Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Václavík uspěl ve výběru kraje

Karviná - Nestává se často, aby zástupce karvinského hokeje uspěl na mezinárodní scéně. O to více potěší zpráva, že karvinskému Tomáši Václavíkovi se to povedlo. A nejen jemu, ale také dalším šesti hráčům havířovského HC Panthers, kteří společně s Tomášem reprezentovali český hokej.

3.6.2009
SDÍLEJ:

Karvinský Tomáš Václavík (v červeném dresu reprezentace) v akci.Foto: Archiv

Hokejisté Moravskoslezského výběru na sebe upozornili v Rize

Václavík se před pár týdny objevil ve výběru Moravskoslezského kraje hráčů do 15 let, který se zúčastnil velice kvalitního mezinárodního turnaje v lotyšské Rize i přípravného turnaje v kanadském Vancouveru.

„Přitom se do výběru dostal tak trochu náhodou, když na nominační turnaj do Kanady byl pozván až jako náhradník. Šanci ale chytil za pačesy a trenéři jej chválili, což mě i jeho samotného velmi potěšilo,“ může být na svého syna právem hrdý známý karvinský hokejista a Tomášův otec Martin Václavík.


A jak se vůbec moravskoslezský výběr do Rigy na přehlídku talentovaných hokejistů dostal? „Jako každý rok, i letos se hrálo mistrovství všech krajů (v Šumperku – pozn. aut.), ročníků 1994. Na něm jsme podlehli až ve finále výběru Prahy, když chlapcům v posledním utkání o prvenství už bohužel došly síly, jelikož jsme měli těžší základní skupinu. Nicméně jsme upoutali pozornost organizátorů turnaje v Lotyšsku, zejména ředitele tohoto podniku pana Vojtíška. Ten nás vlastně oslovil s nabídkou možnosti zúčastnit se v silné zahraniční konkurenci takového turnaje, protože výbr Prahy to odmítl. Neváhali jsme a šli do toho,“ popisoval sekretář krajského svazu Karel Kafka, který byl v Rize zároveň šéfem výpravy.

Triumf v Kanadě
Lotyšskému turnaji předcházel takzvaný „kanadský test“. Manažer týmu a zároveň předseda Moravskoslezského hokejového svazu Ivo Peštuka sestavil se svými trenérskými kolegy Janem Křivohlávkem a Josefem Dobošem výběr z hráčů moravskoslezských klubů a Tomáš v něm figuroval jako náhradník. Hoši v Kanadě uspěli, když celý turnaj vyhráli!


Sedmnáctého ročníku tohoto podniku, nazvaného krkolomně Spirit of 2010 Hockey Tournament 2009, se účastní vždy deset pozvaných týmů z Kanady, USA a Evropy. „Turnaj je zařazen do nejvyšší výkonnostní kategorie AAA. Pořadateli je označován jako neoficiální Mistrovství světa, ale musím říci, že v Lotyšsku byla konkurence daleko vyšší. V Kanadě byla také kvalita, ale spíše po organizační stránce,“ pověděl Ivo Peštuka. „S týmy, se kterými jsme se utkali v Lotyšsku, se to nedalo moc porovnat,“ doplnil svého kolegu Karel Kafka.


„O náš tým bylo ale ze strany kanadských pořadatelů výborně postaráno. Zajistili nám dokonce tři přípravná utkání s místními kluby. V nich jsme zvítězili a dodali si potřebné sebedůvěry před samotným turnajem,“ popisoval dále Peštuka.


Hokejisté našeho kraje pak turnajem procházeli jako nůž máslem. Nad Cloverdale Colts vyhráli 3:1, nad týmem SAHA Edmonton 6:3 a nad budoucím finálovým soupeřem Semiahmoo Tavena také hladce 4:0. Nakonec si ve skupině připsali hokejoví mladíci přesvědčivou výhru 9:1 proti Cowichan Halley Capitals.

„Já jsem bohužel odehrál jen čtyři zápasy, pak jsem se zranil, ale trenéři řekli, že to bylo dobré a pozvali mě i na další akci,“ konstatoval sám Tomáš Václavík, který si na nové spoluhráče z týmu rychle zvykl. „Sehráli jsme se na společných trénincích. Další kluci jsou výborní hokejisté, takže spolupráce mi nedělala žádný problém,“ popisoval talent z Karviné.


Semifinálové utkání proti Cambel River bylo rozhodnuto už po první třetině a Peštukův výběr deklasoval soupeře 13:3. Finálové utkání bylo opravdovým vyvrcholením turnaje. Soupeřem hokejistů z kraje byl opět celek s indiánským názvem Semiahmoo Tavena. To však nadějné hokejisty z našeho kraje nemohlo zastrašit a vyhráli 5:0. „Na turnaji jsme si otestovali připravenost a formu jednotlivých hráčů, kteří nás přesvědčili, takže vlastně totožný výběr pak cestoval i do Rigy,“ dodal Peštuka.

