„Jedná se nám o jakési vzkříšení karvinského hokeje, protože momentální situace v hokejovém klubu je snad nejhorší za posledních patnáct let. Máme eminentní zájem na tom posunout karvinský mládežnický hokej směrem kupředu,“ pravil Martin Václavík, někdejší hráč SK Karviná, který je jednou z osob, která se v celé záležitosti angažuje.


Tato myšlenka vznikla na popud dopisu, jenž zaslali na magistrát města Karviné právě zástupci z řad nespokojených rodičů, hráčů 3. a 4. tříd. „Nelíbí se nám, jakých výsledků karvinští mládežníci dosahují. Je ostudné, když hráči jedou do Vítkovic, Havířova nebo Opavy a inkasují 15 gólů, přičemž sami dají jeden nebo dva. Z devíti žákovských družstev mají slušné výsledky maximálně dva týmy za sezonu. Na město Karviné jsou to žalostné výsledky. Vždyť dlouhodobě je Karviná nejhorším klubem severomoravské oblasti, už nás předběhly i Nový Jičín nebo Kopřivnice,“ poukázal na fakta z posledních sezon Marek Šaloun, další z řady členů skupiny, která si dala za cíl pozvednout karvinský hokej.


Manažer hokejového SK Karviná Dalibor Boniatti uznává, že solidní výsledky mají dva z devíti karvinských žákovských celků, avšak upozorňuje, že podobně na tom jsou i ostatní kluby regionu. „Je třeba mít k ruce objektivní fakta. Kromě Vítkovic a Třince, dvou nejsilnějších klubů naší oblasti, jsou na tom ostatní družstva podobně. Také tam nejsou jejich výsledky nijak zázračné,“ upozornil.


Zástupci rodičů a trenérů si ale myslí něco jiného. „Máme za to, že v SK Karviná se nepracuje profesionálně, především co se týče manažerské činnosti,“ podotkl trenér Jaromír Venglář, jenž v uplynulé sezoně dovedl tým dorostenců SK Karviná k nejlepšímu umístění v historii. Venglář je jedním z autorů vypracované metodické práce trenérské činnosti v klubu, která by měla být v karvinském hokeji nastolena. Tu předložili zástupci rodičů a trenérů představitelům města.


„Všichni vidíme výsledky, jakých karvinský hokej dosahuje. On to ale není jen problém Karviné, s absencí metodiky hokeje, která je přímo daná Českým svazem ledního hokeje, se potýká řada klubů. Avšak v Karviné trvá tato situace neúměrně dlouho. A právě na délce tohoto stavu je patrné, že to prostě nefunguje a je třeba s tím začít urychleně něco dělat,“ podotkl Venglář, jenž po sezoně odešel trénovat do Havířova třetí třídy.


„K panu Venglářovi se nebudu vyjadřovat. Před pěti lety dostal naše nejlepší žáky, což byl výjimečný ročník, teď s nimi už v kategorii dorostu dosáhl kvalitních výsledků, ale to mu nedává právo po skončení smlouvy osočovat náš klub. Jestli v Karviné pracujeme profesionálně nebo ne, to mi nepřísluší komentovat. Nebudu hodnotit sám sebe, to ať posoudí jiní,“ pravil Boniatti.

Odcházejí hráči nebo ne?
Zástupcům z řad rodičů se nelíbí, že z klubu hráči odcházejí do sousedních měst již v žákovském věku. „Z SK Karviná odcházejí nejlepší trenéři i nejlepší hráči. V klubu pak nikdo nezůstane. Dokonce to již došlo tak daleko, že trenéři našich konkurentů vážně radí karvinským trenérům, aby se odhlásili z žákovské ligy. Že už je nebaví nad nimi vyhrávat výsledky 18:1. To o něčem svědčí. A proč se tak děje? Protože tým odjede na venkovní zápas třeba jen v osmi, devíti lidech a hraje hned dvě utkání – jak za osmou, tak třeba za devátou třídu,“ uvedl příklad Václavík.


