VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hokeji zůstává vše při starém

Karviná - V karvinském hokeji běží vše při starém. Zástupci rodičů v čele se Zbyňkem Kasperlíkem a Markem Šalounem s vedením současného SK Karviná nehnuli, na tahu je vedení města.

7.8.2009 1
SDÍLEJ:

Karvinský hokej se převratných změn nedočká. Ačkoliv by měl.Foto: Ivo Dudek

K razantním změnám v karvinském hokeji se podle všeho neschyluje. Na společných schůzkách tří zúčastněných stran - představitelů města v zastoupení náměstka primátora Petra Jurase, vedení SK Karviná v zastoupení jeho předsedy Pavla Zemánka a manažera Dalibora Boniattiho, i zástupců rodičů v čele se Zbyňkem Kasperlíkem a Markem Šalounem - k takové dohodě, která by plně uspokojila všechny zainteresované, nedošlo.


Představitelé karvinského hokeje Pavel Zemánek a Dalibor Boniatti podle očekávání zamítli převratné návrhy zástupců rodičů, kteří se pokoušeli proniknout do sedmičlenného výkonného výboru SK Karviná. Ten rozhoduje o všech podstatných věcech uvnitř klubu.


„Musím říci, že iniciativa rodičů nás nepříjemně překvapila. V tuto chvíli bych nerad cokoliv komentoval, neboť jednání s městem nadále probíhají. Až budou známy konkrétní výstupy, tak se ozveme,“ poznamenal trošku posmutnělým hlasem manažer SK Karviná Dalibor Boniatti.

Rozhodovací orgán SK nenarušen
„Během měsíce července se vlastně nevyřešilo vůbec nic. Předpokládali jsme, že se toho stihne hodně, ale bohužel,“ pokrčil rameny Zbyněk Kasperlík z řad rodičů, jehož iniciativa tak přišla vniveč.


Rozmrzele se tvářil i Petr Juras, který vyvinul značnou snahu o to, aby ke kompromisu došlo. „Na základě analýzy současného stavu v hokejovém klubu a dalších podkladů od rodičů jsme chtěli docílit dohody. Ta spočívala v tom, že by zástupci rodičů figurovali ve výkonném výboru. Bohužel ke kompromisu nedošlo. Pánové Zemánek s Boniattim byli proti,“ povzdechl si Juras.


Zástupci rodičů, mající za sebou podporu veřejnosti, chtěli mít ve výkonném výboru hokeje tři své členy. Dalším by byl zástupce města, tedy náměstek primátora Petr Juras. Vedení SK Karviná však bylo proti. Zřejmě se obávalo ztráty většiny rozhodovacích hlasů.


Karvinští činovníci hokejového klubu tedy podle předpokladů nesouhlasili, aby v jejich organizaci figurovali noví členové. Navrhovali pouze jakousi pracovní skupinu, tvořenou zástupci rodičů.

„To jsme odmítli. Dělat pro současný karvinský hokej bez toho, abychom o něm mohli rozhodovat, je nesmyslné,“ komentoval to Kasperlík. „Tím padl i poslední náznak nějakého kompromisu, i když ani pracovní skupina by celou záležitost moc nevyřešila,“ byl si správně vědom Juras.

Zpřísněná kontrola financí
Rodiče se nyní obracejí na město, které jediné má možnost jakkoliv do karvinského hokeje zasáhnout. Třeba tím, že přiškrtí své kohoutky, díky nimž teče do SK Karviná nemálo finančních prostředků.

„Dostávat čtyři miliony korun od města a nemít žádné výsledky s tím, že mládež klub houfně opouští, to není standardní,“ připomenul Kasperlík, který s rodiči připravuje písemné prohlášení, kterým chce veřejnosti přiblížit, jak jednání kolem karvinského hokeje probíhala.


Podobné prohlášení připravuje i SK Karviná. „Až nastane ten pravý čas, určitě se ke všemu vyjádříme. Momentálně ale opravdu nechceme komentovat nic bližšího,“ zopakoval Boniatti.