V Rize silná konkurence
Lotyšská akce, jedna z nejprestižnějších světových mládežnických akcí v ledním hokeji vůbec, se konala koncem dubna. World Selects Invitational – 94, tak zněl celý název pravého „neoficiálního mistrovství světa“. „Náš výběr patnáctiletých hokejistů na něm udělal dojem. Je to vlastně výběr poslední mládežnické kategorie na úrovni kraje. V příští sezoně už by měl tvořit základ pro českou hokejovou reprezentaci hráčů do 16 let,“ upozornil Kafka.


Krajský výběr cestoval do Rigy pod záštitou Českého svazu ledního hokeje vůbec poprvé a premiéra mu vyšla nad očekávání. „Za poslední léta to byl zdaleka nejkvalitnější turnaj, jaký naše výběry absolvovaly,“ poznamenal šéf výpravy Kafka.


Tým pod vedením trenérské dvojice Petr Trojan - Josef Doboš, skončil nakonec třetí z deseti účastníků, mezi nimiž nechyběly silné ruské kluby, domácí Lotyšsko, evropský výběr, tvořený převážně Švédy, rakouský národní tým a finské, americké i kanadské celky.


Do turnaje vstoupil náš tým, označený jako Czech Selects, třemi remízami, ale všechna tři utkání pak prohrál na nájezdy. Následovala porážka 2:4 s domácím Lotyšskem. „Kluci si uvědomovali, že k souboji o postup bude zapotřebí vyhrát nad silným celkem Křídel Sovětů, ale situaci zvládli a výhra 3:1 nás posunula do čtvrtfinále,“ popisoval dramatické momenty ve skupině trenér Trojan.


Ve čtvrtfinále se jeho svěřencům naskytla možnost k odvetě za porážku od Lotyšů. Tu také využili a po brilantním výkonu zdolali soupeře 6:3. V souboji o finále je pak čekal velmi silný výběr Evropy, kterému jako jediní dokázali naši hokjisté sebrat bod v základní části. Tentokrát byl soupeř nad síly českých mladíků a zvítězil 3:0. Čekala je tedy bitva o bronz. „Hráči měli pouze jednu hodinu na regeneraci, což je téměř nepředstavitelné. Celý turnaj byl vzhledem k počtu osmi utkání v průběhu čtyř dnů opravdu náročný na fyzičku,“ podotkl kouč Petr Trojan.


Talentovaní čeští hokejisté ale vše zvládli a vítězstvím 3:0 znovu nad Křídly Sovětů si splnili svůj sen a obsadili medailový post. Finále se pak stalo jasnou záležitostí evropského výběru, který zvítězil nad Dynamem Moskva hladce 5:0. „Byla to pro mě obrovská zkušenost.Když si představím, že jsem se do výběru dostal před pár měsíci jako náhradník a teď jsem byl jeho pevnou součástí, je to až neskutečné.V Rize jsem se setkal opravdu s jiným hokejem, jaký jsem dosud znal. Musím na sobě dál tvrdě pracovat,“ popisoval své dojmy Tomáš Václavík. První krok už udělal – na letní přípravu se přesunul z Karviné do sousedního Havířova, jenž hraje vyšší soutěž.


„Tito hráči udělali českému hokeji skvělou reklamu. Na základě jejich kvalitní reprezentace a také dobře odvedené práce při spoluorganizaci naší agentury na turnaji v Rize bylo rozhodnuto, že příští rok se dva turnaje tohoto rázu odehrají u nás doma v Praze, a to pro kategorie ročníků 1996 a 1997. Bude to další skvělá možnost nabídnout mladým hráčům konfrontaci se světovým mládežnickým hokejem,“ upozornil na další úspěch, tentokrát organizační, Mirek Vojtíšek z pořádající agentury Challenge Hockey.


„Na všechny hráče můžeme být pyšní. K zápasům přistupovali naprosto profesionálně a příkladně reprezentovali nejenom náš region, ale i celou republiku. Martin Blahuta se navíc stal nejproduktivnějším hráčem našeho výběru a je v hledáčku stavitelů příštího evropského výběru pro sezonu 2009/10. Stejně jako třinecký Radek Faksa a havířovský Michal Jonáš,“ doplnil Trojan.


