Minulý čtvrtek proběhla na Magistrátu města Karviné další schůze představitelů tří stran, které spojuje (nebo by aspoň mělo) společné úsilí o pozvednutí karvinského hokeje. Začaly se také řešit určité zapeklitosti v SK Karviná.


Schůzi byli přítomni náměstek primátora pro oblast školství, sportu a kultury Petr Juras, zástupce SK Karviná manažer Dalibor Boniatti a zástupce z řad rodičů karvinských dětí a trenérů Zbyněk Kasperlík.


Na společném rokování měly být ze strany klubu předloženy stanovy občanského sdružení SK Karviná, které si vyžádalo na popud rodičů město Karviná.


„Tento dokument nebývá veřejně přístupný, ale na základě pochybností o fungování příslušného orgánu si jej lze vyžádat, což město učinilo. Jinde v republice je však běžné, že stanovy včetně seznamu členů jsou vyvěšeny v útrobách stadionu nebo na internetových stránkách a jsou normálně k nahlédnutí, neboť by neměly nic skrývat. Funguje to tak v různých extraligových, prvoligových i druholigových klubech,“ podotkl Kasperlík.


Stanovy však předloženy nebyly a manažer SK Karviná Dalibor Boniatti proto dostal za úkol přinést je na další schůzi, která proběhne v pátek 26. června.


„Chtěli bychom být se stanovami obeznámeni, abychom věděli, jakým způsobem lze do občanského sdružení SK Karviná vstoupit,“ vysvětlil Kasperlík, proč městu i zástupcům rodičů o stanovy občanského sdružení tolik jde.


„Pan Boniatti mně a panu Jurasovi vysvětlil, že do občanského sdružení vstoupit lze, a to za poplatek 3 až 5 tisíc korun s tím, že až po roce získáváme hlasovací právo,“ objasnil dále Kasperlík.


Jak to funguje v Havířově
Na samotné čtvrteční schůzi se však nic zásadního nevyjasnilo. Vyplynulo z ní akorát to, že ani město pořádně neví, jakým způsobem SK Karviná funguje. Což je s podivem, neboť hokej je ze strany Statutárního města Karviná jako jeden ze tří prioritních sportů ve městě dotován každoroční částkou kolem čtyř milionů korun (dříve to byly tři a půl milionu nebo tři miliony), a to již nejméně dvě volební období, čili osm let.


Vezmeme-li k porovnání sousední Havířov, tam je hokej ze strany města dotován stejně slušnou sumičkou. Na ten mládežnický jdou čtyři miliony korun (na dospělý 11) a za tuto částku dokáže klub HC Panthers Havířov úspěšně provozovat svá mládežnická družstva s účastí juniorů a dorostenců v nejvyšších soutěžích – extraligách. „V Karviné naproti tomu s podobnou částkou mládežnický hokej živoří,“ přirovnal Kasperlík.


V Havířově také kontroluje činnost klubu dozorčí rada, v níž zasedají představitelé města. V Karviné není činnost klubu kontrolována nikým. Město Karviná mělo s SK Karviná pouze smlouvu na dotace ve výši kolem čtyř milionů korun.


„To asi byla chyba, ale nyní se to změní,“ ujistil náměstek primátora Petr Juras. „Ovšem není pravda, že bychom činnost hokejistů nekontrolovali. Samozřejmě že jsme každý rok vyžadovali, aby nám vedení SK Karviná předložilo doklady, jak s našimi financemi nakládá. V tomhle směru bylo vše vyúčtováno. Podobně postupujeme i v případě házené nebo fotbalu. Nevěděli jsme ale, za jakých podmínek a jak vlastně celý hokejový orgán funguje, a právě to se snažíme změnit,“ vysvětlil Juras, čímž potvrdil, že se konečně začíná pracovat i v této oblasti.


Město začíná odvádět dobrou práci
Představitelé města Karviné tedy vyslyšeli požadavky rodičů a směrem ke všem, kterým není osud karvinského hokeje lhostejný, vyslali pozitivní signál. „Naším cílem je, aby se výkonný výbor, jenž karvinský hokej řídí, někomu za svou činnost zodpovídal. A konkrétně městu Karviná, které hokej již léta štědře dotuje. Tak je tomu běžné v normálním životě. Vy jste také zodpovědný za svou práci svému nadřízenému,“ přirovnal s úsměvem Juras.

Poté nastínil, co je cílem společných sezení. „Jak jsem již dříve předeslal, otázkou dalších jednání bude otevřenost činnosti hokejového klubu. Přední členové SK nám mají dát vědět, zdali souhlasí se vstupem našich zástupců do výkonného výboru občanského sdružení,“ vysvětlil Juras.


Požadavek je to rozumný. Město jako hlavní donátor hokeje by samozřejmě mělo mít právo na to, aby jeho zástupce zasedal v řídícím orgánu SK Karviná, o což se také snaží.


„Pokud s tím lidé z SK Karviná budou souhlasit, pak jen dobře. V takovém případě se již budeme na dalším zasedání zabývat konkrétními body, to znamená nastavením pravidel, za jakých okolností a jakým způsobem bude dál karvinský hokej řízen, a to jsou již zásadní věci, které bychom rádi zvládli do půlky července,“ přiblížil Juras.


