitva než se Žďárem. Opavané se na postup nadřeli možná ještě více než Orlová, s houževnatou Břeclaví otáčeli stav série z 0:1 na 2:1, všechny zápasy končily těsným rozdílem, padalo málo gólů.

A jak vidí šance svého mužstva trenér Česlík? „Pokud Dušan vydrží zdravotně v pořádku, můžeme dojít v play off hodně daleko. Oba týmy jsou kvalitativně srovnatelné, snad máme více zkušeností, ale hlavně máme lepšího brankáře,“ míní Česlík, podle kterého zvítězí tým, který bude více chtít. „Zápasy jsou nahuštěné v několika dnech, síly rychle ubývají. Budou rozhodovat morálně volní vlastnosti,“ domnívá se kouč Orlové.

Čtvrtfinálové dvojice jsou již známy: Šumperk – Šternberk, Valašské Meziříčí – Uničov, Hodonín – Vsetín a Orlová – Opava.