Dalibor Boniatti oponuje: „Tohle je věc širší debaty. My jsme podali přihlášku do žákovské ligy, start našich družstev v této soutěži je zaručen. Ať mi někdo na konkrétním případu ukáže, kdo nám z klubu před další sezonou odešel. Hráči od nás neprachají v žádném masivním množství, to se jen někdo snaží tento dojem vyvolat. Najde se pár případů hráčů, kteří přestoupili, ale to jsou vždy jedni z těch lepších hráčů příslušného týmu. My přece nechceme nikomu bránit v jeho dalším sportovním rozvoji. Pokud má hráč na to, aby nastupoval v kvalitnějším klubu, my mu nebudeme ani nechceme bránit. Z podobného plivání na náš klub jsem znechucen. Dělají se schůzky za našimi zády. Nelíbí se mi to.“


Podle zástupců z řad rodičů klesl karvinský klub již na úroveň Krnova, Bohumína, Studénky nebo Českého Těšína. „Chtěli bychom, aby v Karviné fungoval model, jakým funguje třeba havířovský hokej. Tam jsou lidé, kteří tomu rozumějí a dělají svou práci kvalitně. O tom koneckonců hovoří i výsledky samotných družstev. Ty karvinské jsou strašné,“ podotkl dále Šaloun a upozornil na problém, jaký důvod asi mají rodiče k tomu, aby své děti přihlašovaly do jiných sousedních klubů, když ty hrají naprosto stejnou soutěž, jakou hraje Karviná.


„Myslím, že každému normálně smýšlejícímu člověku je jasné, že tím důvodem je vyloženě úroveň odváděné práce v klubu SK Karviná. O způsob, jakým se v karvinském hokeji pracuje. Musím upozornit, že nám nejde o očerňování zástupců SK Karviná, ale o to zamezit dalšímu pádu karvinského hokeje,“ dodal další z iniciátorů schůzek Zbyněk Kasperlík s dodatkem, že když něco dlouhodobě nefunguje, tak bývají jasným řešením personální změny.


„Nicméně o tom jsme se ještě nebavili, chceme teď hlavně poukázat na to, aby zástupci města zhodnotili situaci a pomohli nám zjednat nápravu. Takhle to přece dál nejde,“ podotkl Kasperlík, který poukázal také na momentální situaci v občanském sdružení SK Karviná, které je záhadou pro všechny rodiče. „Ani přesně nevíme, jak to vůbec funguje, kdo v tom občanském sdružení vůbec figuruje. Byli bychom rádi, kdyby v něm byli naši zástupci z řad rodičů, kteří by měli mít možnost ovlivňovat dění v klubu,“ vysvětlil Kasperlík. Rodiče proto žádají město Karviná o pomoc při pozvednutí úrovně karvinského hokeje.


A co na to zástupci SK Karviná? „Nevidím v tom vůbec žádný problém. Pokud někdo chce být v občanském sdružení SK, ať za námi přijde. Nevím, proč se zástupci rodičů obracejí na město nebo média, místo toho, aby přišli rovnou za námi,“ diví se Boniatti.

Juras: Cílem by měla být větší otevřenost klubu
Náměstek primátora pro oblast školství, sportu a kultury Petr Juras v uplynulém týdnu vyslechl požadavky znepokojených rodičů, kteří mu předložili současný stav věcí. „Mohu potvrdit, že schůzka proběhla. Zástupce z řad trenérů a rodičů jsem pozorně vyslechl a musím uznat, že jimi předložená koncepce má hlavu a patu. Na základě této schůzky jsme ihned iniciovali schůzi představitelů SK Karviná a města. Řeknu to takhle: město Karviná v žádném případě nechce pohřbít karvinský hokej. Musíme však hledat cesty, jak zabránit masivnímu odchodu hráčů do okolních klubů. Hráči nám z SK Karviná odcházejí již v žákovském věku do Havířova, do Třince, a to je samozřejmě špatně. Proto budou probíhat další jednání na toto téma,“ objasnil Petr Juras.


Sám hned o této problamatice informoval radu města Karviné, velký zájem na vyřešení situace má i primátor města Tomáš Hanzel, jenž se chce v celé věci také angažovat. „Chápeme to tak, že bychom měli dosáhnout větší otevřenosti a kontrolovatelnosti chodu hokejového klubu. V průběhu dalších dní budeme mít jednání se zástupci obou stran, pány Kasperlíkem i Boniattim. Konkrétní výstupy by měly být známy do začátku července,“ nastínil Juras.


Další schůzka je na programu ve čtvrtek 18. června.