Zástupci rodičů i sportovní veřejnost postoj města kvituje s povděkem. „Máme jednoznačně kladné ohlasy na to, jakým způsobem se do fungování klubu SK Karviná vedení města vložilo. Prosili jsme jej o pomoc, to se nyní děje. Je dobře, že se o celé záležitosti mluví a díky médiím i ví. Aspoň se to nezamete pod koberec jako v minulosti,“ podotkl další z řady zástupců rodičů Marek Šaloun.


„Myslím, že lidé z SK Karviná již nyní cítí tlak na to, aby v karvinském hokeji bylo vše transparentní. O to nám šlo,“ pochvaluje si Juras. „Samozřejmě že zástupci SK nemusejí na naše požadavky přistoupit, v tom případě jsou zde ale jiné alternativy, jak postupovat. Můžeme zkoumat činnost SK v minulých letech do hloubky,“ dodal.


Jak je to s dotacemi
Zástupci rodičů se v současné chvíli dožadují toho, aby měli právo podílet se na rozhodování a spoluřízení hokeje v Karviné. „Proto nám také jde o stanovy občanského sdružení,“ objasnil Šaloun. Prodrat se do tohoto orgánu však možná bude těžký úkol.


„Do eseróčka SK Karviná nevidíme ani nemůžeme zasahovat. Za sebe si myslím, že celý problém bude mezi některými rodiči a panem Zemánkem, jenž by měl podle dostupných informací mít většinový podíl v karvinském hokeji. S panem Boniattim zasedám ve sportovní komisi, myslím, že to je člověk, jenž hokeji rozumí a dá se s ním otevřeně mluvit. Byl jsem přítomen prvnímu setkání zástupců rodičů s námi, a s kolegou Jurasem jsme se shodli, že požadavky rodičů jsou oprávněné. Pan Kasperlík na nás udělal dojem seriózního člověka, který ví, o čem je řeč. Naší společnou snahou by měla být kooperace při pomoci karvinskému hokeji, a to všech tří zúčastněných stran. Nás jako města, zástupců rodičů i zástupců současného SK Karviná,“ řekl nám předseda sportovní komise města Karviné Roman Hamrus.


Ten „šéfuje“ orgánu, který přerozděluje finanční prostředky na rozvoj karvinského sportu. Pro připomenutí: sportovní komise sestává ze třinácti členů a disponuje zhruba 30% cílové částky, určené pro oblast sportu. Tyto finance pak sportovní komise přerozdělí mezi jednotlivé sportovní subjekty, působící na území města Karviné. „Tři hlavní sporty, kterými jsou fotbal, házená a hokej, se řeší v rámci celkového rozpočtu, který každým rokem schvaluje zastupitelstvo města. V celkovém rozpočtu už dotace na tyto hlavní sporty jsou zahrnuty,“ vysvětlil Hamrus.


V SK chybí hráči
Na čtvrteční schůzi se pak ještě řešil jeden problém. Zástupce SK Karviná Dalibor Boniatti donesl náměstku Jurasovi soupisky z žákovských družstev k předložení evidence hráčů. Ovšem posléze se dostal do rozepře s Kasperlíkem, jenž mu polovinu hráčů ze seznamů vyškrtal. „Pan Boniatti měl na soupiskách hráče, kteří již dávno nepůsobí v SK Karviná, ale hrají v Havířově, Třinci a dalších klubech,“ vysvětlil Kasperlík.


To náměstka primátora Petra Jurase překvapilo. „Pan Boniatti proto na další schůzi musí přinést skutečný seznam hráčů, registrovaných v Karviné. Zajímá nás skutečný stav,“ zdvihl varovně prst Juras.


Stejně jako jemu se současný stav karvinského hokeje nezamlouvá rovněž předsedovi sportovní komise Romanu Hamrusovi. „Je vyloženě špatně, když hráči v žákovském věku odcházejí do okolních klubů, které hrají ty samé soutěže. Nelíbí se nám ani to, jakých výsledků mládežnická družstva Karviné dosahují. Netuším, jaký má klub rozpočet, ale s naší částkou plus minus čtyři miliony by měl v těch soutěžích hrát minimálně důstojnou roli,“ myslí si celkem logicky Hamrus s dodatkem, že pokud sportovní komise od rady města Karviné obdrží popud, aby se momentální situací v SK Karviná zabývala, pak se jí zabývat bude.


„Máme eminentní zájem na tom, aby se vše vyřešilo už do začátku nové sezony. S rodiči jsme se bavili, že bychom se nechtěli dostat do situace, kdy by současný karvinský hokej zkrachoval nebo rozpustil svou činnost. Ačkoliv rodiče jsou připraveni i na tuto variantu a pokud nebude zbytí, jsou ochotni a nakloněni myšlence, že by jejich děti celý rok nehrály mistrovské soutěže a pak se přihlásily do nového subjektu, který by zastřešoval hokej v Karviné,“ naznačil neradostnou, ale jednu z možností Hamrus.


„Každopádně mantinely běžného fungování sportovního klubu jsou jasně nastaveny a měly by se dodržovat i v karvinském hokeji,“ poslal výstižným přirovnáním Petr Juras hokejovému klubu jasné sdělení. Uvidíme tedy, jakým směrem se karvinský hokej bude dále ubírat.