A pro Tomáše Václavíka, jenž na turnaji zaujal velmi dobrou hrou i produktivitou, je to odrazový můstek do další kariéry. „Musím říci, že nás Tomáš velmi překvapil. Prospělo mu, že hrál v Karviné ligu, jeho nasazení a bojovnost byly příkladné. Totéž se dá říci i o ostaních hráčích. Vytvořili výbornou partu, tenhle ročník je opravdu velmi silný a my budeme usilovat o to, aby se těch hráčů dostalo do národního týmu šestnáctiletých co nejvíce,“ řekl závěrem Ivo Peštuka.

Výsledky českého týmu
Skupina:
Czech Selects – Dynamo Moskva 1:2 sn (0:0, 1:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Peštuka (Ohera, Ryška) – 28. Charčevnikov (Danila, Remov), rozhodující nájezd Danila.


Skupina: Europe Selects – Czech Selects 4:3 sn (2:1, 1:2 – 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Anderberg (Collberg, Palllesen), 18. Anderberg (Collberg), 22. Anderberg (Galčenjuk), rozhodující nájezd Galčenjuk – 13. Blahuta (Faksa), 23. Křibík (Ohera), 38. Blahuta (Bail).


Skupina: Czech Selects – ProHockey 94 2:3 sn (1:1, 1:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Václavík (Vyčesaný), 21. Václavík (Bail) – 2. Dotchin, 5. Schurr, rozhodující nájezd Hood.


Skupina: Czech Selects – Latvian Selects 94 Team 2:4 (2:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 4. Faksa (Blahuta, Bail), 6. Václavík (Blahuta, Jonáš) – 14. Bazevics (Girgensons), 19. Lavrovs (Kalvitis), 30. Kondrats (Lipsbergs), 37. Kondrats (Potapovs).


Skupina: Czech Selects – Křídla Sovětů 3:1 (1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 17. Ohera (Blahuta), 26. Vyčesaný (Václavík), 40. Faksa (Blahuta) – 1. Markov (Anochin).


Čtvrtfinále: Latvian Selects 94 Team – Czech Selects 3:6 (2:3, 1:3)
Branky a nahrávky: 10. Lipsbergs (Potapovs, Eisaks), 13. Zusevics (Kondrats), 26. Potapovs (Lipsbergs, Girgensons) – 9. Peštuka, 13. Blahuta (Jonáš, Faksa), 17. Faksa (Jaroš), 24. Jaroš (Faksa, Blahuta), 27. Faksa (Blahuta, Jaroš), 46. Jaroš (Peštuka, Ohera).


Semifinále: Europe Selects – Czech Selects 3:0 (1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 13. Kalin (Anderberg), 21. Sandberg (Forsberg, Galchenyuk), 24. Collberg (Forsberg).

O 3. místo: Křídla Sovětů – Czech Selects 0:3 (0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Jaroš (Faksa), 31. Faksa (Blahuta), 37. Jaroš (Blahuta).

Konečné pořadí: 1. Europe Selects, 2. Dynamo Moskva, 3. Czech Selects, 4. Křídla Sovětů, 5. ProHockey 94 (CAN), 6. Latvian Selects 94 Team, 7. East Coast Selects 94 (USA), 8. Djurgarden (SWE), 9. Tappara 94 (FIN), 10. Austrian National Team.

Krajský tým, reprezentující Českou republiku, tvořili tito hráči
Brankáři:
Karel Němec, Ondřej Tomšů (oba Havířov)
Obránci: Marek Bail, Josef Zuzaník (oba Vítkovice), Michal Jonáš (Havířov), Vojtěch Černín, Filip Ryška, Jakub Baca (všichni Poruba)
Útočníci: Radek Faksa (Třinec), Tadeáš Jaroš, Martin Vrábel (oba Opava), Jiří Peštuka, Jan Křibík, Michal Vyčesaný (všichni Havířov), Tomáš Václavík (Karviná), Martin Blahuta (Poruba), Filip Ohera (Nový Jičín)

Autor: Martin Ruščin

3.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autobusové stanoviště v Českém Těšíně.
9

Stavbu nového terminálu komplikují jedy

Ilustrační foto.

Kvůli zloději kabelů museli být z podzemí šachty evakuováni horníci

ON-LINE s Tomášem Hanzelem, primátorem Karviné a kandidátem ČSSD na poslance PČR

Primátor Karviné a kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Tomáš Hanzel v úterý odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Havířov vynuloval Slavii

Havířov /FOTO/ – Co se v sobotu nepovedlo fotbalistům Karviné, povedlo se o dva dny později hokejistům Havířova.

Hlavní je člověka povzbudit, říkají dobrovolníci a sociální pracovníci

Každým rokem uděluje Karviná vybraným jedincům ocenění za dlouholetou práci v sociální oblasti. Své pracovníky přitom na výroční ceny nominují sami poskytovatelé, spolky a organizace, kde dotyční působí. A nejinak tomu bylo i letos.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení