„V tomhle jsem trochu pesimistou. Loni nás soupeři podcenili, nastupovali proti nám lehkovážně. Letos už si na nás dá každý pozor. Obávám se, že tak úspěšnou sezonu nezopakujeme, i když bych si to samozřejmě hrozně přál,“ je na začátku sezony raději pesimistický Petr Česlík.

Jak jste spokojen s průběhem letní přípravy?
Příprava na suchu i na ledě probíhala v podstatě velmi dobře. Dá se říci, že jsme stihli vše, co jsme stihnout chtěli. Možná jsme mohli odehrát o jedno utkání s nějakým těžším protivníkem navíc, ale to ukáže až samotná sezona, jestli by to bylo dobře, nebo špatně.


V přípravě jste se prezentovali kvalitními výkony i výsledky. Nemáte strach z toho, že v samotné soutěži to bude jinačí a tým se s tím také nemusí srovnat?
Abych pravdu řekl, určité obavy z toho mám. V zásadě jsme v přípravě navázali na naše výsledky v minulé sezoně, hráli jsme takový bezstarostný hokej, nebyli svázáni nervozitou. V kabině pochopitelně panuje skvělá nálada, já ale tvrdím, že trocha skromnosti by neškodila.


Jak se podle vás bude nový ročník II. ligy vyvíjet? Naznačil jste, že soupeři si na vás dají mnohem větší pozor…
No právě! Loni nás spousta týmů, zejména těch kvalitnějších, podcenila a začala hrát až tehdy, když prohrávala 0:3. Tohle letos nehrozí, a proto se na podobný průběh sezony musíme pečlivě připravit a nezmatkovat, ani kdyby nám třeba nevyšel začátek.


Jste rád, že vám kádr z loňského ročníku zůstal de facto pohromadě, protože to ve druhé lize nebývá pravidlem, zvláště, když se týmu tak povede sezona jako vám?
Rád jsem. Ale vidíte, jak na tom v dnešní době hokej je. Ta situace není lehká pro nikoho, i prvoligové kluby mají problémy. Proto bychom si u nás v Orlové měli vážit toho, že ekonomická situace se ustálila a klub je finančně stabilní. Za poslední roky se v tomto směru udělalo v Orlové hodně dobré práce. Hráčům se nedivím, že rádi vezmou místo ve druhé lize. Pro mě osobně to také znamená výhodu koncepční práce s mužstvem. Když máte tým bez výraznějších zásahů do kádru pohromadě delší dobu, může klidně hrát tři, čtyři nebo i pět let v řadě velice kvalitní hokej.

A současný kádr je podle vás natolik kvalitní, aby se mu to podařilo?
Bezesporu. Pochopitelně je nutné jej obměňovat, doplňovat vlastními odchovanci, což se nám v Orlové daří. Letos jsme třeba začlenili dalšího orlovského mladíka Hanzla, v týmu jsou oba gólmani Kolář s Unzeitigem. Postupně budou přicházet další. A když se vám k tomu přidají hotoví hráči jako posily, je radost s takovým kádrem pracovat.


Jak mužstvo v létě vnímalo situaci ohledně nevyřešeného postu brankářské jedničky?
Nebylo to na něm znát. My jsme v klubu zůstávali optimisté. Já vím, že na trhu s gólmany je přetlak a všichni prostě nemohou hrát extraligu nebo I. ligu. Nakonec ti brankáři pochopí, že své místo můžou mít i ve druhé lize. Proto jsme věřili, že vedení nějakého kvalitního gólmana přivede. A fakt, že se nakonec vrátil Dušan Šafránek, je o to lepší, že odpadá potřebné zvykání na spoluhráče. Dušan přichází do týmu, který zná, kluci znají jeho, nebude složité oprášit komunikaci.


Jakým stylem se bude chtít Orlová v nové sezoně prezentovat?
Na to se dopředu poměrně špatně odpovídá. Samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom nadále mohli předvádět ofenzivně laděný hokej, který mají diváci rádi, ale pokaždé záleží hlavně na tom, co vám dovolí soupeř. Jestliže přijede do Orlové a postaví pět lidí na modrou čáru, pak se moc krásně kombinovat nedá a je třeba nastřelovat puky. Pokud si přijede zahrát otevřenou ofenzivní partii, pak prosím. Prioritně se ale budeme držet toho, co nám přineslo úspěch v loňské sezoně. Vycházet chceme z poctivé obrany.

Jaké cíle si do nového ročníku dáváte? Loňským umístěním jste si sami nasadili laťku poměrně vysoko, že?
Máte pravdu. Obávám se, že zopakovat dva roky po sobě tak úspěšnou sezonu při současné vyrovnanosti klubů snad ani nelze. Na papíře máme kádr, patřící do horní poloviny tabulky. Když budeme hrát do šestého místa, budu spokojen. Hlavně doma, kde se nám loni tak dařilo, bychom rádi pravidelně bodovali. Když budeme do třetího fleku, bude to velký úspěch. Soupeři ale v létě nespali. Podívejte se na Hodonín, Prostějov, Valašské Meziříčí a hlavně Opavu. Ti všichni posilovali své kádry. Prosadit se bude obtížné, ale jdeme do toho.

Na začátek vás čeká Opava, jak proti ní uspět?
V letošní sezoně budeme hrát domácí zápasy v soboty a středy. Opavu považuji za největšího favorita celé soutěže. Za poslední dva roky udělali v klubu kus práce, kádr mají skutečně výborný, stabilizovaný. V přípravě jsme se s ní dvakrát utkali, takže známe její sílu. Upřímně říkám, že budu rád za bod. Možná je výhoda, že proti ní začínáme. Zkusíme ji překvapit. Když se to nepovede, budeme mít silnějšího soupeře rychle za sebou a když ano, tím lépe pro nás. Pak jedeme do Nového Jičína. Hned na úvod dvě derby. Soutěž bude těžká, nahoře chce hrát dobrých pět, šest týmů. Snad se k nim připojíme i my.