Město jako hlavní donátor karvinského hokeje nyní bude podnikat další kroky. „Koncem srpna je svolána dalších schůze rodičů, zároveň připravuji pro radu města veškeré podklady o celé této letní iniciativě. Abych pravdu řekl, jsem už z celé situace značně unavený, jelikož se točíme dokolečka v bludném kruhu a není v našich silách to rozseknout,“ podotkl rozčarovaně náměstek primátora pro oblast školství, sportu a tělovýchovy.


Juras sám se také zajímal o skutečný stav hráčů v mládežnických družstvech SK Karviná. V letních měsících je však obtížné dojít ke konkrétním cifrám. Oba protipóly – Zbyněk Kasperlík i Dalibor Boniatti utvrzovali Jurase v tom, že právě tento hráč na soupisce je, anebo není. Každý tvrdil opak.


„Až se rozjede sezona, budeme provádět namátkové návštěvy zápasů, abychom viděli, kolik hráčů během utkání zasáhne do hry. Zpřísníme také dozor finančních toků, pořád máme určité možnosti, jak si ověřovat dění v karvinském hokeji. Zase tak bezmocní nejsme. Můžeme nařídit třeba hloubkovou finanční kontrolu. K tomu mi stačí mandát od rady města,“ dodal už zase o něco optimističtěji Juras.


Je ale třeba jedním dechem dodat, že město může kontrolovat průchod financí jen do té výše, jakou hokej sponzoruje, tedy aktuálně do výše čtyř milionů korun. Zbylou administrativu mu vedení SK předložit nemusí.

Výchozí bod nula
Každopádně se v ledním hokeji v Karviné extra změny konat nebudou. Případná krajní varianta s možností odhlášení členů klubu, tedy dětí, by byla příliš riziková a vinou změny hokejové legislativy, která přišla na svět během července, není už ani dost dobře možná.


„Ta varianta tady byla, ale musel by se založit nový klub a současný karvinský hokej by musel přijít o drtivou většinu dětí. Jenže se změnou legislativy přišel zádrhel. A sice, že takový krok by musel klub posvětit. Do detailu jsem ty nové řády nečetl, ale momentálně by to mělo být tak, že odchovanec klubu náleží mateřskému oddílu neustále. V naší situaci je to tedy pořád SK Karviná,“ mračil se Kasperlík.


„I kdyby změna hokejové legislativy nepřišla, tak varianta odhlásit děti z klubu by byla riskantní. Momentálně v Karviné jiný hokejový klub nefunguje, děcka by musela na rok se závodním hokejem přestat a pak by trvalo deset let, než by se nový klub zmohl na kompletní mládežnickou základnu, završenou týmem dospělých. Přiznali to i někteří ze zástupců rodičů. A od jiných jsem už zase slyšel, že situace v hokeji se zlepšila,“ neví Juras pořádně, co si o tom má myslet.


Objektivně je třeba přiznat, že lední hokej je v republice, a vlastně i všude ve světě, jasně nejnákladnějším kolektivním sportem. Tam, kde si dětský fotbalista vystačí na sezonu se dvěma tisíci korun, je mladý hokejista nucen investovat čtyřnásobek. Přinejmenším.


Na druhou stranu, pokud klub dlouhodobě nevykazuje výsledky, přesto figuruje mezi prioritními sporty ve městě, které dostávají největší balík peněz na svou činnost, není asi také vše v pořádku.


Právě statut prioritního sportu je záležitost, o které se rozhoduje na radě města Karviné. „Momentálně se lední hokej vedle fotbalu a házené mezi prioritními sporty nachází. Ale nikde není řečeno, že tomu tak musí být napořád. Pozice prioritního sportu není trvalá, co čtyři roky se může měnit,“ upozornil Petr Juras.


K dosažení „hodnosti“ prioritního sportu mají momentálně nejblíže karvinský hokejbal (ten by si za letošní výsledky zasloužil navýšení dotací asi nejvíce) a hlavně basketbal.


Oba kluby se snaží zkompletovat mládežnickou základnu, jednomu chybí jedno družstvo, druhému dvě, oba za „směšné peníze“ také vykazují vynikající výsledky v oblasti mládeže. Jednotlivá družstva se dostávají do mistrovských či vicemistrovských rolí. Na rozdíl od hokeje.


