Čtyřiatřicetiletý levý křídelník Petr Rozum je odchovancem vítkovického hokeje a na sklonku minulé sezony působil paradoxně v Šumperku, který Orlovou vyřadil ve finále II. ligy a postoupil následně do baráže o I. ligu, kde také uspěl.


Za svou kariéru prošel Rozum již několika kluby, jako byly Kroměříž, Havířov, Opava a samozřejmě Vítkovice. „Z hokejového hlediska byla pro mě asi nejlepší loňská sezona, kdy se povedlo postoupit s Šumperkem, ale nejraději vzpomínám na první dva roky v Opavě poté, co tam zahájili extraligu. Tam se totiž sešla výtečná parta a když je dobrá parta, jde pak vše mnohem snáz,“ podotýká Petr Rozum.


Sešla se podle něj dobrá parta i v Orlové? „Jasně. Ve druhé lize je dobrá parta prakticky pokaždé. Kluci hrají soutěž spíš pro radost, je zde vidět obrovský zápal pro hru. V Orlové jsem poznal, že tady absolutně není žádný problém s nadřazeností nebo nějakou arogancí vůči ostatním. Naopak všichni drží při sobě,“ vypozoroval Rozum prvotní dobrou skutečnost orlovské kabiny.


Hokejista z Ostravy si během své kariéry střihnul i zahraniční angažmá, když si v polské Oswiecimi doklouzal v pohodovém tempu pro titul. „Tam to pro mě bylo jednoduché. Přišel jsem do rozjetého týmu, který se zastavil až na úplném konci. Byla to taková pohodová sezonka,“ vzpomíná Rozum, který by polskou nejvyšší soutěž přirovnal ke druhé lize. „Ale ne celou. Pár těch lepších týmů je srovnatelných se špičkou II. ligy. Ono je to tak, že z valné části dělají úroveň týmu i soutěže cizinci, především Češi,“ vysvětlil.


V Orlové se Petr Rozum těší na to, až se tým rozjede a bude předvádět kvalitní výkony, okořeněné vítězstvími. „Víme, že obhájit loňské pozice bude obtížné, taky se toho trochu obávám, na druhou stranu věřím, že na to tým má. Sešel se tady opravdu vynikající mančaft. Na papíře bychom měli patřit opravdu někam nahoru, ale víte jak to je. Realita může být jiná. Můžeme si před startem nového ročníku oprávněně věřit, ale ze zkušenosti vím, že přehnaná euforie není nikdy zdravá. Musí tam být i hodně pokory a respektu k soupeřům,“ nabádá Rozum také k ostražitosti.


Jeho staronovým parťákem bude v Orlové jedenatřicetiletý ostřílený obránce Milan Ovšák, který svou kariéru spojil mimo jiné s Porubou či Havířovem. Právě z rozpadající se Poruby v létě do Orlové přišel. „Z momentálního kádru, který se tady sešel pohromadě, mám opravdu dobrý pocit. Tým je zkušený, ale zároveň dravý a plný odhodlání něco dokázat. Vedení jej vhodně posílilo, teď ještě přišel gólman Dušan Šafránek. Nerad bych se mýlil, ale mám takový dojem, že to letos můžeme dotáhnout pěkně daleko,“ optimisticky pronesl před zahájením nového ročníku Milan Ovšák, přestože si je vědom, že výš než loni to už jde jen o jediný stupínek.


Orlová se na úvod II. ligy střetne s Opavou, kterou trenér Petr Česlík označil za největšího favorita soutěže. „V tomhle bych s trenérem polemizoval. Podle mě jsme největším favoritem my,“ usmívá se Ovšák, čímž jen potvrdil, že v kabině Orlů panuje před dnešním derby skvělá nálada.


Je opodstatněná. „V přípravě jsme neprohráli jediný zápas, pokud neberu nájezdy s Opavou. Právě skutečnost, že jsme se s Opavou v létě střetli, považuji za přínosnou. I když mistrovská utkání budou určitě jiná. Doma bychom však jen neradi pouštěli komukoliv body. Chceme vyhrávat a potěšit orlovské fanoušky,“ vyhlásil za mužstvo cíl do nové sezony zkušený bek.


On bude v mužstvu společně s pár ostatními zkušenějšími borci tím, kdo by měl mladší spoluhráče ukočírovat na ledě i v kabině. „Zatím si to tady mohu jen pochvalovat. V týmu je spousta kluků se zkušenostmi z první ligy, každý ví, jak se chovat a jakou pozici v týmu má. Já osobně bych měl hrát ve dvojici s Petrem Prokopem, se kterým se znám dlouho (například z Havířova – pozn. aut.). Na ledě jsme si sedli, a tak doufám v úspěšnou spolupráci,“ věří obránce Ovšák, jehož předností je bruslení a přesná střela. Je na tom tedy podobně jako Prokop.

Ovšák rovněž věří v úspěšný start do sezony. „A pokud by se náhodou nepovedl, pak je to o psychice. Jde o to, abychom nepanikařili, vyčistili hlavu od porážek. To už ale bude v šatně úloha nás starších. Já ale věřím, že nic takového se nestane a budeme spíš vyhrávat,“ směje se zkušený bek Orlové.