Je jasné, že lze těžko srovnávat pozici hokejbalu s ledním hokejem, ale i tato fakta mohou být určitým měřítkem. „Karvinskému hokeji se přesto snažíme maximálně pomoci. Jeho výsledky nás ale znepokojují,“ zdůraznil Juras. V tuto chvíli se jasné řešení na zlepšení pozice karvinského hokeje nerýsuje.


„Můj osobní dojem je ten, že někdo nechce, aby se v karvinském hokeji cokoliv změnilo. Říkal jsem panu Jurasovi, že po nás bude příští rok přijímat na radnici další skupinu z řad nespokojených rodičů, protože v nové sezoně se karvinský hokej nikam nepohne,“ zakončil neradostnou vidinu Zbyněk Kasperlík, který udělal pro změnu v současném hokeji maximum. Nyní už může zakročit jen město.

Autor: Martin Ruščin

7.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 18 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví vedoucí pracovní čety. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: požadujeme zkušenosti se stavebními řemesly, zednické, obkládačské a malířské práce., Způsob kontaktu: životopis zasílat na e-mail. Pracoviště: Md služby morava s.r.o. - havířov, Na Nábřeží, č.p. 231, 736 01 Havířov 1. Informace: Tomáš Štalcer, .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Autoelektrikář (autotronik). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme dlouhodobé perspektivní zaměstnání v autorizovaném autoservisu zn. TATRA. Požadujeme vyučení v oboru, (autotronik- maturita), praxi 2-3 roky, ŘP sk. B,C. Životopisy zasílejte na e-mail: asistentka@abautoboss.cz.. Pracoviště: A b a u t o b o s s s.r.o., Dukelská, č.p. 2034, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Eva Šmítová, +420 558 731 913.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 40 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojníci kolových a pásových a rýpadel, traktorbagr JCB;. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: profese: Strojník kolových a pásových a rýpadel, traktorbagr JCB;, praxe: nutná;, požadavky: strojnický průkaz;, Hlásit se předem telefonicky a dohodnout schůzku, Daniš Václav, tel.: 724088033. Pracoviště: Václav daniš, Kolmá, č.p. 1292, 735 35 Horní Suchá. Informace: Václav Daniš, +420 724 088 033.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 15 000 Kč

Stavební instalatéři Instalatéři/topenáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky - vyučen v oboru, praxe min. 3 roky., Výhodou - svářečský průkaz pro svařování plamenem, , Svařování plastů, pájení potrubí., Pracovní doba Po-Pá 6:00 - 14:30., Způsob kontaktu: předem telefonicky domluvit schůzku nebo zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Hamrozi s.r.o., Jablunkovská, č.p. 857, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Iwona Šecková, +420 558 746 838-9.


Na nyní uzavřené silnici z Dětmarovic do Závady finišuje rekonstrukce silničního nadjezdu nad železniční tratí.
5

Silniční nadjezd se otevře po prodlouženém víkendu

Pohled zblízka nejen na modely postav spjaté s českou historií, ale třeba také na pravěká zvířata 
a další artefakty, to vše  nabízí výstava  v orlovském domě kultury.

Přijel Karel IV., TGM i mamut

Opilý řidič boural, zadržel ho majitel jednoho z poškozených aut

Ano, sedat za volant v opilosti se nevyplácí. Téměř sedmdesát tisíc korun činí škoda, kterou ve středu večer napáchal devětapadesátiletý opilý řidič ve voze značky Ford Galaxy. Vše začalo couváním.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Vyjíždějí tisíce motorek

/FOTOGALERIE/ Myslet na to, abych si užil jízdu, ale pokaždé se i vrátil. Taková je motorkářská filozofie předsedy havířovského Motoklubu Havrani Josefa Dlabače. V okrese Karviná bylo k 31. prosinci loňského roku registrováno celkem 12 322 motocyklů, třikolek a skútrů.  

Policisté zadrželi muže, který znásilnil cyklistku

Policisté ve čtvrtek zadrželi muže, který je podezřelý z úterního sexuálního zločinu ve Vratimově na Ostravsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT